Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb 2t Thumb 1t Thumb 3t Thumb 4t Thumb 5t Thumb 6t Continental 09 2020 1024x597 Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 11t Thumb 12t Continental 09 2020 1024x597 Thumb 13t Thumb 14t Thumb 15t Thumb 16t Thumb 17t

Toyota GR Yaris oficiálne: benzínové turbo, manuál a štvorkolka

Japonci prinášajú zážitok z rely bežným šoférom. Od čias Mitsubishi Evo a Subaru WRX Sti tu nič podobné nebolo.

Návrat značky Toyota do majstrovstiev sveta v rely vyšiel na jednotku. Yaris WRC od začiatku sekundoval najlepším a vlani zaznamenal prvý veľký úspech, keď Estónec Ott Tänak získal titul majstra sveta. Samotnej Toyote doslova o chlp ušiel titul medzi konštruktérmi.

Čo je ešte dôležitejšie, Japonci chcú priblížiť zážitok z rely aj nám bežným smrteľníkom. A to tu od čias Mitsubishi Evo a Subaru WRX STi veľmi chýbalo. Podobne ako tieto dve legendy, aj Toyota GR Yaris má pod kapotou výkonný benzínový turbomotor, spriahnutý s manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies. Akurát moderná doba si vyžiadala, že je to trojvalec.

Motor má objem 1618 cm3, kombinuje priame a nepriame vstrekovanie paliva a dopuje ho ľahké jednokomorové turbo. Konštruktéri z neho vydolovali výkon 192 kW (262 k) a najvyšší krútiaci moment 360 Nm. Pri akých otáčkach sú oba parametre dostupné, to zatiaľ nevedno. Každopádne Japonci si dali záležať aj na odolnosti agregátu. Spomenuli, že piesty sú počas práce ostrekované olejom prichádzajúcim z niekoľkých dýz a hriadeľ turba je uložený v odolných valivých ložiskách, namiesto lacnejších klzných.

Ako zaznelo vyššie, trojvalcu sekunduje šesťstupňová manuálna prevodovka a pohon všetkých štyroch kolies, nazvaný GR-Four 4WD. Jeho základom je medzinápravová spojka, ktorá sa údajne pýši rýchlymi reakciami a prerozdeľuje krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá. Diferenciály na oboch nápravách sú štandardne otvorené. Ak si priplatíte za okruhový paket (Circuit Pack), nahradia ich samosvorné Torseny. 

Reakcie štvorkolky závisia od práve zvoleného jazdného režimu. V základnom Normal preferuje predné kolesá, kam prúdi 60 percent krútiaceho momentu. Naopak, v športovom móde má byť auto zábavné, preto celých 70 percent krútaceho momentu smeruje na zadnú nápravu. V pretekárskom režime Track štvorkolka uprednostňuje čistú stopu. Pomer prerozdelenia krútiaceho momentu je 50:50.

Samozrejme, toto sú hodnoty platné pre ideálne podmienky. Elektronika počas jazdy aktívne monitoruje trakciu, uhol natočenia volantu, mieru zošliapnutia plynového pedála a ďalšie parametre, aby im prispôsobila aktuálne prerozdelenie sily motora.

Názov novinky obsahuje výraz Yaris najmä z marketingových dôvodov. Podobne ako súťažný špeciál kategórie WRC, ani nový hot hatch nemá so sériovým malým hatchbackom veľa spoločné. Možno časť skeletu, svetelnú techniku, čelné sklo alebo palubnú dosku.

Zatiaľ čo nový sériový Yaris je výhradne päťdverový, verzia GR má trojo dverí. Motor je posunutý viac dozadu, takže kapota je dlhšia. Nehovoriac o väčšom tuneli pre kardan či špecifickom zavesení kolies. Vpredu síce zostali vzpery McPherson, ale celá náprava bola skonštruovaná na mieru pre GR Yaris. Vzadu nájdeme viacprvkové zavesenie s dvomi priečnymi ramenami. Ak ide o materiály, z ktorých je karoséria vyrobená, tak oceľ dopĺňa hliník (kapota, bočné i zadné dvere) a nový polymér z uhlíkových vlákien (strecha).

Pohotovostná hmotnosť auta dosahuje 1280 kilogramov. Toyota GR Yaris aj vďaka nej akceleruje z pokoja na stovku za menej ako 5,5 sekundy, maximálna rýchlosť 230 km/h je elektronicky limitovaná. Doplňme, že na jednu koňskú silu pripadá 4,9 kilogramu hmotnosti auta. O jeho skrotenie sa starajú ventilované kotúčové brzdy na oboch nápravách. Predné kotúče majú priemer 356 milimetrov a zvierajú ich štvorpiestikové strmene. Zadné 297-milimetrové kotúče zvierajú dvojpiestikové stremene. Poteší mechanická ručná brzda.

Takmer súťažná technika sa musela zmestiť do ultra kompaktnej karosérie. Toyota GR Yaris meria na dĺžku len 3995 milimetrov a rázvor náprav má hodnotu 2558 mm. Auto je však široké (1805 mm) a nízke (1460 mm). Proporciami a bezrámovými oknami v predných dverách pripomína skôr malé kupé ako hatchback. K sériovej výbave patria 18-palcové disky, obuté do pneumatík rozmeru 225/40. Štandardne dostanete Dunlopy SP Sport Maxx050, okruhový paket obsahuje tvrdšie a ľahšie kované disky BBS, obuté do pneumatík Michelin Pilot Sport 4S.

Finálne ladenie auta podľa neoficiálnych informácií zabezpečoval legendárny Fín Tommi Mäkkinen. Meno štvornásobného majstra sveta v rely je neodmysliteľne spojené s rôznymi evolúciami Mitsubishi Lancer. Dnes pôsobí ako šéf továrenského tímu Toyota Gazoo Racing WRT.

O výrobu športového Yarisa sa postará nový špecializovaný závod Toyota GR v japonskom Motomači. Toyota GR Yaris má byť plnohodnotný sériový automobil, teda žiadna limitovaná edícia, ako v prípade predchádzajúceho Yarisa GRMN. Cena platná pre Európu zatiaľ nebola stanovená. V Japonsku by novinka mala stáť minimálne 32 500 eur, plne vybavený exemplár s okruhovým paketom približne 37 500 eur.