Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb 2020 drive car of the year 191111b 5414hr Thumb toyota gr supra 191111b 5434hr Thumb toyota rav4  191111b 5521hr

Toyota RAV4 Hybrid zožala ďalší úspech, tentokrát u protinožcov

Zvíťazila v súťaži Auto Rating roku austrálskeho časopisu Australian Drive. Podľa poroty Toyota RAV4 Hybrid je najlepšie auto dostupné na tomto trhu. Na druhom mieste sa umiestnila Tesla Model 3, čiže  najlepšie elektrické auto, a na treťom Toyota GR Supra, víťazka v kategórii najlepších športových automobilov do 100 000 AUD.

Tri najlepšie autá v Austrálii

Hybridná RAV4 zvíťazila aj v kategórii najlepších  SUV strednej veľkosti a v súboji o titul najlepšieho auta Austrálie porazila 19 víťazov jednotlivých kategórií, medzi ktorými boli aj tri iné modely Toyoty – Camry, GR Supra a Land Cruiser 200. Druhé miesto obsadila Tesla Model 3 - podľa  porotcov vozidlo, ktoré zmení pravidlá hry na trhu elektrických áut v Austrálii.  Je kvalitnejšia, má lepší pohon a cenu ako ostatné modely Tesly. Tretia je Toyota Supra, ktorá otvára úplne nové možnosti pre vodičov hľadajúcich športiak prémiovej triedy do 100 000 austrálskych dolárov (AUD). Podľa Australian Drive je to vynikajúci športový automobil, ktorý vzbudzuje skvelý dojem na ceste, aj na trati. 

Body brala aj Toyota Supra. Skončila celkovo na treťom mieste, za Teslou Model 3.


Drive Car of the Year je súťaž zameraná na austrálskych spotrebiteľov. Porotcovia po celý rok testujú automobily a posledný týždeň testy vyhodnocujú, pričom sa riadia najmä kritériom, ktoré auto je najlepšie pre široký okruh odberateľov. Najprv sú vybraní víťazi jednotlivých  kategórií a potom spomedzi nich vyberú najlepší automobil. V segmente stredných  SUV konkuruje Toyota RAV4 mnohým značkám z rôznych kútov sveta, ako napríklad Citroen, Ford, Holden, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Mahindra, Mazda, MG, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Renault, Subaru a Volkswagen.

Ekonomická jazda

Podľa porotcov súťaže modely Toyoty RAV4 ponúkajú širokú škálu verzií vybavenia, ako aj pohon AWD (elektrický pohon všetkých kolies). Cena zodpovedá rozpočtu austrálskych rodín, čo je dôležité, pretože SUV-čka strednej veľkosti  si v Austrálii získali status štandardného rodinného auta. 

Toyota Rav4
Toyota má viac ako dve desaťročia skúsenosti vo vývoji hybridov, preto je schopná vyrábať hybridné autá v cene spaľovacích automobilov.  V novom modeli RAV4 pracuje hybridný pohon 4. generácie, ktorý využíva benzínový motor s objemom 2,5 litra s celkovým výkonom 155 k a v závislosti od verzie mu sekunduje samostatne predný elektromotor (143 k), alebo predný (143 k) aj zadný elektromotor (68 k). Vo verzii  RAV4 Hybrid FWD bez zadného elektromotora má 218 k a vo verzii AWD 222 k. Výkonnejšia verzia 4x4 zrýchli na stovku za  8,1 sekundy.

Prednosťou RAV4 Hybrid je nízka spotreba paliva. Porotcovia dosiahli počas testov v meste výsledok 5,8 l/100 km, čo na nich urobilo dojem – veď napokon ide o SUV  s hmotnosťou nad  1,5 tony. Ekonomická jazda je pre austrálskych zákazníkov  čoraz  dôležitejšia so zreteľom na rastúce ceny paliva. My sme Toyotu RAV4 otestovali v teste proti Honde CR-V a taktiež zmerali spotrebu. Takéto čísla sme dostali:


V diskusii o výsledkoch súťaže autori zdôrazňujú, že hybridný pohon Toyoty bez potreby nabíjania je pre vodičov praktickým riešením. Pocity z jazdy sú podobné ako pri konvenčnom aute s automatickou prevodovkou, pohon nevyžaduje zmenu v spôsobe jazdy, ani návyky spojené s tankovaním či využívaním auta. 

Aj keď auto jazdí ako spaľovacie, jeho pohon funguje inak. Benzínový motor je často vypnutý – nielen pri zastavení alebo spomalení.  Auto pracuje bez spaľovania benzínu často aj  pri jazde konštantnou rýchlosťou alebo miernom zrýchlení a dokonca aj pri štartovaní. V tom spočíva tajomstvo nielen nízkej spotreby, citeľnej najmä počas jazdy v zápche, ale aj  životnosti hybridného pohonu. Hlavným zdrojom pohonu je aj naďalej spaľovací motor. Proces výberu optimálnej činnosti každého z motorov sa deje automaticky bez účasti vodiča. 

Najlepšie stredné SUV

Australian Drive pripomína že v 90. rokoch vytvorila Toyota RAV4 segment SUV pre jazdu v ľahkom teréne. V roku 1994 si všetci kládli otázku, čo je to ten Recreational Activity Vehicle 4x4 (RAV4). Nový typ automobilu rýchlo zaznamenal obrovský úspech a jeho popularita rastie  dodnes. O čosi neskôr RAV4 spolu s Hondou CR-V vytvorili dovtedy neznámy trh SUV-čiek strednej veľkosti a vytlačili z pozície rodinných automobilov minivany. V Austrálii je RAV4 veľmi obľúbeným modelom už oddávna.


Časopis medzi dôvody, prečo je nová RAV4 Hybrid skvelým autom, zaraďuje novú platformu a nový multimediálny systém, ako aj dôležité vlastnosti rodinného auta – relatívne nízke prevádzkové náklady, efektívnosť, ľahkú údržbu, priestranný interiér a 580-litrový batožinový priestor. Pohony auta sú dynamické a úsporné. Auto má okrem toho v porovnaní s konkurenciou vysoko kvalitné použité materiály a remeselné spracovanie.

Aj z hľadiska bezpečnosti má RAV4 Hybrid čo ponúknuť. Pri nárazových testoch  ANCAP – austrálskeho ekvivalentu Euro NCAP – získal automobil  5 hviezdičiek. K štandardnému vybaveniu automobilu v Austrálii patrí integrovaný  bezpečnostný balík Toyota Safety Sense 2. generácie, 7 airbagov, multimediálny systém s dotykovou obrazovkou, digitálne rádio  DAB, Bluetooth a satelitná navigácia.  K priplatenej výbave patria  systémy Apple CarPlay a Android.