Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 5t Thumb 1t Thumb 2t Thumb 3t Thumb 4t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 12t Thumb 11t Thumb 13t

Toyota presunie časť výroby nového Yarisu do Česka

Produkcia malých áut pre zákazníkov zo starého kontinentu pobeží paralelne v Kolíne a vo Valenciennes.

Japonská automobilka Toyota potvrdila, že časť výroby nového Yarisu zverí závodu TPCA, ktorý sídli v českom Kolíne. Produkcia malého hatchbacku, určeného pre Európu, pobeží paralelne v Kolíne a vo francúzskom Valenciennes, kde Yaris vyrábali aj doteraz.

"S týmto modelom prichádzajú do TPCA nové technológie, vrátane modulárnej platformy TNGA a hybridnej technológie. Zároveň tým zvýšime produkciu automobilov Toyota v kolínskej fabrike," uviedol Johan van Zyl, prezident a výkonný riaditeľ Toyota Motor Europe.

Konkrétny termín, kedy výroba Yarisu v Kolíne odštartuje, rozsah súvisiacich investícií, ani plánovaný objem výroby zatiaľ Toyota neprezradila. Podľa oficiálnej tlačovej správy tak urobí neskôr.

TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech) je spoločný podnik skupiny PSA a Toyoty. Od roku 2005 v ňom vyrábajú miniautá Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. V novembri 2018 obe materské spoločnosti oznámili, že Toyota v januári 2021 fabriku plne prevezme do vlastnej réžie.

Japonsko-francúzska spolupráca sa tým neskončí. V Kolíne aj naďalej plánujú vyrábať autá všetkých troch značiek. Pravdepodobne však už nepôjde o vozidlá najmenšieho segmentu A, pretože táto produkcia je vzhľadom na stále prísnejšie emisné limity a zákazníkmi vyžadovanú nízku cenu áut nerentabilná. 

Toyota presunutím časti výroby Yarisu do Česka, uvoľní výrobné kapacity fabriky vo Valenciennes. Do Francúzska sa z Veľkej Británie pravdepodobne presťahuje časť výroby modelu Corolla. Japonci však túto informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Doplňme, že všetky motory pre nový Yaris - benzínové trojvalce s objemom 1,0 a 1,5 litra, i hybridnú sústavu 1,5 Hybrid Dynamic Force s planétovou prevodovkou e-CVT - vyrábajú v susednom Poľsku. Závod Wałbrzych je od Kolína vzdialený asi 150, Jelcz-Laskowice 230 kilometrov.

Toyota zrejme sériovú podobu nového Yarisu oficiálne odhalí na marcovom autosalóne v Ženeve. Spustenie predajov sa uskutoční na prelome augusta a septembra tohto roku. 

Novinku sme si exkluzívne pozreli na predpremiére v Amsterdame a tu sú naše prvé dojmy.