Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes

Toyota: Takto znie spaľovací motor na vodík! (VIDEO)

Minule sme vám priniesli informáciu o tom, že Toyota pracuje na spaľovacom motore, ktorý využíva namiesto benzínu čistý vodík. Pár dní na to značka zverejnila krátke video, ktoré ukazuje upravenú Corollu práve s týmto typom agregátu. A takto znie v praxi!

Toyota prepracovala a prispôsobila pre spaľovanie vodíka pôvodom sériový turbobenzínový trojvalec s objemom valcov 1618 cm3. Ide o agregát zo špičkového hothatchu GR Yaris. Takýto pohon sa líši od riešenia použitého v Toyote Mirai, ktorú poháňa elektromotor a energiu vyrába vodíkový palivový článok. Spoločné však majú palivo, a tým je vodík.

Prečítajte si tiež:

Vodíková Toyota Mirai je v predaji už aj na Slovensku. Poznáme ceny a ďalšie podrobnosti

Motor Toyoty, ktorý namiesto benzínu "žerie" vodík, vydáva veľmi podobný zvuk klasickému ladenému benzínovému "spaľováku". Vo zvukovej kulise badať tiež motoršportové tóny, keďže značka nasadí ich technologickú novinku najprv v automobilových pretekoch. Rozdielom je však čistota výfukových plynov. Na rozdiel od motora spaľujúceho fosílne palivo ide z výfuku vodíkového motora iba čistá vodná para s malou prímesou zvyškov po spaľovaní určitého minimálneho množstva motorového oleja. Okrem toho nemá vodíkový spaľovák žiadne priame emisie. 


Veľa technických podrobností zatiaľ nepoznáme, no podľa krátkeho technologického videa Toyoty funguje motor v podstate rovnako ako benzínový, s rozdielom typu vstrekovaného paliva:


Náš test vodíkovej Toyoty Mirai, ktorú poháňa elektromotor a elektrickú energiu vyrába palivový článok chemickou reakciou vodíka a kyslíka: