Thumb suzuki toyota collab cover Thumb toyota a suzuki prehlbia spolupracu autozurnal.com 1

Toyota a Suzuki prehĺbia spoluprácu

Toyota a Suzuki spoločne zverejnili 28. augusta 2018 uzatvorenie dohody o vzájomnej kapitálovej aliancii. Aliancia podporí dlhodobé partnerstvo a spoluprácu oboch spoločností v nových oblastiach, vrátane autonómneho riadenia vozidiel.

Prečítajte si tiež: 
Audi, BMW a Mercedes-Benz sa spoja kvôli technológiam budúcnosti


Toyota pritom nakúpi, po schválení kompetentnými regulačnými inštitúciami 4,94-percentný akciový podiel v Suzuki za 96 miliárd JPY (japonských jenov) čo predstavuje hodnotu 817,51 milióna eur. Podobne, Suzuki plánuje získať, prostredníctvom nákupu na trhu, podiely v Toyote zodpovedajúce hodnote 48 miliárd JPY, teda podľa aktuálneho prepočtu v hodnote 408,75 milióna eur. Suzuki a Toyota plánujú rozvíjať vývoj spoločných produktov i spoluprácu vo výrobe. Okrem podpory vzájomných dodávok výrobkov tiež uplatnením priekopníckych technológií Toyoty v elektrifikácii vozidiel a potenciálu Suzuki v technológiách pre malé a kompaktné autá a pohonu 4x4.

Toyota a Suzuki bližšie konkretizovali svoju spoluprácu už v marci 2019 a to v nadväznosti na Memorandum o obchodnom partnerstve vzájomne uzavreté v februári 2017. Popri spoločnom využití silných stránok obidvoch spoločností: náskoku Toyoty v elektrifikačných technológiách a Suzuki v technológiách pre kompaktné vozidlá, proklamovali vzájomnú spoluprácu tiež pri výrobe a popularizácii elektrifikovaných vozidiel.

Podnety pre spoluprácu oboch spoločností, ktoré zostávajú konkurentmi, priniesol vývoj automobilového sektora, ktorý prechádza zlomovým obdobím a to nielen z dôvodu zvýšenej environmentálnej regulácie, ale aj nových vstupov z odlišných priemyselných odvetví. Podobné partnerstvá nie sú výnimkou. Odvekí rivali Audi, BMW a Mercedes-Benz taktiež oznámili spoluprácu pri vývoji autonómneho riadenia. Partnerstvá pri vývoji a výrobe vozidiel sú logickou reakciou na súčasné obdobie automobilizmu.