299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 31265820331 973a620ec1 k Thumb 23337030260 cc0d121db5 k Thumb 30556359734 a15855483a k Thumb 30557854494 a1b3c5aa99 k Thumb 30557881754 cced260b7a k Thumb 31233301672 f1ba1fbd28 k Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 30573520503 4f447c79ca k Thumb 30549540064 6b2c11f87a k Thumb 31236371082 321e289d0d k Thumb 31265378271 d4d068812d k Thumb fia gala ogier Thumb fia gala ogier rosberg Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb fia wien Thumb fia wien a

Vo Viedni dekorovali motoristických šampiónov

Galavečerom v slávnostne vyzdobenom sídle spolkového prezidenta Rakúska vo viedenskom Hofburgu sa v piatok večer 2. decembra skončila tohtoročná motoristická športová sezóna.

Podujatie vyvrcholilo dekoráciou nového a už aj odchádzajúceho majstra sveta v pretekoch monopostov formuly 1. Víťazný pohár si z rúk šéfa medzinárodnej automobilovej federácie FIA Jeana Todta prevzal syn bývalého pilota F1 Kekeho Rosberga 31-ročný Nemec Nico Rosberg. Ten už na popoludňajšej tlačovej konferencii šokoval celý svet. 5 dní po záverečných pretekoch sezóny v Abu Zabí na okruhu Yas Marina, kde si druhým miestom v cieli zabezpečil prvý titul majstra sveta v 21-dielnom seriáli, oznámil ukončenie kariéry. „Vypočujem hlas svojho srdca. Cítim, že nadišiel pravý čas ukončiť kariéru motoristického športovca. Už v nedeľu som vedel, že je to moja posledná veľká cena. V pondelok som sa definitívne rozhodol,“ povedal čerstvý šampión na margo svojho odchodu.

Jeho kolega z tímu F1 Mercedes-Petronas a dvojnásobný majster sveta Lewis Hamilton zareagoval ihneď: „Som asi jediný, koho to vôbec neprekvapilo. Je to zrejme preto, že sa tak dlho poznáme. Stalo sa to prvý raz, čo za 18 rokov nado mnou zvíťazil. Preto ma to vôbec neprekvapuje, že sa rozhodol odísť.“ Kto zaujme jeho miesto v tíme je zatiaľ otázne. Riaditeľ divízie motoristického športu Mercedes-Benz Rakúšan Toto Wolff oznámil, že to chvíľu potrvá kým si vyberú vhodného kandidáta. Všemocný šéf F1 Bernie Ecclestone priznal, že Rosbergovo rozhodnutie ho zaskočilo. Prezradil, že by bol rád keby jeho miesto obsadil Fernando Alonso alebo Max Verstappen.

Vráťme sa však na začiatok podujatia. Po popoludňajšom šoku z Rosbergovho oznámenia o ukončení kariéry ako prvý prešiel po červenom koberci miláčik publika Daniel Ricciardo. Austrálčanovi bola vo Viedni zima. „Potrebujem trochu alkoholu na zohriatie,“ špásoval po príchode pilot tímu Red-Bull. Krátko po ňom prišiel majster sveta Rosberg s manželkou Vivian. Onedlho po nich sa na červenom koberci objavil Lance Stroll, ktorý sa 14 víťazstvami stal šampiónom seriálu F3 a teší sa na prvú sezónu F1 v tíme Williams. „Všetko sa zomlelo tak rýchlo, že som si to ani nestihol uvedomiť. V pretekoch F3 som sa však riadne ostrieľal,“ tvrdil. Andrea Kaiser, manželka Sebastiana Ogiera zavesila na twitter selfie fotku so svojím šampiónom WRC a Rosbergovcami. Uverejňujeme ju medzi našimi ilustračnými zábermi.

Prvým oceneným večera bol Frederic Sausset. Francúz s oboma amputovanými nohami absolvoval 24-hodinovku v Le Mans a prezident FIA Jean Todt mu zato udelil osobitnú cenu.

Ďalším vyznamenaným je majster sveta v pretekoch monopostov formuly E Sebastien Buemi. Švajčiar sa v mimoriadne dramatickom finále v júli t. r. stal šampiónom seriálu elektromobilov.

Majstrom sveta v rallycrosse sa stal Mattias Ekström. Švéd kvôli tomu vynechal záverečné preteky medzinárodných nemeckých majstrovstiev cestovných vozidiel DTM.

Obrovský pohár víťazov získal aj Jose Maria Lopez, majster sveta WTCC. Argentínčan jasne vyhral majstrovstvá sveta v pretekoch cestovných automobilov ale titul už neobháji, lebo prestupuje do seriálu formuly E.

Marc Lieb, Jani a Romain Dumasovci prevzali pohár za víťazstvo vo vytrvalostných pretekoch majstrovstiev sveta WEC.

Majster sveta v automobilových súťažiach Sebastian Ogier a jeho spolujazdec Julien Ingrassia už vedia ako poháre víťazov vyzerajú a koľko vážia. Prevzali si ich už štvrtý raz za sebou.

Seriál F1 v uplynulej sezóne okrem dvojice jazdcov tímu Mercedes-Benz poznačil aj Max Verstappen. Mladý Holanďan z tímu Red-Bull na seba upozornil riskantnými manévrami.

Fanúšikovia označili jeho predbiehanie Nica Rosberga za dažďa v Brazílii za Manéver roka a motoristickí športoví novinári mu zasa udelili titul Osobnosť roka.

Nováčikom roka sa stal 18-ročný európsky šampión v rallycrosse Kevin Hansen. Titul si vybojoval v aute Peugeot 208 WRX v predposlednom podujatí seriálu v Španielsku. Toto ocenenie udeľuje jazdecká komisia FIA. Vlani bol Nováčikom roka pilot F1 Max Verstappen.