V hmle sa spoľahnite na zdravý rozum
Jesenné obdobie prinieslo dôkaz, že moderná technika zatiaľ naozaj nedokáže nahradiť um a cit človeka.
Ak by to umožnila legislatíva, trúfam si napísať, že niektoré súčasné autá by zvládli napríklad diaľničný presun z Bratislavy do Žiliny bez akéhokoľvek zásahu šoféra. Viac či menej kostrbato, ale zvládli.
Asistenčné systémy urobili v poslednom čase obrovský pokrok, no stále existuje milión situácií, kedy je človek za volantom nenahraditeľný. Práve aktuálne hmlisté jesenné počasie nám dáva dobrý príklad.
Niektorí šoféri si už odvykli siahať na prepínač svetiel, pretože automatický režim zdanlivo všetko vyrieši. Lenže väčšina svetelných senzorov nerozpozná hmlu. Registrujú iba denné svetlo, a tak aktivujú denné svetlá.
Tie v hmle nestačia. Niežeby stretávačky šoférovi významne zlepšili výhľad, ale staré pravidlo hovorí „vidieť a byť videný“. Ostatní účastníci premávky moje auto so zapnutými stretávacími svetlami v hmle zaregistrujú skôr ako s dennými. Nehovoriac o tom, že väčšina áut má denné svietenie iba vpredu. Vzadu je tým pádom úplná tma.
Tí zodpovednejší si rovno zapnú aj hmlovky. Ani tu neexistuje asistent, ktorý by sám vedel, kedy hmlovky zapnúť a kedy vypnúť. Hlavne s vypínaním zadných hmlových svetiel niektorí šoféri zbytočne otáľajú.
Kým za mnou nie je iné auto, zadná hmlovka je fajn. Výrazne zvyšuje bezpečnosť - moju i ostatných. V momente, keď ma dobehne iné vozidlo alebo hmla zredne, situácia sa otočí. Ostré červené svetlo doslova oslepuje šoféra za mnou. Často mu aj komplikuje predbiehanie, lebo dobre nevidí, či ide niečo oproti.
Ani v osvetlenom meste nie je ostatným príjemné, ak ich oslepujem zadnými hmlovkami.
Zákon o cestnej premávke hovorí: „Vozidlo musí mať počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené.“ Za jazdu bez príslušného osvetlenia za nezníženej viditeľnosti môžete dostať pokutu 10 až 20 eur, za zníženej viditeľnosti 30 až 50 eur.
Používanie hmlových svetiel legislatíva neprikazuje, ale: „Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.“ V opačnom prípade vám hrozí pokuta od 10 do 30 eur.
Lepšie ako naťahovačky s políciou alebo spoľah na nedokonalú techniku, je dať prednosť citu a zdravému rozumu. Podobných článkov sa každý rok v jesennom období objaví veľa, ale situácia na cestách ukazuje, že ich asi nikdy nebude dosť.