Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb toyota yaris cross 1 Thumb toyota yaris cross 3 Thumb toyota yaris cross 4 Thumb toyota yaris cross 2 Thumb toyota yaris cross 5 Thumb toyota yaris cross 6 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb toyota yaris cross 7 Thumb toyota yaris cross 8 Thumb toyota yaris cross 9 Thumb toyota yaris cross 10 Thumb toyota yaris cross 11 Thumb toyota yaris cross 12 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb toyota yaris cross 13 Thumb toyota yaris cross 14 Thumb toyota yaris cross 15 Thumb toyota yaris cross 17 Thumb toyota yaris cross 16 Thumb toyota yaris cross

Toyota Yaris Cross je tu. Okrem hybridu ponúkne pohon 4x4!

Nová Toyota Yaris Cross sa nám mala ukázať už na zrušenom autosalóne v Ženeve 2020. Čakanie na dnešné, odložené predstavenie sa však oplatilo. Novinka ponúka okrem vlastného štýlu aj zaujímavé tromfy, ktorými bude v triede mestských crossoverov/SUV bodovať.

Odporúčame:

Toyota Yaris GR s pretekárskymi koreňmi pozná prvé ceny!

Toyota Yaris Cross

Toyota meno novinky tajila do poslednej chvíle. Hovorila o ňom ako o novom SUV/crossover modeli segmentu B-SUV. Nakoniec tu máme nový Yaris Cross. Nejde však len o zvýšený a oplastovaný Yaris. Tak, ako Toyota sľúbila, novy zástupca nabitého segmentu má vlastný štýl a dizajnom sa odlišuje. Na prvých fotkách v dvojfarebnom zlato-čiernom lakovaní vyzerá vskutku výborne. Hranatými lemami blatníkov odkazuje na väčšieho bračeka RAV4. Yaris Cross sa popasuje s takými konkurentmi ako Renault Captur, Peugeot 2008, Škoda Kamiq alebo VW T-Cross. Oproti všetkým menovaným má však výhodu, a to pohon 4x4! Ten je v tejto triede vzácnosťou.

Odporúčame:

Prvý dojem: Yaris sa zmenil na nepoznanie, ale čakanie bude ešte dlhé 

Rodina Yaris.

V hierarchii značky zapadá Toyota Yaris Cross pod kompaktný model C-HR. Yaris Cross má rovnaký rázvor kolies 2 560 mm ako hatchback Yaris, ale celkovo je o 240 mm dlhší (4180 mm). Narástol na previsoch karosérie. K prednému previsu pridali 60 mm a vzadu 180 mm. Svetlá výška je o 30 mm vyššia a celkovo je vozidlo vyššie a širšie - o 90 mm (1560 mm) a 20 mm (1765 mm). Yaris Cross stojí podobne ako hatchback Yaris na novej platforme GA-B pre kompaktné vozidlá od spoločnosti Toyota. Tá sa vyznačuje vysokou tuhosťou a zameraním na výborné jazdné vlastnosti. 

yaris cross

Pri návrhu interiéru Toyota dbala na väčšiu mieru praktickej stránky a úžitkové vlastnosti. Základný objem batožinového priestoru je 390 l. Pre lepšiu variabilitu a využiteľnosť priestoru najmä pri preprave väčších a dlhších predmetov je sedadlá možné sklápať v pomere 40:20:40. K dispozícii je aj elektrické otváranie dverí batožinového priestoru. Kufor je tiež vybavený novým systémom pružných pásov na zaistenie vecí a zastavenie ich posúvania počas jazdy.

Toyota Yaris Cross ako triedny unikát

Novinka prináša do triedy B-SUV tromf v podobe inteligentného pohonu všetkých kolies AWD-i. Systém pri rozjazde a zrýchlení smeruje krútiaci moment aj na zadnú nápravu. Pri bežnej jazde pracuje s pohonom predných kolies, no pri zistení podmienok s nízkou priľnavosťou sa automaticky aktivuje pohon všetkých kolies. Môže to byť napríklad na mokrých dlažobných kameňoch, v hustom daždi, na mokrom alebo ujazdenom snehu alebo na piesku.

Odporúčame:

Toyota Raize pripomína zmenšenú RAV4

Kolesá bude roztáčať samodobíjací full-hybridný pohon. Tvorí ho1,5-litrový trojvalcový atmosférický zážihový motor pracujúci v Atkinsonovom cykle, elektromotor a batéria. Motor sa podľa značky vyznačuje nízkym vnútorným trením, nízkymi mechanickými stratami, vysokým krútiacim momentom a efektívnosťou. Tepelná účinnosť je totiž špičkových 40 %. Hybridná sústava ponúka maximálny výkon 85 kW (116 k). Toyota tvrdí, že emisie pre model s pohonom predných kolies začínajú pod úrovňou 120 g/km CO2, verzia s pohonom AWD-i na úrovni menej ako 135 g/km podľa WLTP. To je ekvivalent spotreby paliva na úrovni 5,17 l/100 km a 5,82 l/100 km. Viac technických detailov sa dozvieme neskôr.

Toyota očakáva, že vo výrobnom závode Onnaing neďaleko francúzskeho mesta Valenciennes vyrobí ročne viac ako 150-tisíc kusov modelu Yaris Cross a dosiahne podiel v segmente B-SUV na úrovni viac ako 8 %. Svetová premiéra prebehne v apríli 2020, na trh sa Yaris Cross dostane v roku 2021.