V Maďarsku už lacno nenatankujete. Pre cudzincov ruší zvýhodnené ceny palív

"Tankovacia turistika" v Maďarsku pre cudzincov končí... Od dnes (27.5) môžu v Maďarsku tankovať palivá za regulované (nižšie) ceny, ktoré sa týkajú základných druhov benzínu a nafty, iba vozidlá s maďarským evidenčným číslom.

Informovala o tom agentúra MTI. Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás vo štvrtok na tlačovej konferencii v Budapešti vyzdvihol, že v Európe je možné natankovať najlacnejšie v Maďarsku, preto v prihraničných oblastiach vznikla "tankovacia turistika" zo susedných krajín, vrátane Slovenska, ktorá už ohrozuje bezpečnosť dodávok pohonných látok. 

Ak ste boli zvyknutí spraviť si do Maďarska "výlet" a využiť najnižšiu cenu pohonných hmôt v Európe, od dnes sa vám to už ako cudzincovi so zahraničnou (nie maďarskou) tabuľkou s EČV nepodarí. Na čerpacích staniciach v celom Maďarsku zaplatíte vyššie ceny za liter paliva ako domáci. "(Cudzinci) zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov (1,24 eur) za liter oproti 700- až 900-forintovej cene v iných krajinách Európy," dodal Gulyás. Spresnil, že s vozidlami zahraničných evidenčných čísiel bude možné tankovať pohonné látky iba za trhovú cenu. 

Na Slovensku bola v minulom týždni od 16. 5. 2022 - 22. 5. 2022 priemerná cena 95-okt. benzínu natural na úrovni 1,800 eur/liter. 98-okt. benzín stál až 1,991 eur/liter. Priemerná cena motorovej nafty bola 1,782 eur/liter.

Vývoj priemerných cien benzínu a nafty na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach štatistického úradu.