Trojvalce od BMW sú realitou. Zážihové i vznetové
Mníchovská automobilka „strašila“ nástupom trojvalcových agregátov viac než rok. Aktuálne odhalila prvé výsledky práce svojich konštruktérov.
Troj-, štvor- i šesťvalcové motory novej generácie z dielne značky BMW budú navzájom zdieľať množstvo dielov. Pritom nezáleží na tom, či pôjde o agregáty benzínové alebo naftové. Až 40 percent komponentov bude zhodných. Pôjde najmä o niektoré časti rozvodového mechanizmu, chladiacej sústavy, nasávania či výfuku.
BMW chce motory novej generácie stavať modulárnym spôsobom. Štandardizované sú napríklad valce, z nich každý charakterizuje zdvihový objem približne 0,5 litra. Tak vznikli aj prvé dve poháňacie jednotky novej generácie – prepĺňaný zážihový (označenie B38) a vznetový (B37) trojvalec s objemom 1,5 litra. Nasledovať budú štvorvalcové dvojlitre a šesťvalcové trojlitre. Výrobca zatiaľ nové trojvalce bližšie nešpecifikoval. Prezradil však, že na jeden asi pollitrový valec benzínového motora pripadá výkon zhruba 30 až 55 kW (41 – 75 k) a 60 až 80 Nm krútiaceho momentu. Technici sú schopní z jedného valca turbodiesela vydolovať 20 až 45 kW (27 – 61 k) a 75 až 110 Nm.
Zážihový agregát 1,5 TwinPower Turbo je vybavený turbodúchadlom typu TwinScroll, variabilným zdvihom sacích ventilov Valvetronic, priamym vysokotlakým vstrekovaním paliva a variabilným časovaním sacích i výfukových ventilov. Turbodiesel zatiaľ mníchovská automobilka konkrétnejšie neopísala.
Zaujímavé je, ako BMW opisuje zvuk nových motorizácií. Trojvalcová konštrukcia je vo všeobecnosti vnímaná ako „nutné zlo“ kvôli typickému zvuku a vibráciám spôsobeným nepárnym počtom valcov. Nemci však zvukový prejav svojich trojvalcových noviniek opisujú ako emocionálny a dynamický. Agregáty sú vraj vnímané ako veľmi temperamentné, so športovým naturelom…
Nové motorizácie by sa v sériovej výrobe mali objaviť už koncom budúceho roka. Trojvalce okrem nových verzií jednotkového radu, zrejme dostane aj BMW radu 3 a modely značky Mini.