Vw bonus 03 2021 1140x86

Veľké zmeny EČV podpísala prezidentka SR. Tabuľky budú prenosné a zavedú sa EČV bez skratky okresu

Novelu zákona o cestnej premávke, ktorá tieto zmeny prináša, v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Účinná by mala byť od 1. marca 2022.

Tabuľka s evidenčným číslom vozidla (EČV) bude "prenosná" z pôvodného na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na to, či má v danom okrese trvalý pobyt. Zároveň sa zavedú celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude skratka okresu. Ruší sa tiež dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu

"Viazanosť EČV na okres trvalého pobytu vlastníka vozidla sa vypúšťa úplne. Zároveň sa navrhuje možnosť ponechania EČV pre predávajúceho pri zmene držby vozidla na inú osobu. Takéto EČV si bude môcť predávajúci prideliť na svoje ďalšie vozidlo," priblížili poslanci v dôvodovej správe. Zmena ušetrí značné finančné prostriedky štátu za nákup nových EČV, ale aj jednotlivcom. Okrem toho má ekologický efekt. Z dôvodu vyradenia vozidiel z evidencie sa ročne na Slovensku zošrotuje až 400 tisíc kusov tabuliek s EČV.

Parlament schválil aj zavedenie celoslovenských evidenčných čísel. Tie už nebudú mať prvé dve písmená označujúce príslušnosť k okresu evidovania, ale začnú sa vydávať od čísla AA-001AA postupne ďalej. "Vzhľadom na navrhované viazanie evidenčného čísla na vozidlo, respektíve na možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla, stráca skratka okresu na evidenčnom čísle relevanciu," odôvodnil poslanec Marián Viskupič (SaS). Doteraz používané skratky okresov sa už tak pri tvorbe nových čísel nepoužijú a rovnako ani písmená, ktoré sa vydávajú špecifickým vozidlám.

Tabuľky s evidenčným číslom bude možné mať ponechané "doma" bez toho, aby boli pridelené na iné vozidlo, najdlhšie jeden rok. Návrh zákona sa tiež doplnil o úpravu, podľa ktorej možno tabuľku s EČV použiť aj opakovane s výnimkou prípadov, keď bola tabuľka v minulosti stratená alebo odcudzená.

Ruší sa tiež dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu. "Ak majiteľ doteraz predával vozidlo, musel ísť na dopravný inšpektorát, kde ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásil, a nový majiteľ musel ísť na inšpektorát do svojho okresu, kde si ho prihlásil. Teraz sa to bude dať urobiť naraz na jednom mieste kdekoľvek na území Slovenska. Novela tak prináša viacero menších zmien, ktoré zásadným spôsobom pomôžu všetkým občanom," ozrejmil Radovan Sloboda (SaS).

Zdroj TI: TASR