Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb toyota aygo 2022 autozurnal.com 1 Thumb toyota aygo 2022 autozurnal.com 3 Thumb toyota aygo 2022 autozurnal.com 2 Thumb toyota aygo 2022 autozurnal.com 4 Thumb nova toyota aygo 2021 autozurnal.com 4 Thumb nova toyota aygo 2021 autozurnal.com 5 Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb nova toyota aygo 2021 autozurnal.com 6 Thumb nova toyota aygo 2021 autozurnal.com 7

Toyota potvrdila nástupcu Ayga s rýdzo spaľovacím motorom. Toto o ňom vieme

Toyota potvrdila, že nástupca súčasného Ayga príde výlučne so spaľovacím motorom. Stáť bude na platforme GA-B, adoptuje základné rysy vydareného Yarisu, no hybridný pohon pravdepodobne nedostane. Bolo by totiž drahšie a cenovo menej dostupné.

Toyota oznámila, že na najmenší automobilový segment A nezanevrie (podobne ako niektorí konkurenti) a bude naďalej pokračovať vo vývoji minivozidiel. Tvrdí, že pre Európu je to dôležitý segment a potvrdzuje vývoj a výrobu už tretieho modelu značky, ktorý využíva podvozkovú platformu GA-B. Má ísť o nástupcu Ayga, značka však priamo nešpecifikuje, že pôjde o nové Aygo. V hre je tak možné odlišné meno pre najmenšiu európsku Toyotu. Tá totiž už nebude zdieľať techniku s Citroenom C1 a Peugeotom 108, keďže značky ukončili spoluprácu pri vývoji minivozidiel. Toyota tiež tvrdí, že plánovaný vstupný model si zachová svoj kľúčový parameter, ktorým je cenová dostupnosť.

Vývoj nových platforiem automobilky Toyota v súlade s novou konštrukčnou filozofiou TNGA (Toyota New Global Architecture) priniesol výrazné zlepšenie jazdných vlastností, ovládateľnosti, bezpečnosti a štylistického stvárnenia mnohých nových modelov značky. Potvrdila to Corolla, RAV4 a taktiež nový Yaris, ktorý kombinuje ľahkosť, úspornosť, špičkové jazdné vlastnosti a kvalitne prevedenú kabínu s výbavou z vyšších automobilových tried. 

Odporúčame:

Európskym Autom roka 2021 je Toyota Yaris. Porazila šesticu "Európanov".

Ďalším plánovaným modelom postaveným na platforme GA-B je Yaris Cross, ktorý bude uvedený na trh ešte v tomto roku. Očakáva sa, že ročný objem výroby modelov Yaris, Yaris Cross a nového vozidla segmentu A (minivozidlá) prekročí v Európe 500 tisíc kusov. Vďaka tomuto objemu bude možné dosiahnuť úspory vo výrobe, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou cenovej dostupnosti, ktorú požadujú záujemcovia o vozidlo segmentu A.

Dnešnej triede minivozidiel s prehľadom dominujú vozidlá so spaľovacím motorom, čo dokazuje, že pri rozhodovaní zákazníkov hrá kľúčovú úlohu cena – a vyhliadky hovoria, že tento trend bude na trhu pokračovať, najmä u zákazníkov, pre ktorých je hlavným parametrom finančná dostupnosť. Nástupca Ayga tak dostane čisto benzínový motor, pravdepodobne pôjde o najnovšiu evolúciu atmosférického trojvalca 1.0 VVT-i. 

Prečítajte si tiež:

Toyota prevzala výrobný závod v Kolíne. Výrobu rozšíri o Yaris, v hre je aj Mazda 2

Fotky maskovaných prototypov už prezrádzajú aj štylistické stvárnenie, ktoré bude pripomínať väčší Yaris. Na posledných záberoch však badať pomerne štedrú svetlú výšku. Bude novinka pripomínať mini crossover? Je to možné, takto ladené autá sú v kurze. Všimnite si tiež veľké kolesá so štedrými priemerom, no úzkymi plášťami. Previsy sú miniatúrne, kolesá v rohoch karosérie spolu s modifikáciou jazdne veľmi zaujímavej tuhej platformy GA-B majú zabezpečiť výborné jazdné vlastnosti a skvelú ovládateľnosť.

Vývoj nástupcu Ayga prebieha kompletne v Belgicku, kde má značka európske vývojové centrum. Vyrábať sa bude v českom Kolíne, kde Toyota kompletne prevzala výrobný závod TPCA pod svoje krídla a premenuje ho na TMMCZ (Toyota Motor Manufacturing Czech Republic). Výroba nového Ayga má začať začiatkom roka 2022.