Unikátna "kvapka" kedysi jazdila v Banskej Bystrici, dnes je ako nová
V tridsiatych rokoch minulého storočia nemali automobilky ruky zviazané normami ako dnes. Dizajnérom vŕtalo v hlavách azda iba jediné slovo - aerodynamika. Práve vtedy vznikla Škoda 935 Dynamic, zaujímavá nielen prúdnicovou karosériou, ale aj motorom uloženým uprostred.
Kvapka vody má z hľadiska aerodynamiky najmenší odpor vzduchu. Dosiahnuť podobne optimálny tvar sa v období pred druhou svetovou vojnou pokúšali aj automobilky. Priekopníkom bola jednoznačne kopřivnická Tatra, ale zahanbiť sa nenechala ani konkurenčná Škoda.
Roky 1934 a 1935 boli pre mladoboleslavskú značku obdobím modelovej ofenzívy. K obľúbenej Škode 420 Popular vtedy pribudol luxusný typ 640 Superb i zástupca nižšej strednej triedy Rapid. Doslova senzáciu na autosalóne v Prahe 1935 však spôsobil prototyp Škoda 935 Dynamic.
Dizajnéri sa rozhodli maximálne uprednostniť vtedajšie teoretické zásady aerodynamiky, ktoré ustanovil Pál Járay - inžinier maďarského pôvodu narodený vo Viedni, autor vzducholodí Zeppelin a niekdajší asistent na "Českém vysokém učení technickém".
Vznikol tvarovo veľmi neobvyklý automobil s takzvanou prúdnicovou karosériou. Súčiniteľ odporu vzduchu Cx dosahoval hodnotu 0,37. Pre zaujímavosť: rovnakým číslom sa pýši napríklad superšportové Ferrari F50 z roku 1995. Najaerodynamickejším sériovo vyrábaným automobilom súčasnosti je Mercedes-Benz CLA s koeficientom odporu vzduchu 0,22.
Škoda chcela prototypom 935 Dynamic ukázať, ako si predstavuje reprezentačné vozidlo budúcnosti. Vzhľad auta okrem oblých základných línií a čiastočne zakrytých zadných kolies, okorenila ešte malá plutva v zadnej časti. Jej úlohou bolo zlepšiť jazdnú stabilitu pri vyšších rýchlostiach, okolo 130 - 140 km/h. Zvlášť účinná mala byť pri bočnom vetre.
Automobil to bol zaujímavý aj po technickej stránke. Konštruktéri vyvinuli nosný chrbticový rám s pevnou centrálnou rúrou, ktorá slúžila ako palivová nádrž s objemom 40 litrov. Všetky štyri kolesá boli zavesené nezávisle a samotná karoséria pozostávala z oceľových a hliníkových plechov. Vďaka tomu 4,8 metra dlhý automobil vážil iba 1170 kilogramov.
Predná časť bola naprojektovaná ako deformačná zóna s 300-litrovým batožinovým priestorom a rezervným kolesom uloženým naležato. Pneumatika totiž plnila úlohu dodatočného nárazníka, ktorý mal v prípade čelného nárazu pohltiť časť energie.
Motor sa ukrýval v zadnej časti, pretože konštruktéri si vtedy boli istí, že toto riešenie je najlepšie. Do kabíny sa prenášalo menej vibrácií, zápachu i hluku, ako keď bol agregát umiestnený vpredu. Navyše, zaťaženie hnanej zadnej nápravy motorom zlepšovalo trakciu v kopcoch a na nespevnenom povrchu.
Vodou chladený benzínový štvorvalec bol vďaka usporiadaniu typu boxer dobre vyvážený a veľmi kultivovaný. Nachádzal sa pred osou zadnej nápravy, mal objem dva litre, rozvod typu OHV, oceľové vložky valcov a hliníkový kľukový hriadeľ. Motor plnili dva karburátory Zenith 26 VEI, vďaka čomu dosahoval výkon 40,5 kW (55 k) pri 3500 otáčkach za minútu. Netradičná bola aj štvorstupňová poloautomatická prevodoka s elektromagnetickým ovládaním, od francúzskej spoločnosti Cotal.
Keďže Škoda 935 Dynamic bola plne funkčná, jej úloha sa po premiére v Prahe neskončila. Automobil slúžil ako továrenský vývojový prototyp, pričom konštruktéri vychytávali niektoré nedostatky. Napríklad pokroková nádrž na palivo v nosnej podvozkovej rúre sa pre odlievanie benzínu neosvedčila. Pod prednú kapotu preto umiestnili klasickú nádrž, čím prakticky zmizol priestor pre batožinu.
Zladiť francúzsku prevodovku s českým motorom sa tiež ukázalo ako tvrdý oriešok - jazda nebola taká plynulá ako autori chceli. Problémy boli aj s prehrievaním motora. Chladič sa nachádzal vpredu a kvapalina doň prúdila cez hadice umiestnené v podvozkovej rúre, čo nebolo šťastné riešenie.
Dnes by podobné vozidlo skončilo v depozitári automobilky, ale Škoda sa prototyp 935 Dynamic v lete roku 1939 rozhodla predať.
Nevšedná automobilová kuriozita sa ocitla v rukách záujemcu z Mladej Boleslavi, ktorý auto neskôr predal na Slovensko. Pravdepodobne najviac kilometrov absolvovalo v okolí Banskej Bystrice, v rukách miestneho poľnohospodára. Ten unikátnu škodovku vlastnil až do roku 1968, kedy ju ponúkol späť mladoboleslavskej automobilke, ako exponát do práve vznikajúceho fabrického múzea.
Renovácia Škody 935 Dynamic trvala šesť rokov. Mechanikom pomohlo, že automobil bol zachovalý - takmer v pôvodnom stave. Akurát lak a palubná doska mali inú podobu než v roku 1935. Originálny vzhľad bol dôkladne zdokumentovaný na pôvodných fotografiách, takže pracovníci reštaurátorskej dielne mali dostatok podkladov k svojej práci.
"Najzložitejšia bola renovácia karosérie, ktorá je kombináciou oceľového a hliníkového plechu," hovorí Michal Velebný z reštaurátorskej dielne Škoda Múzea.
Šikovným mechanikom prialo aj šťastie. Na jednom zo stĺpikov objavili pôvodný lak, vďaka čomu mohli autu dopriať rovnaký odtieň, aký malo počas premiéry pred 83 rokmi.
„Je to pocit radosti z dobre odvedenej práce a úľava, že sa podarilo zachrániť niečo z diela našich predkov pre ďalšie pokolenie,“ dodal Michal Velebný.
Škoda prototyp 935 Dynamic striedavo vystavuje v múzeu a depozitári. Občas ho zástupcovia značky privezú aj na niektoré z veteránskych podujatí.