Honda 06 2020 1140x86 jazz
Thumb toyota motor3 Thumb toyota motor Thumb toyota motor1 Thumb toyota motor2 Thumb toyota jelcz laskowice

Toyota začala v Poľsku vyrábať nový motor

Je to 3-valcový 1,5 l zážihový agregát so zvýšeným výkonom a zníženou spotrebou paliva.

Nový motor s typovým označením 1,5 TNGA vyvinuli v rámci rozvojového programu Toyota New Global Architecture a predurčili pre novú generáciu Toyota Yaris, ktorá ešte nie je homologovaná a nedá sa ani objednať a pre nedávno predstavené malé SUV segmentu B Yaris Cross, ktorý tiež ešte nie je homologovaný a tiež sa preto nedá ani objednávať.

Obe autá budú vyrábať v montážnom závode Toyoty vo francúzskom meste Valenciennes. Nový agregát je vlastne o jeden valec zmenšený štvorvalec 2,0 TNGA, ktorý montujú v motorárni TMMP (Toyota Motor Manufacturing Poland) Jelcz-Laskowice od vlaňajšieho septembra. Kvôli jeho produkcii tam zariadili úplne novú čiastočne automatizovanú montážnu linku so zvýšenou produktivitou aj kapacitou.

Nový 1,5 l trojvalec s variabilným časovaním ventilov a Atkinsonovým pracovným cyklom dosahuje 40% účinnosť, dáva o 15 až 20% vyšší výkon, spotrebuje 6,6–3,5/4,3-3,6/5,2-3,7 l benzínu na 100 km a emituje 118-84 g CO2 na 1 km. Možno ho montovať do vozidiel s konvenčnou aj hybridnou poháňacou sústavou. Druhá z nich sa vlani na celkovom odbyte áut Toyota v Európe podieľala 52%.

Toyota nedávno oznámila, že vo svojej druhej poľskej motorárni Walbrzych začne na budúci rok vyrábať novú automatickú prevodovku pre elektromobily e-CVT. Firma tým zvýši svoje celkové investície do oboch tamojších podnikov na vyše 1 mld € a počet zamestnancov na takmer 3.000.