Úpravy motorov TDI, falšujúcich emisie, majú byť povinné v celej EÚ
Nemecký Spolkový úrad pre motorovú dopravu vyzval členské štáty Európskej únie, aby majiteľom áut koncernu VW nariadili povinnú účasť na zvolávacej akcii, ktorá sa týka falšovania reálnej produkcie emisií. Česko sa podvolí. Situáciu chce konzultovať v rámci Vyšehradskej štvorky.
Približne 9,5 milióna áut koncernu Volkswagen má naftový motor TDI, ktorý v reálnej premávke produkuje viac emisií oxidu dusíka než dovoľujú normy. Americké úrady zistili, že riadiaca jednotka obsahuje špeciálny softvér, schopný odhaliť, kedy auto podstupuje meranie emisií a dočasne ich produkciu zníži.
Volkswagen sa k nedovolenej úprave priznal. Od januára budúceho roka plánuje zvolávať dotknuté autá do servisu a urobiť také úpravy, aby množstvo škodlivín zodpovedalo normám.
Akurát donedávna bolo otázne, či návšteva servisu bude pre majiteľov dotknutých vozidiel povinná. Volkswagen síce potvrdil, že zásah mechanikov bude bezplatný, internetom sa ale šíria nepotvrdené správy o negatívnom vplyve úpravy na výkon a spotrebu paliva. Automobilka ich zatiaľ nepotvrdila, ani nevyvrátila.
Nemecká vláda už rozhodla. Autá vybavené podvodným softvérom musia povinne navštíviť servis, aby spĺňali homologačné pravidlá. Nemci chcú zosúladiť postup s ostatnými krajinami Európskej únie. Aktuálne sa k nim pridalo susedné Česko.
Minister dopravy Dan Ťok jednal so svojím nemeckým náprotivkom Michaelom Odenwaldom a s riaditeľom Spolkového úradu pre motorovú dopravu (KBA) Ekhardom Zinkom. "Po dnešnej schôdzke mám obavu, že autá s dotknutými dieselovými motormi budú musieť absolvovať povinnú zvolávaciu akciu aj v Českej republike," skonštatoval Ťok.
"Musíme v tomto ohľade postupovať v súlade s ostatnými. Preto chcem zladiť podobu zvolávacej akcie so všetkými krajinami Vyšehradskej skupiny, ktorej Česká republika predsedá," dodal český minister.
Slovenské ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja čaká podľa hovorcu Martina Kóňu na rozhodnutie nemeckého Spolkového úradu pre motorovú dopravu a potom zaujme stanovisko. Nemci medzičasom odporučili všetkým krajinám, zaviesť zvolávaciu akciu povinne.
Nemecké úrady si dotknuté autá vyhľadajú prostredníctvom VIN kódov. Následne majiteľov vyzvú na návštevu servisu. Ak nezareagujú ani na druhú alebo tretiu výzvu, vozidlu automaticky prepadne platnosť technickej kontroly (STK) a tým pádom nesmie ísť do premávky.
"Je to pomerne veľký počet šoférov a je to administratívne veľmi náročné. Škoda Auto a Volkswagen musia byť pripravení na to, ako celý postup zrealizovať. Prípadne, ako budú majiteľom áut povinnú prehliadku kompenzovať. V Nemecku chcú servisné prehliadky robiť v rámci tradičných servisných kontrol, aby majiteľov čo najmenej obťažovali. Aj my budeme chcieť, aby to českých majiteľov áut čo najmenej bolelo a výrobca im to nejak kompenzoval," povedal minister dopravy ČR, Dan Ťok.
Na Slovensku by sa malo nachádzať minimálne 14 809 Volkswagenov, 3278 modelov Audi a 2577 SEATov, vybavených spomínaným softvérom. Škoda presný počet neuviedla.
Reálne číslo je omnoho vyššie, pretože o ďalších stovkách alebo tisíckach koncernových áut, jazdiacich po našich cestách, nemajú importéri informácie. Pochádzajú totiž z individuálneho dovozu.
Problém sa týka vznetových motorov 1,2 TDI, 1,6 TDI a 2,0 TDI, pochádzajúcich z konštrukčného radu EA189.
Na internetových stránkach audi.sk, skoda-auto.sk, seat.sk a vw.sk nájdete formulár, ktorý prostredníctvom 17-miestneho identifikačného čísla vozidla (VIN) rozpozná, či je auto "infikované". VIN kód sa nachádza na zadnej strane malého technického preukazu. Je na ňom vytlačený väčšími a hrubšími znakmi než ostatné údaje.
Veľkej časti motorov postačí nahratie nového softvéru do riadiacej jednotky. Sú však aj také, ktoré potrebujú väčší zásah technikov, v podobe výmeny vstrekovačov a oxidačného katalyzátora.