Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb toyota ch r gr sport 6 Thumb toyota ch r gr sport Thumb toyota ch r gr sport 2 Thumb toyota ch r gr sport 4 Thumb toyota ch r gr sport 5

Toyota chystá športový crossover GR C-HR

Toyota C-HR nedávno získala výkonnejší hybridný pohon s celkovým výkonom 184 koní. Tým však japonský výrobca nepovedal posledné slovo. Podľa nových informácií pracuje pretekársky tím Gazoo Racing Toyoty na novej verzii crossoveru. Očakáva sa, že model GR C-HR predstaví v najbližších rokoch.

Prečítajte si tiež: 
Toyota GR: V Japonsku majú až 14 športových modelov!

Informácie o projekte športového crossoveru priniesol portál Auto Express. Vozidlo bude mať preplňovaný trojvalcový motor s objemom 1,6 l, známy z nedávno predstaveného športového modelu GR Yaris. V európskej verzii dosahuje tento  hot hatch výkon až 261 k, avšak v plánovanom crossoveri bude mať motor zrejme mierne odlišné parametre.  Portál sa od zástupcu tímu Gazoo Racing  dozvedel, že nový motor GR Yaris možno použiť v mnohých modeloch a môže dosahovať odlišné výkony. 

Odporúčame:

Toyota RAV4 Plug-In Hybrid má 306 koní a športový akcent

Pevné základy platformy TNGA

Športový C-HR má debutovať pred rokom 2023. Nie je známe, či auto bude vychádzať zo súčasnej generácie crossoveru Toyoty, alebo či ako základ poslúži druhá verzia modelu, ktorú spoznáme pravdepodobne už koncom budúceho roka. Je však isté, že auto bude naďalej  vybudované na platforme TNGA. Tá sa osvedčila ako veľmi dobrý základ pre športové modifikácie, pretože nová architektúra Toyoty zaručuje vysokú tuhosť karosérie a nízke ťažisko. Vozidlo je vybavené viacprvkovým zavesením zadnej nápravy. Vďaka tomu si súčasný model C-HR získal povesť auta  s veľmi presným riadením. 

Na japonskom trhu ponúka Toyota svoj crossover v športovej verzii  GR Sport s modernizovaným systémom zavesenia kolies, dodatočne zosilnenou karosériou a zmeneným vzhľadom (na fotkách). Na základe kompaktného crossoveru vzniklo aj nové pretekárske auto. Jeho dizajn vyvinula spoločnosť  Cusco Racing  a body kit k vozidlu dodala poľská firma Proto Cars.

GR Corolla už čaká...

GR C-HR nie je jediný model Toyoty, vyvinutý tímom Gazoo Racing, ktorého premiéru môžeme očakávať v najbližších rokoch. Podľa posledných správ pracuje japonský výrobca aj na športovej verzii Corolly. Nový hot hatch v segmente C dostane tiež turbomotor s objemom 1.6 litra z  GR Yarisu a má debutovať niekedy okolo roku 2023. Avšak najrýchlejšie zo všetkých reprezentantov rodiny GR uvidíme v autosalónoch športový Yaris s pohonom  4x4. Auto už bolo oficiálne predstavené a dostane sa na trh v druhej polovici tohto roka.