Veľká Británia odkladá zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom

Zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi sa vo Veľkej Británii posunie z pôvodne plánovaného roku 2030 na rok 2035. Oznámil to v stredu britský premiér Rishi Sunak.

Vláda však zotrváva pri svojom cieli stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou, postupovať doterajším tempom by však obyvateľom Spojeného kráľovstva prinieslo neprijateľne vysoké náklady, povedal v prejave v Londýne. Sunak očakáva, že do konca desaťročia bude väčšina nových automobilov v krajine aj tak elektrických, nechce však, aby to spotrebiteľom nariadila vláda. Pripomína, že oproti Európskej únii chcela Británia zaviesť zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom o 5 rokov skôr, teda v roku 2030.

Rovnako aj inštalácia nových vykurovacích systémov na zemný plyn by mala byť povolená dlhšie, ako predpokladajú súčasné ciele, uviedol ďalej premiér. V prípade existujúcich vykurovacích systémov by podľa neho nemala byť stanovená žiadna lehota na výmenu za tepelné čerpadlá. „Nikdy nebudem nikoho nútiť, aby vytrhol svoj existujúci kotol a nahradil ho tepelným čerpadlom,“ zdôraznil Sunak.

Zdroj TI: TASR

Advertisement