Úradníci navrhujú rozšíriť výbavu áut o tri bezpečnostné funkcie
Upozornenie na nezapnuté bezpečnostné pásy všetkých členov posádky, účinnejšie automatické brzdenie a inteligentný obmedzovač rýchlosti. Práve tieto tri systémy majú podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť dopravy prispieť k zníženiu počtu smrteľných nehôd na našich cestách.
V roku 2009 zahynulo na cestách Európskej únie 36 000 ľudí, o šesť rokov neskôr počet úmrtí klesol na 26 120. Trend je klesajúci, no stále vzdialený od cieľa, ktorý si stanovila Európska komisia. Podľa nej by počet obetí dopravných nehôd sa mal v roku 2020 znížiť na úroveň 15 000 ľudí.
Európsky úrad pre bezpečnosť dopravy (ETSC) preto navrhuje čo najskôr rozšíriť povinnú výbavu áut o ďalšie bezpečnostné systémy. "Zoznam bol naposledy aktualizovaný v roku 2009," pripomína bruselská organizácia.
Pod drobnohľadom sú tri funkcie.
Upozornenie na nezapnutý bezpečnostný pás sa v nových autách už udomácnil. V blízkej budúcnosti by varovný signál mal zaznieť vždy, keď si bezpečnostný pás nezapne ktorýkoľvek z členov posádky.
Rovnako systém automatického núdzového brzdenia je stále častejšie súčasťou základnej výbavy. Napokon, bez neho už automobil nemôže získať plný počet hviezdičiek v nárazových testoch Euro NCAP.
Úrad vyzýva, aby sa vo vozidlách čo najskôr objavila vylepšená verzia systému, schopná rozpoznať nielen autá, ale aj chodcov a cyklistov.
Do hľadáčika Európskeho úradu pre bezpečnosť dopravy sa dostal aj inteligentný obmedzovač rýchlosti. Systém kombinuje tradičný obmedzovač rýchlosti s funkciou rozpoznávania aktuálnych rýchlostných limitov. Informácie získava buď z mapových podkladov navigačného systému, alebo kamerou schopnou "čítať" dopravné značky. Stačí jedno stlačenie tlačidla a auto šoférovi nedovolí prekročiť maximálnu povolenú rýchlosť.
Inteligentný obmedzovač rýchlosti sa už objavil aj v malých autách. Môže ho mať napríklad Citroën C3 alebo Honda Jazz.
Európsky úrad pre bezpečnosť dopravy navrhuje zmeny, ktoré Európska komisia následne presadzuje u zákonodarcov. Nie vždy sa jej to darí.
"Európska komisia doteraz nedokázala presadiť prísnejšie crash-testy zamerané na zlepšenie ochrany chodcov. Rovnako sa jej nepodarilo presadiť lepšiu ochranu proti podbehnutiu chodcov a cyklistov pod nákladné vozidlá," kritizuje Európsky úrad pre bezpečnosť dopravy.
Úrad sa dlhodobo pokúša presadiť používanie blokovacích zariadení, ktoré neumožnia naštartovať, ak je šofér pod vplyvom alkoholu. "Technológia je vyvinutá a v niektorých krajinách EÚ sa používa. Slúži na prevýchovu tých, ktorí šoférovali s alkoholom v krvi - ako alternatíva k zákazu šoférovania."
"Komisia sa v priebehu roka 2017 musí zaoberať novými požiadavkami a termínmi, aby automobily boli bezpečnejšie," dodal Európsky úrad pre bezpečnosť dopravy.