299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 8888 1vvv Thumb 86272 large vela o stave motora napovie vyfuk zakladnu diagnostiku zvladnete sami Thumb 86272 large vela o stave motora napovie vyfuk zakladnu diagnostiku zvladnete sami

Veľa o stave motora napovie výfuk. Základnú diagnostiku zvládnete sami

Zatiaľ čo naši dedovia alebo otcovia si autá bežne opravovali svojpomocne, my zväčša vyhľadávame služby odborných servisov. Veď nie nadarmo sa hovorí, že do moderného motora ruku nestrčíš. Agregáty síce obsahujú viac elektroniky, ale princíp spaľovania ostáva už vyše 120 rokov rovnaký. Základnú diagnostiku motora si môže urobiť každý sám. A netreba na to náradie, ba ani otvoriť kapotu.

O kondícii poháňacej jednotky veľa napovedia výfukové plyny. Výfuk zreteľne dymí aj po zohriatí motora? Aký dym z neho vychádza - biely, sivý, modrý alebo čierny? Čo to znamená? Naštartujte a pozrite sa, v akom stave je srdce vášho auta.

Najmä počas chladných rán väčšina áut na uliciach dymí. Jemný biely dym prúdiaci z výfuku je v skutočnosti vlhkosť, ktorá sa cez noc usadila vo výfukovom potrubí. Postupným ohrievaním sa voda mení na vodnú paru a spolu s výfukovými plynmi uniká von. Po zohriatí výfuku sa biely dym väčšinou zmení na priezračný.

"Keď biely dym neustúpi ani po niekoľkých desiatkach minút jazdy a vozidlo dymí stále, je to problém," hovorí Tibor Szabó, mechanik jedného z košických servisov. „Vlhkosť totiž nepochádza z okolitého prostredia, ale priamo z motora. Do valcov sa dostáva chladiaca kvapalina, ktorá tam nemá čo robiť."

V lepšom prípade ide o poškodené tesnenie pod hlavou, v horšom prasknutý blok motora. "Je dobré, čo najrýchlejšie problém riešiť. Ak s autom nevyhnutne potrebujete chvíľu jazdiť pred tým, než ho zveríte mechanikovi, dopĺňajte pravidelne do motora chladiacu kvapalinu. Kvapalina sa stráca a môže dôjsť prehriatiu agregátu.“ Prítomnosť "vody" v spaľovacom priestore potvrdí vyzrážaná biela emulzia v otvore pre nalievanie motorového oleja.

Modrastý dym vychádzajúci z výfuku signalizuje ďalšieho nevítaného návštevníka vo valcoch. "Vinou opotrebovaných vodítok ventilov alebo piestnych krúžkov sa do spaľovacieho priestoru dostáva veľa oleja, ktorý za normálnych okolností motor maže a ochladzuje," pokračuje mechanik.

"Najlepšie je riešiť problém hneď, ale opäť sa môže stať, že vozidlo ešte chvíľu používate, kým ho dáte do servisu. Vtedy dbajte na pravidelné kontroly hladiny motorového oleja, keďže presakmi a následným spaľovaním z motora ubúda.“


"Samozrejme, ak máte Trabanta alebo Wartburga s dvojtaktným motorom, tak spaľovanie oleja a kúdoly modrého dymu sú úplne normálne," dodáva s úsmevom T. Szabó a pokračuje:

„Olej je zradný. Signalizovať ho môže aj šedý dym vychádzajúci z výfuku. Tu je diagnostika ťažšia. Na vine môžu byť napríklad netesnosti turbodúchadla, čo je drahý problém. Medzi lacnejšie patrí chybný ventil odvetrávania kľukovej skrine. Naftové motory môžu po naštartovaní nárazovo vyprodukovať oblak sivého až čierneho dymu a potom už nič. Vtedy ako prvé, kontrolujeme žeraviace sviečky, hovorovo žhaviče."

So vznetovými motormi sa spájajú najmä čierne oblaky dymu. "Čierny dym môže vychádzať z naftového i benzínového motora. Obyčajne signalizuje zmes, príliš bohatú na palivo. Na vine môže byť taká banalita, ako zanesený vzduchový filter. Horšie sú komplikácie okolo prívodu paliva do motora a vstrekovania," dopĺňa mechanik Tibor Szabó. "Čierny dym môže sprevádzať zvýšená spotreba benzínu alebo nafty."

Pri starších vznetových agregátoch, bez filtrov pevných častíc, je čierny dym vychádzajúci z výfuku normálny. Objavovať by sa však mal iba vtedy, keď motor pracuje pod väčšou záťažou.