Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
V Holandsku dnes otvorili prvú cyklocestu, schopnú vyrábať elektrickú energiu
Slovami ministra hospodárstva Henka Kampa, pre Holandsko je dvanásty november 2014 výnimočným dňom. Do prevádzky bol spustený prvý úsek cyklocesty SolaRoad, ktorá vyrába elektrickú energiu.
Historicky prvá cyklocesta zo solárnych panelov dokáže elektrinou napájať tri domácnosti. Pilotný úsek meria sedemdesiat metrov a je situovaný v Kromennie, 25 kilometrov od metropoly Amsterdam.
SolaRoad je zložená z obdĺžnikových modulov, každý s rozmermi 2,5 x 3,5 metra. Ako základ slúži betonové puzdro, do ktorého sú vsadené solárne články z kryštalického kremíka. Povrch vozovky tvorí približne 10 mm hrubé sklo, pokryté špeciálnou vrstvou odpudzujúcou nečistoty. Panely sú mierne naklonené, aby sa na nich nezdržiavala dažďová voda. Organizácia pre aplikovaný vedecký výskum v Holandsku (NTO) vyvinula prefabrikáty, ktoré sa kladú a vzájomne spájajú priamo v teréne.
Takto umiestnené solárne panely majú približne o 30 percent nižšiu účinnosť v porovnaní s panelmi inštalovanými na strechách budov. Napriek tomu dokáže 70 metrov dlhý úsek dodať elektrinu trom domácnostiam.
Do roku 2016 má pribudnúť ďalších 30 metrov. Celkové investície do projektu vtedy dosiahnu čiastku 3 milióny eur. Holanďania chcú v myšlienke solárnych ciest pokračovať, napriek vysokým vstupným nákladom. Doktor Sten de Wit z NTO uviedol, že takto vytvorená energia môže v budúcnosti napájať cestnú infraštruktúru, prípadne aj samotné vozidlá.
Aktuálne moduly SolaRoad sú navrhnuté tak, aby vydržali nápor cyklistov, nie áut. Konkrétne, úsek v Kromennie denne využije asi dvetisíc ľudí.