Kia 1140x190
Thumb 2022  prius plug in hybrid 8 0 Thumb 2022  prius plug in hybrid 3 2 Thumb 2022  prius plug in hybrid 9 3 Thumb 2022  prius plug in hybrid 2 1 Thumb 2022  prius plug in hybrid 28 4 Thumb prius prime 1 Thumb prius prime 2 Thumb prius prime 3 Thumb prius prime 4 Thumb prius prime 5 Thumb prius prime Thumb 2022  prius plug in hybrid 28 4 Thumb toyota prius 2022 5 Thumb toyota prius 2022 6 Thumb toyota prius 2022 7 Thumb toyota prius 2022 9

Toyota Prius 2023 sa radikálne zmenila! Atraktívny dizajn kombinuje s oveľa vyšším výkonom

V Európe bude Prius dostupný len ako plug-in hybrid. Na európske trhy príde na jar 2023.

Toyota predstavila nový Prius a mnohým nám vyrazila dych... Prius sa radikálne zmenil. Zo zvláštne vyzerajúce kompaktného auta sa stal postupom generácií atlét s dynamickým vzhľadom, evokujúcim šoférsky charakter a radosť z jazdy. Nechýba tiež pretiahnutá línia strechy v štýle kupé a detaily s novým dizajnovým jazykom Toyoty. Pozmenené proporcie zahŕňajú zníženie karosérie o 50 mm a predĺženie rázvoru o rovnakú hodnotu. Nový Prius je oproti predchodcovi taktiež o 46 mm kratší a o 22 mm širší. Výsledkom je atletickejší postoj a svieží vzhľad. 

Prius od svojho uvedenia v roku 1997 zanechal na celosvetovom trhu výraznú stopu. Dokázal sa etablovať ako originálna automobilová ikona spájaná s elektrifikáciou a odvážnym určovaním budúcich trendov. Ďalší krok na tejto ceste prináša nová generácia modelu, ktorá bude v Európe dostupná výhradne ako plug-in hybrid.

Prepracovaná karoséria s vylepšenou aerodynamikou optimalizuje prúdenie vzduchu, čo sa premieta do ešte lepšej spotreby paliva. Prius využíva druhú generáciu podvozkovej architektúry TNGA veľkostnej kategórie GA-C s nižšou hmotnosťou a vyššou tuhosťou. K nižšiemu ťažisku vozidla prispieva optimalizácia zameraná na zástavbu batérie a palivovej nádrže v prospech väčšej zábavy za volantom a tichej jazdy.

Priestranná kabína sa podľa značky nesie v znamení zábavy a radosti za volantom. Vodič sedí za volantom v nižšej, t. j. športovejšej polohe. Prius tiež nasadil priemerom malý volant a displej s príustrojovým panel na vyvýšenej pozícii, podobne ako elektromobil Toyota bZ4X.

Nová generácia hybridného pohonu pre Toyotu Prius znamená komplexné zlepšenie jazdného správania plug-in hybridnej jednotky vrátane vyššieho výkonu a nižšej spotreby. Dvojlitrový spaľovací motor pre platformu TNGA disponuje výkonom 111 kW (148 k) a spolupracuje s novým elektromotorom s výkonom 120 kW (160 k), ktorý je umiestnený na rozdeľovacej prevodovke vpredu. Systémový výkon je 164 kW (223 k). Oproti doterajšiemu plug-in hybridu s maximálnym výkonom 90 kW (122 k) tak nová generácia prináša oveľa viac výkonu a tým pádom aj dynamiky. 

Cieľom konštruktérov bolo, aby Prius absolvoval väčšinu každodenných presunov v režime EV, a tak sa čisto elektrický dojazd v porovnaní s predchádzajúcou generáciou predĺžil o viac ako 50 %, najmä vďaka novej, lítiovo-iónovej batérii s kapacitou 13,6 kWh. Články s vyššou hustotou energie umožnili optimalizovať zástavbu batériového modulu, ktorý sa vďaka svojim kompaktným rozmerom zmestí pod podlahu, čo prispelo k zníženiu ťažiska vozidla.