Thumb yaris4 Thumb yaris4 lancementproduction06072020copysamueldhote01 Thumb yaris4 d Thumb yaris4 b Thumb yaris4 lancementproduction06072020copysamueldhote03

Toyota začína vyrábať nový Yaris

V montážnom závode Toyoty vo francúzskom Valenciennes sa rozbieha sériová produkcia štvrtej generácie malého hatchbacku Toyota Yaris.

Nový model spočíva na novej koncernovej platforme TNGA (Toyota New Global Architecture), ktorá vnáša do štvrtej generácie najpredávanejšieho modelu v Európe nový štýl, vyššiu bezpečnosť, praktickosť a radosť z jazdy. Aj kvôli nej museli tamojší podnik zmodernizovať investíciou za 300 mil €. Nové výrobné stroje a technológie majú vo všetkých halách zlepšiť ergonómiu aj výkon.

TMMF (Toyota Motor Manufacturing France) je štvrtým závodom nášho kontinentu zavádzajúcim produkciu vozidiel na tejto platforme. Predtým tak urobili podniky v Turecku (Toyota C-HR a Corolla sedan), Veľkej Británii (Corolla hatchback a Touring Sports) a Rusku (Camry a RAV4). Nový Yaris môže poháňať aj nový zážihový agregát 1.5 TNGA, ktorý tiež montujú v Európe – v závode Toyota Motor Manufacturing Poland.

Prečítajte si tiež:

Nová Toyota Yaris je v predpredaji. Poznáme slovenský cenník

Modernizácia závodu vo Valenciennes sa najviac týka dielne na spracovanie plastov, v ktorej pribudla plocha 3.500 m2 na nové vstrekovacie a lakovacie linky. Vďaka nim môžu odteraz nové plastové diely vyrábať priamo v závode. TMMF očakáva, že do konca roka stúpne počet jej stálych zamestnancov na 3.600 z celkového počtu 4.800 zamestnaných.

„Spustenie produkcie štvrtej generácie modelu Yaris predstavuje prvý krok k nášmu cieľu  zvýšiť produkciu na 300.000 áut ročne,“ povedal Luciano Biondo, šéf spoločnosti TMMF.“K dosiahnutiu tohto cieľa nám pomôže aj začiatok produkcie druhého modelu, ktorým sa o rok stane malé SUV Yaris Cross. Jeho výrobu podporíme ďalšou investíciou za 100 mil €,“ dodal.

Yaris tvorí jadro úspechu Toyoty v Európe, kde sa teší trvalej popularite a vďaka neustálym inováciám má aj skvelú reputáciu. Vlani sa tento model počtom 224.368 predaných áut podieľal vyše 20% na odbyte značky na našom kontinente.

Odporúčame:

Toyota Yaris Cross je tu. Okrem hybridu ponúkne pohon 4x4!

Nový Yaris - tak ako jeho prvú generáciu - navrhli aj vyrábajú v Európe. Je to dospelé „veľké malé auto“ s priestranným interiérom a pozoruhodnou jazdnou dynamikou. Hybridný systém štvrtej generácie v porovnaní s predchodcom ponúka dlhší dojazd na elektrinu, o 20% čistejšie emisie CO2 a palivovú spotrebu. Zároveň je to najbezpečnejšie malé auto na svete s najnovšími systémami aktívnej aj pasívnej bezpečnosti vo svojej triede. Patrí k nim aj balík technológií aktívnej bezpečnosti Toyota Safety Sense (TSS), ktoré pomáhajú predchádzať kolíziám alebo aspoň zmierňovať ich následky v najrôznejších dopravných situáciách aj prvý stredový airbag v kategórií malých vozidiel na svete.

Zdroj: TI