V laboratóriu autá starnú rýchlejšie, čalúnenie preverí "šmirgel"
Pozrite sa ako to vyzerá v laboratóriách, kde odborníci vyvíjajú a testujú materiály pre automobilový priemysel.
Práca vo vývoji nových automobilov môže vyzerať rôzne. Niekto autá kreslí, iný ručne vyrába prototypy a ďalší ich testuje v odľahlých kútoch sveta.
Dalibor Kopáč trávi svoj pracovný čas v laboratóriu. Pracuje totiž na oddelení Materiálovej techniky v Škoda Auto.
"Zaoberám sa testovaním celého auta a vyhodnocovaním kvality dielov vyrobených z nekovových materiálov z hľadiska odolnosti voči poveternostným podmienkam," povedal Dalibor, ktorý mal podľa vlastných slov odmalička záujem o techniku.
"Vyštudoval som priemyslovku a po nej spracovanie plastov na Technickej univerzite v Liberci. Do Laboratória kvality v Škoda Auto som sa dostal počas štúdia a práca v laboratóriu ma nadchla, pretože je blízka môjmu oboru. Potom som ešte absolvoval dve stáže na Technickej univerzite v nemeckom Chemnitze a po ukončení štúdia som sa uchádzal o pracovné miesto v automobilke."
Na laboratóriách by ste klasické pipety, odmerné valce a skúmavky hľadali márne. Tím Materiálovej techniky meria, testuje a posudzuje jednotlivé časti vozidiel prostredníctvom rôznych prístrojov. Fotografie sprostredkujú zákulisie automobilky, ktoré obvykle býva pre verejnosť nedostupné.
Pri skúškach pevnosti povlakov ľudská sila nestačí. Hlavnú prácu tu odvádza trhací stroj, ktorý zisťuje hodnoty pevnosti v ťahu i medze pružnosti. Pásik nerezovej ocele pretrhne, akoby šlo o papier.
Stanovenie tvrdosti je v porovnaní so skúškami pevnosti relatívne rýchle a jednoduché. Takzvaný tvrdomer práve meria priemer odtlačku v liatinovom výreze z brzdového bubna.
Kompozícia ružových a fialových tónov pôsobí až umelecky. Takto vyzerá vnútorná štruktúra ventilového sedla pod metalografickým mikroskopom.
Pri zisťovaní chemického zloženia materiálov hrajú hlavnú úlohu prístroje. Na obrázku je kus hriadeľa prevodovky. Zastúpenie rôznych chemických prvkov v oceli prezradí záznam preskoku elektrónov v atóme, respektíve jeho vlnová dĺžka.
Vaňa, práčka, drez... Nachádzame sa v čistiarni? Ale kdeže, ide o koróznu komoru. Namiesto prádla sa v nej "prepierajú" rôzne časti automobilov. Slaná hmla preverí odolnosť povrchovej ochrany dielov voči korózii.
Emisná komora simuluje teplé počasie. Pri teplotách od 23 do 65 stupňov Celzia technici skúmajú, koľko a aké látky sa uvoľňujú z jednotlivých častí vozidla. Octavia strávila vo "výpeku" infračervených žiaričov päť hodín.
Opakovane nastúpiť a vystúpiť, plus "pomrviť" sa na sedadle. Čo človeka rýchlo omrzí, to prístroj zvládne hravo. Vytrvalým trením rôznych materiálov vrátane brúsneho papiera o čalúnenie preveruje jeho dlhodobú odolnosť. Otáčky prístroja sa pohybujú od 5000 do 50 000 za minútu.
Preveriť treba aj okná. Napríklad či pohľad cez ne neskresľuje predmety okolo. Technici sú vďaka rôznym nástrojom schopní odhaliť aj vady a odchýlky neviditeľné bežným okom.
Ani skrutkovanie nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Centrum skrutkovania vyhodnocuje trenie skrutiek pri uťahovaní. Spojovací materiál sa nesmie za žiadnych okolností samovoľne uvoľniť.