V súťaži Škodoviek o najnižšiu spotrebu a emisie, benzín porazil naftu
Hoci súťažiaci hľadeli najmä na spotrebu, o víťazoch napokon rozhodla rýchlosť.
"Tichá dráma", tak organizátori nazvali tesný súboj o absolútne víťazstvo v 35. ročníku podujatia Škoda Economy Run. Po šiestich hodinách za volantom a 323 absolvovaných kilometroch dosiahli dve posádky rovnakú priemernú spotrebu - tri litre benzínu na sto kilometrov.
O víťazstve dvojice Jan Horníček - Věra Horníčková napokon rozhodla vyššia priemerná rýchlosť 53,29 km/h.
Predpísaný okruh v bežnej premávke absolvovali o dve minúty rýchlejšie než konkurenčná dvojica Jiří Honzejk - Jitka Honzejkována, ktorej patrí druhé miesto. Obe posádky jazdili na Škodách Citigo s atmosférickým benzínovým trojvalcom 1,0 MPI, akurát víťazi mali slabšiu verziu (44 kW/60 k) a druhí silnejšiu (55 kW/75 k).
Najúspešnejší diesel bol v cieli klasifikovaný až na treťom miestne. A to napriek tomu, že Marek Tomíšek s Davidom Kazdom na Škode Octavia Combi 1,9 TDI (74 kW/101 k) zaznamenali kombinovanú spotrebu 2,7 l/100 km.
Diesle sú spravidla úspornejšie ako benzínové motory, preto pravidlá súťaže prihliadajú aj na množstvo produkovaných emisií CO2. Pri spaľovaní nafty totiž vzniká viac oxidu uhličitého ako pri spaľovaní benzínu. Naftová Octavia dosiahla priemer 71,28 g CO2/km, čím zaostala za víťazným Citigom (68,9 g/km).
Na štart v Kosmonosoch pri Mladej Boleslavi sa postavilo spolu 46 posádok. Trať viedla cez Jičín do Vrchlabí, kde bol cieľ prvej etapy. Druhá pokračovala cez Trutnov, Kutnú Horu a Nymburk späť do Kosmonosov.
Až 30 posádok dosiahlo priemernú hodnotu emisií CO2 pod hranicou 100 g/km, čo v prípade benzínových motorov znamená spotrebu pod 4,3/100 km a pri naftových pod 3,7 l/100 km.
Zaujímavosťou je šieste miesto Škody Fabia III 1,2 TSI (66 kW/90 k), ktorá jazdila so spotrebou 3,3 l/100 km, alebo ôsma pozícia Octavie 1,0 TSI (85 kW/115 k) s priemerom 3,5 l/100 km.
Nebyť obmedzenia v podobe emisií, prvé priečky by obsadili Octavie vybavené naftovými motormi 1,9 TDI PD a 1,6 TDI CR. Kompletné výsledky nájdete TU.
Rozhodcovia rátali hodnoty emisií CO2 z nameranej spotreby. Pred štartom malo každé vozidlo palivovú nádrž naplnenú na vopred stanovenú úroveň (cca 1/2 nádrže + 10 l). Hladinu v nádrži na štarte i v cieli meral diagnostický prístroj.
Kontrole sa nevyhli ani pneumatiky, či tlak zodpovedá výrobcom udávanej tolerancii. Pravidlá predpisujú napríklad aj to, kedy je možné auto počas súťaže tlačiť.