29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb gepa full 1223 gepa 27101399015 Thumb gepa full 1223 gepa 27101399015 650x433 Thumb vettel majstrom 01b 650x443 Thumb 52664 large vettel majstrom nosn tttt Thumb 52663 large vettel majstrom nosn Thumb 52662 large vettel majstrom 01c Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 52661 large vettel majstrom 01b Thumb 52660 large vettel majstrom 01a Thumb 52659 large vettel 01a Thumb 52658 large gepa full 1223 gepa 27101399015

Vettel štvrtýkrát majstrom sveta

Suverénnym víťazstvom v pretekoch o Veľkú cenu Indie na okruhu v New Delhi vybojoval Sebastian Vettel pre stajňu Red Bull oba majstrovské tituly. Bol to dvojnásobný nemecký triumf, lebo druhé miesto obsadil v pretekoch Nico Rosberg v monoposte Mercedes-Benz.

Vettelovi stačilo k predčasnému zisku titulu obsadiť v Indii piate miesto. On však prešiel cieľovou čiarou ako prvý s 29,8 s náskokom pred svojím krajanom. Napriek tomu, že Mark Webber jazdiaci na druhom mieste z pretekov vypadol, tímu Red Bull to stačilo k predčasnému zisku Pohára konštruktérov.

Vettel triumfoval už šiesty raz za sebou (po tretí raz v Indii), tentoraz nemal rovnocenného súpera, po výbehovom kole sa totálne uvoľnil a pred jasajúcim davom na hlavnej tribúne urobil v monoposte niekoľko efektných šmykov, potom vyskočil z kokpitu a doslova šprintoval k svojím mechanikom, aby sa im poďakoval za perfektnú prácu. Po ceste na pódium víťazov sa ho konštruktér Adrian Newey ešte stihol opýtal ako fungovalo auto. Sebastian dostal zo seba iba pár slov: “Je to jeden z najkrajších dní môjho života. Nemám slov. Keď som preťal cieľovú čiaru, bol som jednoducho úplne prázdny. Bola to fenomenálna sezóna s perfektnou tímovou súhrou. Dodávalo mi to obrovskú silu. S radosťou som vždy nastupoval do kokpitu a snažil som sa podať najlepší výkon. Vozidlo bolo aj dnes špičkovo pripravené, tak ako od začiatku sezóny. Nemohol som si želať nič lepšieho“.

FORMULA 1 - Indian GP

V Indii Vettela nik vážnejšie neohrozil. Po štarte zhodnotil svoju najvýhodnejšiu pozíciu a hneď sa ujal vedenia. Po 1. kole bol o 2,4 s rýchlejší než Felipe Massa vo Ferrari. Po 2. kole vniesol ale do vývoja zmätok, lebo odbočil do boxov, aby sa zbavil mäkkých pneumatík. Jeho tímový kolega Webber vyštartoval na tvrdých gumách, jazdil na nich preto oveľa dlhšie a bol jediným Vettelovým súperom. Po poslednej zastávke v boxoch však zaostával o 14,5 s a vtedy ho technik tímu vyzval odstaviť auto. Príčinou bol poškodený alternátor, starý známy defekt áut Red Bull. „Je to veľmi tvrdé, lebo tento víkend sme všetko robili dobe – tak ako na mnohých podujatiach tejto sezóny. Môžem sa nad všetkým len pousmiať“, povedal Webber. Samozrejme, že na večernú Vettelovu oslavu nemal najmenšiu chuť.

Ostatní piloti jazdili svoje vlastné preteky. Po Vettelovej prvej zastávke v boxoch sa na krátko dostal do čela pelotónu Massa, ktorému sa už v prvom kole podarilo predbehnúť oba monoposty Mercedes. Kvôli neskoršej výmene pneumatík sa krátkodobo ocitli na pódiových pozíciách aj Daniel Ricciardo (Toro Rosso, ten skončil napokon na 10. mieste) i Adrian Sutil (Force India, nakoniec skončil tesne pred ním).

Až do 51. zo 60 kôl jazdil na druhom mieste Kimi Räikkonen (Lotus) ale o 20 kôl staršie  pneumatiky mu nedávali žiadnu šancu odraziť útok Rosberga a tak cieľovou čiarou prešiel ako siedmy v poradí. Následkom neskoršej výmeny pneumatík sa mu však časom 1:27.679 min podarilo zajazdiť aspoň najrýchlejšie kolo pretekov.

Víťazstvo v tohtoročných majstrovstvách sveta je výsledok spolupráce tímu Infiniti Red Bull Racing s oddelením Renault Sport F1. Je to už ich štvrtý spoločný triumf v Pohári konštruktérov F1. Také niečo sa v posledných 20 rokoch nepodarilo nikomu. V histórii F1 sa to stalo iba jediný raz. V rokoch 1988-1991 dospel k rovnakému úspechu spojený tím McLaren-Honda.

Vettel_majstrom_01b

Pre Renault to znamená úspešný koniec éry osemvalcového motora. Prvý titul získala francúzska automobilka s V8 agregátom už v jeho prvej sezóne, vtedy ešte ako Renault F1 Team. Továreň získala celkovo 5 z 8 možných titulov, dosiahla 57 víťazstiev a stala sa tak  najúspešnejším výrobcom V8 motorov seriálu F1. Tento rok získal Renault celkovo už 12-ty Pohár konštruktérov.

Na otázku komu venuje svoj štvrtý titul majstra sveta Sebastian Vettel odpovedal: „Priateľke a rodine.“ Vettelovou priateľkou je už od školských čias spolužiačka Hanna. Na verejnosti sa s ním ukazuje iba výnimočne. Hanna dodáva Sebastianovi silu, aj v tažkých chvíľach.

Po 6. víťazstve v rade a 10. v sezóne sa Vettel stal členom mimoriadne elitnej skupiny jazdcov. Doteraz totiž 4 a viac majstrovských titulov získali iba 3 jazdci – rekordér Michael Schumacher (7 titulov), Juan Manuel Fangio (5) a Alain Prost (4). Vettel je spomedzi nich s veľkým odstupom najmladší pilot v histórii, ktorému sa tento husársky kúsok podaril.