Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Volkswagen Arteon 2.0 TSI: Nadupaný technológiami
Prvýkrát v živote som absolvoval veľkú časť zoznamovacích testovacích jázd s novinkou bez použitia pedálov. S nohami zasunutými zámerne pod sedadlo a rýchlosťami do 100 km/h. Myslíte si, že prestalo ma baviť šoférovať? Alebo Arteon je taký nudný? Rozhodne nie!
Pri pohľade na dynamikou nabitú karosériu s fantastickým dizajnom by teraz asi každý očakával sprostredkovanie návalu emócii a zážitkov z dynamiky jazdy, ale čo môžete vyskúšať na samých rovinách, navyše s množstvom rýchlostných obmedzení na 30, 50 a maximálne 70 km/h. Možno výrobca zámerne chcel aby sme si práve v týchto podmienkach vyskúšali nové elektronické systémy, ktoré posúvajú autonómnu jazdu opäť o niečo bližšie k realite.
Už viete, že Volkswagen Arteon je nová vlajková loď značky, ktorou výrobca zabíja dve muchy súčasne. Nahrádza niekdajší Passat CC aj veľký Phaeton. Hierarchicky ho výrobca stavia nad Passat, nielen pre jeho silne imidžový dizajn a dôraz na kvalitu a precíznosť v interiéri, ale aj pre vonkajšie rozmery a vnútorný priestor.
Plne LED predné svetlá prichádzajú s novou funkciou prediktívneho osvetľovania zákruty. Nasvietia ju sekundu predtým než do nej auto reálne vojde. Riadiaca jednotka vychádza pritom z mapových podkladov.
Čo sa týka dizajnu, za poslednú dekádu je to najodvážnejší Volkswagen aký kedy uzrel svetlo sveta. Výrobcovi trvalo iba 24 mesiacov, kým pôvodný koncept pretavil do sériovej podoby a zachoval z neho až 80%. Menili sa len detaily na prednej časti z dôvodu bezpečnosti pri strete s chodcami. Za pozornosť stojí hlavne predná časť, ktorej dizajnéri zapracovali predné reflektory do masky chladiča a vytvorili tvár auta, z ktorej naskakujú zimomriavky. Mimochodom, keď je reč o tvári auta, predné LED svetlá prichádzajú s novou funkciou prediktívneho osvetľovania zákruty. To znamená, že Arteon vám nasvieti zákrutu sekundu predtým ako do nej reálne vojdete. Vychádza pritom z mapových podkladov.
Na výber sú dve základné dizajnové prevedenia karosérie. Exkluzívnejšie Elegance, zvonka zvýraznené chrómovými doplnkami a potom športové R-Line, charakteristické dramatickejšie tvarovanými nárazníkmi, skvelými matnými 20-palcovými diskami kolies, športovejšie ladeným pružením a vnútri športovým volantom a najmä nádhernými alcantarovými sedačkami.
Druhá generácia systému Emergency Assist už vie nielen samostatne zastaviť auto bezpečne na vozovke, pokiaľ vodič nie je
schopný viesť vozidlo ďalej sám a nereaguje na výzvy, ale vie ho aj spoľahlivo previesť z ľavého jazdného pruhu do pravého. Adaptívny
tempomat prispôsobujúci rýchlosť jazdy miestnym predpisom a značkám so zníženou rýchlosťou je výborná vec na služobné cesty. Pomáha vodičovi vyhnúť sa pokutám za rýchlosť na úsekoch, ktoré nepozná. Na základe mapových podkladov vie systém prispôsobiť rýchlosť aj samotnej trase - pribrzdiť pred zákrutou, križovatkou, alebo plynulo prejsť kruhový objazd.
Svojimi proporciami a vonkajšími rozmermi je Arteon vlastne taký nemecký Superb. S českou vlajkovou loďou ho spája identický rázvor náprav (+ 5 cm v porovnaní s Pasatom) a veľké vyklápateľné veko kufra, pod ktorým ukrýva solídnych 563 litrov objemu. Akosi automaticky sa očakávalo, že odvaha pri navrhovaní exteriéru sa prejaví aj vnútri auta, čo sa ale nestalo. Kokpit vychádza z Passata, s ktorým Arteon zdieľa väčšinu techniky a prémiovejší nádych mu dodávajú len hodnotnejšie obkladové materiály a úplne nové sedadlá s fajnovejšími poťahmi. Novinkou v porovnaní s Passatom je veľký dotykový displej multimediálneho systému, ktorý už poznáme z Golfa a zaujímavosťou je možnosť kombinovať virtuálny kokpit s head-up displejom. Asi najväčším zážitkom počas prvých testovacích jázd bolo pre mňa testovanie adaptívneho tempomatu s rozšírenými schopnosťami o čítanie značiek s predpísanými rýchlosťami a prispôsobovanie rýchlosti jazdy podľa mapových podkladov navigácie. Ďalší citeľný krok bližšie k autonómnej jazde. Idete po testovacej trase podľa navigácie a auto zrazu samé začne spomaľovať, pretože vie, že sa blíži k obci a už do nej chce vojsť s predpísanou rýchlosťou 50 km/h. Robí to nenásilne, plynulo, akoby brzdil samotný vodič. Pokiaľ je pred vjazdom do obce zákruta, auto začne uberať už pred ňou. Dokonca je schopné prispôsobiť rýchlosť prejazdu zákruty aj v samotnej obci, pokiaľ vás čaká výraznejšie zalomenie, auto uberie na 30 km/h. Arteon dokonca sám spoľaje aj pred križovatkou alebo kruhovým objazdom, vďaka čomu kruhový objazd viete prejsť plynulo bez použitia brzdy. Auto pracuje s pridávaním a uberaním rýchlosti úplne samé. Jedine semafory nevie čítať, ak vám padne červená, ani samé zastaviť na T-čkovej križovatke so stopkou. Ako sa blíži ku križovatke postupne spomaľuje a uberá rýchlosť, ale úplne zastaviť zatiaľ nevie. Počas testovacej jazdy sa mi stala aj jedna úsmevná situácia, keď prechádzajúc cez obec som bol zarozprávaný do kamery a Arteon zrazu začal spomaľovať. Predo mnou rovná cesta a žiadne auto vpredu, ani rýchlosť znížená na 30 km/h a ja sa čudujem čo sa deje, prečo spomaľuje..... Až mi kameraman zozadu zahlási:“ Podľa navigácie máš odbočiť doľava“.
Vďaka výklápateľnému veku aj so zadným oknom je nástupca Passata CC nielen praktickejší, ale aj reálne odvezie viac batožiny.
Jeho kufor má v základnom usporiadaní objem 563 litrov.
Ďalším zaujímavým pomocníkom je nová generácia Emergency Assist. Ide o systém, ktorý vie na diaľnici sám bezpečne previesť vozidlo z ľavého jazdného pruhu do pravého a úplne ho zastaviť, pokiaľ vodičovi príde nevoľno alebo z akékoľvek dôvodu nie je schopný vozidlo viesť ďalej. Podieľajú sa na ňom štyri samostatné systémy (ACC, Side Assist, Lane Assist a Parklenkassitant). V praxi to funguje tak, že pokiaľ vodič nereaguje na výzvu uchopenia volantu v niekoľkých stupňoch - najprv akusticky, opticky, trhavým brzdením a na záver ťahaním za bezpečnostný pás, auto zmapuje priestor za sebou, či sa môže bezpečne presunúť do vedľajšieho jazdného pruhu a následne začne so samotným presunom. Počas toho vysiela varovné optické signály, striedavo bliká obomi zadnými smerovkami súčasne a iba pravou samostatne.
Dizajn interiéru vychádza z modelu Passat. Nádych prémiovosti a vyššej hodnoty mu dodáva verzia R-Line s nádhernými alcantarovými
sedačkami a 3-ramenným športovým volantom.
Čo sa týka jazdných vlastností, konštruktéri veľa popracovali na podvozku, ktorý síce vychádza z Passata, ale adaptívne tlmiče dostali kompletne nové komponenty vyvinuté špeciálne pre Arteon. Od prvého momentu si nemôžete nevšimnúť, že veľa sa pracovalo hlavne na odhlučnení podvozka a jeho kultivovanom prejave. Pokiaľ som vyslovene netrafil ostrú hlbokú jamu, o 20-palcových kolesách som vôbec nič netušil. Arteon sa krásne a hladko nesie po povrchu cesty a posádka si užíva akustiku v kabíne na úrovni prémie. Na kvalitných nemeckých cestách jazdí novinka vyslovene lahodne. Uvidíme však, ako si poradí podvozok so slovenskými cestami. Novinkou je, že tuhosť tlmičov si môžete teraz prispôsobovať v širokom rozsahu na digitálnej stupnici ako v pretekárskom aute. Už nie sú teda k dispozícii len základne režimy jazdy, ale každý vodič si môže nájsť nastavenie šité doslova na mieru. S novými tlmičmi sa bude treba ešte pohrať na slovenských cestách, ale po prvom zvezení sa mi celkom pozdávajú. Viac k jazdným vlastnostiam a motorom doplníme po prvom domácom teste už v nasledujúcom vydaní.
Technické parametre Volkswagen Arteon 2.0 TSI 4Motion | |
zdvihový objem [cm3] | 1984 |
výkon [kW/k] | 206/280 |
pri otáčkach [1/min] | 5100-6500 |
krútiaci moment [Nm] | 350 |
pri otáčkach [1/min] | 1700 - 5600 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 250 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 5,6 |
palivová spotreba [l/100 km] | 7,3 |
prevodovka | 7 DSG |
emisie CO2 [g/km] | 164 |
prevádzková hmotnosť [kg] | 1716 |
Rozmery: dĺžka 4862 mm, šírka 1871 mm, výška 1450 mm, rázvor náprav 2837 mm, objem palivovej nádrže 66 l, objem batožinového priestoru 563/1557 l.