Continental 09 2020 1140x190
Thumb fina le vista vyhrali esto nci 2 Thumb fina le vista vyhrali esto nci 1

Vo finále VISTA zvíťazili Estónci

Minulý týždeň v brazílskom meste Curitiba vyvrcholila najväčšia svetová súťaž automobilových technikov. Aktuálneho ročníka Volvo International Training Award (VISTA) sa zúčastnilo 19 700 zamestnancov zo servisných sietí Volvo Trucks a Volvo Buses. V napínavom finále, v ktorom sa stretlo 40 najlepších tímov z celého sveta, zvíťazil estónsky tím VIIES RATAS.

„Kvalifikovaní a motivovaní servisní technici sú kľúčom k úspechu našich servisov u zákazníkov. To je dôvod, prečo tak intenzívne investujeme do nepretržitého vzdelávania a rozvoja vedomostí našich pracovníkov. VISTA je špičkou ľadovca, kde všetci naši zamestnanci servisov každý druhý rok majú možnosť otestovať sa a preukázať svoj fortieľ v konkurencii z celého sveta. Súťaž kladie dôraz na každodenné pracovné zručnosti a technickú špičkovú kompetentnosť, posilňuje spoluprácu a podporuje povedomie o značke,“ hovorí Claes Nilsson, prezident Volvo Trucks.

Historicky prvá súťaž VISTA sa konala v roku 1957. Odvtedy sa povolanie mechanikov zmenilo na automobilového technika, počítač sa stal dôležitým nástrojom v dielni a profesia prešla od základov zásadnou zmenou. Moderné nákladné vozidlá sú technicky veľmi vyspelé produkty, ktoré si vyžadujú oveľa komplexnejší a širší typ odborných znalostí ako kedysi. Dnes musia technici zvládnuť mechanickú aj počítačovú prácu a zároveň zabezpečiť neustále rastúce požiadavky zákazníkov na nepretržitú prevádzku vozidiel.

Zákazníci očakávajú, že budú mať vozidlo vždy pripravené na prácu. V praxi to znamená, že technici musia vykonávať vysoko kvalifikovanú a dobre naplánovanú údržbu, musia prípadný problém identifikovať, zanalyzovať a opraviť v čo najkratšom čase. Nie je prijateľné, aby zákazník čakal dlho na opravu alebo na správny náhradný dielec alebo, že sa práca nevykoná v termíne, keď je vozidlo objednané na servis. 

Motto tohtoročnej súťaže VISTA znie: „Výkon je všetko“. Vystihuje, o čom v servisoch Volvo Trucks ide. „Presne tak to je – naším cieľom je mať najlepších servisných technikov na svete. Prostredníctvom súťaže VISTA sa snažíme vzbudiť záujem a oceňovať dôležitú každodennú prácu našich zamestnancov a súčasne prilákať nové talenty pre toto zaujímavé, pestré povolanie, ktoré má veľkú budúcnosť,“ vysvetľuje ciele podujatia Anna Rogbrant, projektová manažérka VISTA.

Na snímke zo slávnostného vyhlásenia výsledkov je víťazný tím VIIES RATAS z Estónska.