Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 9 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 3 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 2 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 1 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 4 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 5 Continental 09 2020 1024x597 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 6 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 7 Thumb toyota tj cruiser autozurnal.com 8

Toyota TJ Cruiser sa svetu ukáže možno už v máji

Dômyselný minivan a SUV v jednom navrhli jeho tvorcovia pre aktívny životný štýl, cestovanie a outdoorové športovanie. Koncept TJ Cruiser predstavili pred dvomi rokmi. Podľa japonského magazínu Best Car výrobnú verziu spoznáme možno už v máji 2020.

Prečítajte si tiež:
Najúspornejšie SUV podľa Consumer Reports: Dominujú Japonci!

V októbri 2017 Toyota na autosalóne v Tokiu predstavila originálny koncept, ktorý spájal dve veľké automobilové lásky východu a západu - minivany a SUV-čka. Pokým Amerika a Európa milujú SUV, v Ázii je symbolom statusu luxusný minivan. Toyota ich spojila do jedného vozidla. Pridala mladistvý štýl hravého Minecraftu a praktické  riešenie karosérie aj interiéru. Hranatý koncept nazvali TJ Cruiser, ktorý nadväzoval na iné originálne SUV Toyoty - FJ Cruiser.

TJ Cruiser na prvý pohľad pripomína "skrinku" na kolesách. Presne taký bol aj zámer tvorcov, na čo poukazuje názov auta. Písmeno T totiž znamená toolbox, čiže skrinka na náradie, a J je skratkou slova joy (radosť). Pri bližšom pohľade si však možno všimnúť hipsterský dizajn v retro štýle, ale aj originálne riešenia. 

Odporúčame:

Toyota GR: V Japonsku majú až 14 športových modelov!
 

Auto postavili na platformu TNGA, rovnako ako nové modely Corolla a Toyota C-HR. Má dĺžku 4300 mm, šírku  1775 mm, výšku 1620 mm a rázvor osí  2750 mm. Je štvormiestne, čo však neznamená, že v kabíne je málo miesta. Do vozidla sa zmestia predmety dlhé až 3 metre, napríklad bicykle alebo surfovacie dosky.  Keď sú predné a zadné sedadlá sklopené, vznikne plochá podlaha.  Posuvné bočné dvere koncepčného modelu vytvárajú priestranný otvor, ktorý umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie veľkých predmetov,  bezproblémové  nastupovanie a vystupovanie. 

TJ Cruiser vznikol ako univerzálne vozidlo pre aktívnych ľudí, preto dostalo pevnejšie pruženie, väčšie pneumatiky. Kapota, strecha a blatníky sú vyrobené z materiálov odolných voči poškriabaniu. Auto bude pravdepodobne poháňať hybridný pohon TNGA s motorom s objemom 1,8 alebo 2,5 litra, prípadne aj dvojlitrovým benzínovým motorom poháňajúcim prednú alebo obidve nápravy.

Odporúčame:

Štvorvalcová Supra prichádza. Má jazdiť ešte lepšie ako šesťvalcová
 

Best Car neprezrádza, na ktorých trhoch sa nový model objaví. Pravdepodobne najskôr v Japonsku, kde sú zákazníci zvyknutí na nekonvenčný štýl. Vďaka globálnej povahe platformy TNGA ho však možno ľahko implementovať do výroby v rôznych častiach sveta a prispôsobiť vozidlo jednotlivým trhom. Výrobná verzia by sa pritom nemala veľmi odlišovať od konceptu.  Vozidlo by mohlo byť k dispozícii s dvoma aj tromi radmi sedadiel.