Thumb nova skoda octavia iv Thumb nova skoda octavia iv 1

Toto má byť nová Škoda Octavia 4. generácie!

Aj keď je oficiálna premiéra novej Škody Octavia IV naplánovaná na 11. novembra, pravdepodobne finálny vzhľad liftbacku poznáme už teraz. Sériovú podobu ukazuje uniknutý záber z oficiálneho konfigurátora značky.

Prečítajte si tiež: 
Nová Škoda Octavia 2020 so šikovným maskovaním

nová Škoda Octavia 4

To, či ide o naozajstný únik materiálu alebo len dobre naplánovaný marketingový ťah, nie je známe. Faktom však je, že takto má vyzerať jedna z konfigurácii novej Škody Octavia IV v karosérii liftback. Záber sa objavil na nemeckom fóre značky Škoda. Zaujímavosťou je, že 11. novembra v Prahe sa ako prvá predstaví Octavia IV v praktickejšej karosérii kombi, ktorá je v našich končinách obľúbenejšia.

Nová Škoda Octavia IV je konečne "vonku"

Čo prezrádza oficiálny vzhľad novej Octavie? Pri postupnom odhaľovaní jemne zakamuflovaných prototypov na českých cestách sme základné dizajnové črty už poznali. Silueta pripomína autá s karosériou typu "fastback" a najnovší záber potvrdzuje podobu napr. s dizajnovo skvelým Peugeotom 508. Klesajúca línia strechy ako v kupé novej Octavii dodáva športovo elegantný charakter.

Zbohom dostali rozdelené predná svetlá, novinka spredu pripomína menšiu Scalu. Svetlá sú však užšie a prižmúrené, vzhľadu nechýba dynamika a športovejší nádych. Veľkú podobu badať aj s vlajkovou loďou značky, Škodou Superb. Práve jej sa mala nová Octavia priblížiť nielen vzhľadom, ale aj technikou a veľkosťou. Zdá sa, že prvý bod sa vydaril.

Techniku čiastočne prezradí nový Golf VIII, technologický brat Octavie, už o pár dní pri jeho oficiálnej premiére. Škoda Octavia bude opäť o čosi väčšia. Šepká sa o prekonaní dĺžky 4,7 m a batožinový priestor má mať 610 l (liftback) a 630 l (kombi). Nárast rozmerov bude logický, Octavia sa musí výraznejšie odlíšiť od Scaly, ktorá oproti staršiemu Rapidu tiež vyrástla. Pohonné jednotky budú staré známe benzínové 1,0 TSI, 1,5 TSI a 2,0 TSI a počíta sa aj s nasadením dieselov 1,6 TDI a 2,0 TDI. Vybrané motory dostanú mild-hybridnú technológiu so 48 V palubnou sieťou, príde aj CNG verzia a tiež sa hovorí dokonca o plug-in hybride, ktorý by mal prísť neskôr.