Vláda chce do štyroch rokov dokončiť diaľnicu D1 i obchvat Prešova
Programové vyhlásenie, ktoré aktuálne schválila vláda SR, ráta aj s pokračovaním prác na diaľnici D3 a rýchlostných komunikáciách. Nultý obchvat Bratislavy zaplatíme cez PPP projekt a menej rozvinuté regióny sa dočkajú obnovených ciest prvej, druhej i tretej triedy.
Vyše 180 kilometrov zrekonštruovaných ciest prvej triedy, podpora pri oprave ciest druhej a tretej triedy, dokončenie diaľnice D1 a ďalší rozvoj rýchlostných ciest. Tak vyzerajú priority novej vlády v oblasti cestnej dopravy, ktoré schválil kabinet v rámci Programového vyhlásenia.
Rezort dopravy pod vedením nominanta strany #Sieť Romana Bercelyho si dáva za cieľ dokončiť do roku 2020 prepojenie Bratislavy a Košíc diaľnicou D1. Minister uviedol, že táto vláda má jedinečnú príležitosť po rôznych problémoch diaľnicu konečne sprejazdniť. Najväčšou výzvou pritom zostáva úsek Turany-Hubová, ktorý po zosuve pri Šútove ešte nemá schválené trasovanie.
Vláda zároveň plánuje pracovať na diaľničnom prepojení Slovenska a Poľska diaľnicou D3, vedúcou Kysucami - od Dolného Hričova cez Kysucké Nové Mesto a Čadcu po hraničný prechod Skalité. Plánovaná dĺžka diaľnice je 60 kilometrov. Aktuálne je sprejazdnených 13 km, z toho štyri v polovičnom profile.
Na východe by Slovensko a Poľsko mala spojiť rýchlostná cesta R4, ktorá začína pri slovensko-maďarskej štátnej hranici Milhosť-Tornyosnémeti. "Najvyššou prioritou na tomto cestnom ťahu je severný obchvat Prešova a v závislosti od výšky disponibilných zdrojov financovania pokračovanie smerom na sever v úsekoch s najvyššou intenzitou," uviedol kabinet.
Zároveň má pokračovať výstavba ďalších dvoch rýchlociest - oravskej časti R3 a R2, ktorá raz spojí Zvolen a Košice.
V Programovom vyhlásení sa ďalej píše, že vláda plánuje riešiť kritickú dopravnú situáciu v okolí Bratislavy podpisom koncesnej zmluvy na výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 prostredníctvom tzv. projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP).
Pri rekonštrukcii ciest prvej, druhej a tretej triedy, ktorá zahŕňa aj obnovu 60 mostov, sa vláda bude sústrediť na menej rozvinuté regióny Slovenska. Peniaze na cesty nižších tried pôjdu z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 až 2020.