V Chorvátsku pozor na rýchlosť a staré nezaplatené pokuty
Dovolenková sezóna je tu a mnohí Slováci, ktorí uprednostňujú prepravu autom, sa vyberú do Chorvátska. Šoféri by sa mali vyvarovať dopravných priestupkov, inak hrozí nepríjemný kontakt s políciou. Pozrite sa, aký postup a sankcie volia Chorváti pri riešení hriešnikov.
"Cestu je dobré plánovať s použitím dopravného plánovača, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a tie dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca," opakuje polícia starú známu pravdu.
Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktorú prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžete nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.
Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku. Podľa platnej legislatívy je možné maloleté dieťa prevážať pripútané v detskej autosedačke len na zadných sedadlách. Na prednom sedadle je možné prevážať v detskej autosedačke len dieťa vo veku do dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.
Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzvalo šoférov, aby nejazdili v kolónach (dve - tri autá za sebou), ale uprednostňovali individuálnu jazdu. Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a tragických následkov dopravných nehôd je práve nedostatočná vzdialenosť medzi vozidlami, čo sa stáva najmä na diaľniciach.
Ďalšou z najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu motorových vozidiel, čo môže byť spôsobené únavou vodičov, ktorí jazdia neprimerane dlho bez prestávok na oddych. Počas cesty je preto vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach v pravidelných intervaloch. Pred cestou je vhodné naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu.
Najvyššia povolená rýchlosť:
v obci 50 km/h
mimo obce 90 km/h
na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h
na diaľniciach 130 km/h
pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h
pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.
Chorvátske zákony myslia aj na takzvaných mladých šoférov, pričom do úvahy berú vek do 24 rokov.
Mladý vodič nesmie riadiť vozidlo na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 km/h, na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá rýchlosťou väčšou ako 100 km/h, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 km/h. Nesmie tiež jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 km/h.
Dopravné priestupky
V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča. V prípade spáchaného priestupku (napr. neprimeraná rýchlosť), kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchanie priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie "hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník".
Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje finančné sankcie za priestupky. Ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 eur), 500 HRK (cca 67 eur), 700 HRK (cca 94 eur), 1000 HRK (cca 135 eur), ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 HRK (cca 2000 eur).
Dopravná polícia je v Chorvátsku jediný orgán, ktorý zabezpečuje dokumentovanie a riešenie priestupkov v cestnej premávke. Žiadna súkromná ani štátna organizácia nerealizuje dokumentovanie dopravných priestupkov.
Výnimkou je nedovolené parkovanie v mestách - pod samosprávou funguje mestská organizácia, ktorá zabezpečuje komplexný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel - kontrola zaplateného parkovného, dokumentovanie priestupku nedovoleného parkovania, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla, vymáhanie sankcií.
Pokuty za prekročenie rýchlosti
Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci:
do 10 km/hod. - 300 HRK (cca 40 eur),
od 10 do 20 km/hod. - 500 HRK (cca 67 eur),
od 20 do 30 km/hod. – 1000 HRK (cca 135 eur),
od 30 do 50 km/hod. – 2000 HRK (cca 270 eur),
nad 50 km/hod. - od 5000 do 15000 HRK (675 - 2000 eur), alebo väzenie až na 60 dní, alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.
Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti mimo obce:
od 10 do 30 km/hod. - 500 HRK (67 eur),
od 30 do 50 km/hod. - 1000 HRK (135 eur),
nad 50 km/hod. - od 3000 do 7000 HRK (405 - 944 eur), alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dobu 6 až 12 mesiacov.
Ďalšie pokuty:
Používanie mobilného telefónu počas jazdy - 500 HRK (67 eur).
Nedanie prednosti v jazde - 2000 HRK (270 eur), prípadne zákaz vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 6 mesiacov.
Dopravná nehoda, v prípade zanedbania povinnosti pri dopravnej nehode - od 300 do 7000 HRK (40 - 944 eur), prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v HR.
Jazda bez prilby na motocykli, mopede alebo štvorkolke, - 1000 HRK (135 eur).
Jazda bez prilby na bicykli, v prípade jazdy osoby mladšej ako 16 rokov, - 300 HRK (40 eur).
Jazda bez vodičského oprávnenia, - 300 HRK (40 eur).
Jazda po predchádzajúcom odobratí vodičského oprávnenia, - od 5000 do 15 000 HRK (675 - 2000 eur), alebo väzenie na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v Chorvátsku.
Pozor na alkohol
Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve možnosti riešenia:
1. vodič - cudzinec je ochotný zaplatiť pokutu na mieste - prípad končí.
2. vodič - cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobenú dopravnú nehodu - polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad (o čom polícia spíše záznam) a polícia telefonicky informuje územne príslušný priestupkový súd o prípade, pričom vodič priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde (obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku). Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, resp. zaplatení sankcie (ak tak rozhodne priestupkový sudca).
„Účastník cestnej premávky, ktorý arogantne porušuje predpisy o cestnej premávke tým, že jazdí pod vplyvom alkoholu vyššom ako 1,50 g/kg v krvi, alebo omamných a psychotropných látok alebo liekov, alebo jazdí v zakázanom smere, alebo predbieha na neprehľadnom mieste kolónu vozidiel, alebo jazdí rýchlosťou vyššou ako 50 km/h nad povolenú rýchlosť v obývanej oblasti alebo v úseku s označením najvyššej rýchlosti a tým ohrozuje život alebo zdravie osôb, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky,“ uvádza chorvátska legislatíva.
Pokutou od 1000 HRK do 2000 HRK (135 - 270 eur) sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi medzi 0,50 g/kg a 1,00 g/kg.
Pokutou od 2000 HRK do 5000 HRK (270 - 675 eur) sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi od 1,00 g/kg do 1,50 g/kg.
Pokutou od 5000 HRK do 15 000 HRK (675 - 2000 eur) sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi nad 1,50 g/kg.
Pokutou 500 HRK (67 eur) sa potrestá vodič bicykla, ak má obsah alkoholu v krvi viac ako 0,50 g/kg.
Ak policajt zistí, že vodič je pod vplyvom opojných látok, môže mu nariadiť, aby sa zdržal v služobnom priestore po dobu, pokiaľ neprestanú účinkovať opojné látky, najviac na dobu 12 hodín. Počas tejto doby môže policajt nariadiť premiestnenie vodičovho vozidla na miesto mimo vozovky, čo zabezpečí prostredníctvom právnickej, alebo fyzickej osoby.
Pokutou od 5000 HRK do 15 000 HRK (675 - 2000 eur) alebo trestom odňatia slobody až na 60 dní, sa potrestá vodič vozidla, ak odmietne dychovú skúšku na alkohol, alebo odber krvi na zistenie hladiny alkoholu v krvi.
Pokutou vo výške 700 HRK (94 eur) sa potrestá účastník cestnej premávky, ak sa odmietne podrobiť skúške na prítomnosť alkoholu v krvi.
V prípade niektorých dopravných priestupkov šofér môže prísť o vodičský preukaz, najviac však na dobu 8 dní.
Policajt môže odňať vodičské oprávnenie ak zistí, že vodič je psychicky a telesne nespôsobilý na vedenie motorového vozidla. Vodičský preukaz je zadržaný do doby, pokiaľ sa vodič nepodrobí lekárskemu vyšetrenie a nepredloží potvrdenie o spôsobilosti na vedenie motorového vozidla.
Hriešnikov s nezaplatenou pokutou evidujú
V Chorvátsku je podľa Priestupkového zákona v platnosti „Register nezaplatených pokút“. Sú v ňom evidované osoby, ktoré v stanovenej lehote neuhradili uloženú pokutu.
Aké sú možnosti riešenia a postupy policajtov pri nezaplatených pokutách?
- Ak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, môže zaplatiť peňažný trest na základe poštovej poukážky, ktorú dostal, vo svojej krajine prostredníctvom bankového prevodu.
- Ak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku a cestuje do Chorvátska nebude mu zabránený vstup.
- Ak v prípade hraničnej kontroly polícia zistí, že osoba nemá zaplatený peňažný trest, bude jej ponúknutá možnosť zaplatiť peňažný trest na hraničnom prechode (ak je na HP alebo v blízkom mieste peňažná alebo finančná inštitúcia, kde sa môže peňažný trest uhradiť).
- Ak osoba stratila alebo nemá poštovú poukážku na zaplatenie peňažného trestu môže ju dostať iba na policajnej stanici, ktorá priestupok riešila alebo priamo tam peňažný trest uhradiť.
Priestupkový zákon v príslušnom ustanovení uvádza, že proti priestupcovi, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, môže byť za spáchané priestupky vedené zrýchlené priestupkové konanie pred príslušným priestupkovým súdom (ak priestupca nechce zaplatiť uložený peňažný trest policajtovi, ihneď sa predvedie na príslušný priestupkový súd).
V príslušných ustanoveniach Priestupkového zákona je uvedené, že ak sa preukáže, že priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest v stanovenej lehote na základe právoplatného rozhodnutia súdu o priestupku, peňažný trest mu môže byť zamenený za trest odňatia slobody. Z toho vyplýva, že v takýchto prípadoch môže polícia priestupcu predviesť na príslušný priestupkový súd na zámenu peňažného trestu trestom odňatia slobody.
Podľa Priestupkového zákona je predpísaná zámena peňažného trestu za trest odňatia slobody – za každých 300 HRK jeden deň trestu odňatia slobody, minimálne 3 dni a maximálne 60 dní.