Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Toyota má patent na volant, ktorý signalizuje vybočenie z jazdného pruhu

Toyota prichádza s novým nápadom na ďalšie zlepšenie funkčnosti systémov aktívnej bezpečnosti. Japonci veria, že zvukové a svetelné signály bežne používané v systémoch varovania pred opustením jazdného pruhu nemusia byť jedinou možnosťou, ako upozorniť vodiča. Preto prišli s nápadom, aby signál o neúmyselnom prekročení prerušovanej alebo súvislej čiary vodič prijímal z volantu. Toyota nedávno predložila toto riešenie na americký patentový úrad.

Zvukové a svetelné signály vydávané modernými systémami aktívnej bezpečnosti nie sú vždy optimálnym riešením – niektorých vodičov môžu rozptyľovať alebo znervózňovať. To inšpirovalo inžinierov Toyoty, aby hľadali iné, podľa nich vhodnejšie riešenie.

A dospeli k novej možnosti... Toyota navrhuje do volantu nainštalovať body, ktoré sa môžu rozširovať a zmenšovať v závislosti od signálov dodávaných snímačmi systému Lane Departure Alert. Ak jazdec vybočí do iného jazdného pruhu, priemer bodu na volante sa zväčší alebo zmenší, aby túto skutočnosť signalizoval a súčasne sa aktivuje systém obnovy jazdnej dráhy. Skrátka, pri tomto systéme optimálna šírka bodu na volante indikuje správne umiestnenie v jazdnom pruhu a jeho zúžený priemer na príslušnej strane volantu signalizuje, že auto opustilo svoj jazdný pruh.

Úlohou systému je pomáhať aj pri zdolávaní zákrut.  Ak vodič neotočí volantom dostatočne silno na to, aby prešiel zákrutou, systém sa aktivuje zmenšením bodu na príslušnej strane, aby primäl vodiča skorigovať dráhu vozidla.

Prihlásenie patentu neznamená, že automobilka toto riešenie aj implementuje. Značka ho zatiaľ mieni testovať. Či sa signalizácia nebezpečenstva na ceste volantom uchytí, ukáže až čas. Ide však o zaujímavý nápad, ktorý ukazuje, že Toyota vylepšuje svoje bezpečnostné systémy v duchu Kaizen – nielen investíciami do hlavného prúdu výskumu automatizácie jazdy založenej na stále pokročilejších senzoroch, softvéri a umelej inteligencii. Dôležité sú aj inovatívne nápady pre detaily, ktoré ovplyvňujú efektivitu bezpečnostných systémov a komfort ich používania.