299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px

Týchto 11 asistenčných systémov má byť povinnou výbavou nových áut

Balíček povinných asistenčných a bezpečnostných funkcií do áut je podľa šéfa Európskej rady pre bezpečnosť dopravy rovnakou revolúciou, ako zavedenie bezpečnostných pásov.

Európske cesty síce štatisticky patria medzi najbezpečnejšie na svete, ale aj tak na nich vlani zomrelo 25 000 ľudí. Ďalších 137 000 účastníkov cestnej premávky utrpelo vážne zranenia. Európska komisia si dala za cieľ, do roku 2030 znížiť tieto počty na polovicu.

Cieľom je, dostať na cesty bezpečnejšie autá, ktoré v niektorých situáciách dokážu reagovať skôr než samotný šofér. Komisia navrhuje, rozšíriť povinnú výbavu áut o jedenásť bezpečnostných systémov.

Ak návrh podporia jednotlivé členské štáty a schváli ho aj Európsky parlament, potom všetky nové vozidlá, homologované v roku 2021, budú mať povinne rozšírenú bezpečnostnú výbavu. Niektoré prvky sa týkajú osobných a ľahkých úžitkových áut (dodávok), iné nákladných automobilov a autobusov.

11 bezpečnostných funkcií, ktoré majú byť od roku 2021 povinné:

systém autonómneho núdzového brzdenia (vzťahuje sa na osobné autá)
príprava na montáž blokovacieho zariadenia, ak je šofér pod vplyvom alkoholu (osobné autá, dodávky, nákladiaky, autobusy)
detekcia únavy a rozptýlenia šoféra (osobné autá, dodávky, nákladiaky, autobusy)
"čierna skrinka": zariadenie schopné zaznamenať udalosti krátko pred a počas nehody (osobné autá, dodávky)
upozornenie ostatných šoférov varovnými blikačmi počas prudkého núdzového brzdenia (osobné autá, dodávky, nákladiaky, autobusy)
automatické udržiavanie vozidla vo zvolenom jazdnom pruhu (osobné autá, dodávky)
zväčšenie absorbčných plôch v oblasti prednej kapoty a čelného skla tak, aby boli osobné autá a dodávky ohľaduplnejšie pri zrážke s chodcom
inteligentný obmedzovač rýchlosti (osobné autá, dodávky, nákladiaky, autobusy)
systém monitorovania tlaku v pneumatikách (dodávky, nákladiaky, autobusy)
systém monitorovania chodcov v okolí vozidla (nákladiaky, autobusy)
zadná parkovacia kamera alebo cúvacie senzory (osobné autá, dodávky, nákladiaky, autobusy)

Európska komisia v minulosti zaviedla napríklad povinný stabilizačný systém (ESP) alebo úchyty detských sedačiek ISOFIX. Teraz chce - okrem iného - sprísniť metodiku crash testov. Čelný náraz do deformovateľnej prekážky už nemá byť s čiastočným, ale plným prekrytím.

Organizácia Euro NCAP aktuálne testuje čelný náraz so 40-percentným prekrytím. To znamená, že automobil do prekážky narazí necelou polovicou svojej celkovej šírky (vonkajšie spätné zrkadlá sa nerátajú).

Komisia zároveň požaduje sprísnenie hodnotenia bočného nárazu do stĺpa a ďalšie vylepšenie bezpečnostných pásov.

Niektoré z navrhovaných systémov sa v autách bežne objavujú už dnes, iné sú novinkou. Napríklad príprava pre montáž blokovacieho zariadenia. Šofér by pred jazdou mal dýchnuť do prístroja. Ak mu v dychu zistí alkohol, auto odmietne naštartovať. Kritici upozorňujú, že blokovacie zariadenie zatiaľ nemá oporu v žiadnej norme, ani zákone.

Diskusiu vyvolal aj inteligentný obmedzovač rýchlosti. Poznáme ho napríklad z áut značky Honda. Kamera za vnútorným spätným zrkadlom rozpozná dopravnú značku obmedzujúcu rýchlosť a šofér môže jediným tlačidlom aktivovať limitér v aute. Podľa kritikov jej toto prvý krok na ceste k automatickému obmedzeniu rýchlosti jazdy, na ktoré nebude mať šofér žiadny vplyv.

Naopak, Európska rada pre bezpečnosť dopravy privítala návrh s nadšením. "Balíček opatrení môže byť najvýznamnejší krok vpred k bezpečnejšej cestnej premávke od čias, keď sme povinne zaviedli používanie bezpečnostných pásov," povedal Antonio Avenoso, šéf Európskej rady pre bezpečnosť dopravy.

"Je absolútne nevyhnutné, aby členské štáty Európskej únie a Európsky parlament podporili tieto plány a nepodľahli tlaku automobiliek, ktoré sa snažia oslabiť niektoré časti návrhu," dodal Avenoso.