28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Úmrtnosť pri dopravných nehodách klesá. Podľa štatistiky máme jedny z najbezpečnejších ciest sveta

Za posledných 10 rokov klesol počet obetí dopravných nehôd na Slovensku o tretinu.

V krajinách Európskej únie zahynulo v roku 2020 pri dopravných nehodách na cestách približne 18 800 ľudí. Uviedla to Európska komisia (EK) s odkazom na predbežné údaje týkajúce sa smrteľných dopravných nehôd v Únii za rok 2020. Komisia spresnila, že v porovnaní s rokom 2019 ide o medziročný pokles obetí dopravných nehôd o 17 percent. To znamená, že vlani prišlo na cestách v EÚ o život takmer o 4 000 ľudí menej než rok predtým. Na počet smrteľných dopravných nehôd mal výrazný vplyv aj nižší objem dopravy v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19.

Slovensko sa s počtom 45 obetí na milión obyvateľov ocitlo spolu s Estónskom na 15. priečke v 27-člennej EÚ a s deväťpercentným ročným poklesom obetí voči roku 2019. Oproti stavu z roku 2010 však Slovensko zaznamenalo až 33-percentný pokles počtu obetí cestných nehôd.

V priemere EÚ sa za predchádzajúce desaťročie od roku 2010 do roku 2020 počet úmrtí na cestách znížil o 36 percent. Aj napriek tomu sa nepodarilo dosiahnuť cieľ stanovený na toto desaťročie - pokles počtu úmrtí o 50 percent. Cesty Európskej únie však s priemerným počtom 42 úmrtí cestných nehôd na milión obyvateľov EÚ zostávajú najbezpečnejšími cestami na svete. Celosvetový priemer predstavuje viac ako 180 úmrtí na milión obyvateľov.

Osemnásť členských štátov EÚ vlani zaznamenalo najnižší počet obetí nehôd. K najväčšiemu poklesu (o 20 percent a viac) došlo v Belgicku, Bulharsku, Dánsku, Španielsku, vo Francúzsku, v Chorvátsku, Taliansku, Maďarsku, na Malte a v Slovinsku. Päť členských štátov (Estónsko, Írsko, Lotyšsko, Luxembursko a Fínsko) naopak zaznamenalo nárast počtu úmrtí na cestách. Krajinou s najbezpečnejšími cestami zostalo aj vlani Švédsko (18 úmrtí na milión obyvateľov). Najhoršie sú na tom krajiny strednej a východnej Európy: Rumunsko (85), Lotyšsko (74), Bulharsko (67), Poľsko (65), Litva (63) a Chorvátsko (58).

Prieskum EK zároveň naznačil, že počas trvania pandémie koronakrízy výrazný nárast popularity zaznamenala cyklistika v mestách, čo môže mať pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia a zmenu klímy. Tento fenomén ale prináša aj nové výzvy v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, lebo na úrovni EÚ približne 70 percent smrteľných dopravných nehôd v mestských oblastiach bolo na úkor chodcov, motocyklistov a cyklistov.

Zdroj: Pixabay 

Zdroj TI: TASR

Advertisement