Vw caddy 03 2021 1140x190
Thumb hlukovy radar Thumb content hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 4 Thumb content hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 3 Thumb content hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 5 Thumb hlukovy radar

V prvom zo štátov EÚ chcú už onedlho nasadiť hlukové radary. Posvietia si na upravené výfuky áut a motoriek

Francúzsko sa už dávnejšie angažuje v zlepšovaní životného prostredia prostredníctvom zníženia hladiny hluku. Dva roky testuje protihlukové radary, ktoré majú už o mesiac začať finálnu fázu testovania. Následne ich zavedú v určitých oblastiach Francúzska do praxe. Nový hlukový radar zaznamená zvýšené decibely a spolu s kamerou identifikuje "páchateľa". 

Hlukový radar si posvieti najmä na autá a motorky s upravenými výfukmi, problém však budú mať aj zanedbané kusy s deravým alebo inak poškodeným výfukom. Zvedaví sme však na to, ako radar vyselektuje nové autá s klapkovými výfukmi priamo od výrobcu, ktoré vedia byť v v otvorenom režime poriadne hlučné, no sú oficiálne homologované pre použitie v cestnej premávke.... Systém protihlukového radaru bude plne automatizovaný, to znamená že zvýšený hluk nielen zaznamená, ale identifikuje aj vinníka a podľa ŠPZ zašle pokutu. Francúzi si od novej vychytávky sľubujú zlepšenie kvality života ľudí, keďže nadmerný hluk spôsobuje rôzne zdravotné problémy a symptómy.

Hlukový radar pozostáva z 360-stupňovej kamery a mikrofónov, ktoré vedia detekovať aj smer, odkiaľ nadmerné decibeli prichádzajú.

O tom, že Francúzsko plánuje nasadiť hlukové radary do ostrej prevádzky sme informovali už pred dvoma rokmi. Vtedy sa napr. starosta parížskej štvrti Val de Marne, Didier Gonzales vyjadril, že v nadmernom hluku vidí  prekliatie súčasnej doby moderného spôsobu života a jeho zdravotné riziká prirovnal k pasívnemu fajčeniu. Tento pán bol však  v tej dobe šéfom neziskovej organizácie Bruitparif, ktorá s antihlukovým radarom prišla... V Paríži a jeho štvrtiach vtedy umiestnili a do skúšobnej prevádzky nasadili 40 takýchto zariadení, najmä v blízkosti barov. Ďalších 17 protihlukových radarov umiestnili v blízkosti veľkých stavieb. No netýka sa len mestských častí. Zariadenie namontovali aj do kopcovitej horskej obce Saint-Forget, ktorá je známa vysokou "obľúbenosťou" motorkárov s upravenými výfukmi.

Systém beží v dvojročnej skúšobnej dobe, počas ktorej Francúzi overia funkčnosť v praxi a stanovia hladiny hluku, nad ktoré budú rozposielať pokuty. Finálna fáza testovania začne v auguste 2021, v ktorej zároveň overia presnosť systému. No a následne nebude už nič brániť tomu, nasadiť ho do ostrej prevádzky a predtým ešte vyriešiť legislatívne kroky. Okrem Paríža a jeho priľahlých oblastí majú o radary záujem aj mestá ako Lyon, Nice a Bron. Podľa Carscoops by protihlukové radary vo Francúzsku mohli fungovať naplno a rozposielať pokuty už na prelome rokov 2022 / 2023.

Na jednej strane sa obyvateľom uľaví. Je známe, že vysoká hladina hluku môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Už len krátkodobé vystavenie vysokému hluku vyvoláva nepokoj. Nehovoriac o tom, že dokáže vyvolať dočasný tinnitus ("pískanie v ušiach"). A na to stačia autá a motorky s upraveným výfukom, môžete sa o tom presvedčiť na niektorom "tuningovom" zraze.

Na strane druhej, kritici antihlukových radarov v nich vidia len ďalší nástroj, ako z ľudí vyťahovať peniaze. Francúzsky protihlukový systém je zatiaľ v rukách miestnych samospráv, no po prvotnom úspechu sa môže stať aj nástrojom EÚ, keďže tá ako celok bojuje proti nadmernému hluku. Prispeli by protihlukové radary k pohodovejšiemu životu ľudí v okolí? Rozhodne áno, vysoká miera hluku je pre organizmus pomerne vysokým stresorom. Zároveň však pôjde o ďalší nástroj "sledovania" okolia, čo sa niektorým ľuďom páčiť nebude.