Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb novy ford mondeo 2022 autozurnal.com 1 Thumb novy ford mondeo 2022 autozurnal.com 2 Thumb novy ford mondeo 2022 autozurnal.com 3

Toto je nový Ford Mondeo. Predčasne ho odhalili v Číne

Oficiálny vzhľad nového Mondea odhalili patentové snímky z čínskeho ministerstva. Karoséria kombinuje základné tvary sedanu s vyšším podvozkom crossoverov.

Tradičný zástupca strednej triedy Ford Mondeo už nebude klasickým sedanom alebo kombi. Už dávnejšie správy hovorili o tom, že sa radikálne zmení a nahradí ho väčší crossover. Nakoniec nám nové Mondeo odhalila predčasne Čína, a to vďaka povinným patentovým fotkám tamojšieho ministerstva priemyslu a informačných technológií. Paradoxne, novinka sa nám základnou siluetou karosérie nezdá až tak radikálne odlišná od súčasného prevedenia. Základné tvary limuzíny s plynule klesajúcou líniou strechy zachováva, no zjavne pridáva trochu vyššiu svetlú výšku podvozka a "crossoverové" črty. Nemyslíme si však, že pre súčasných zákazníkov Mondea ide o radikálne odlišný typ karosérie. O kombi sa však zatiaľ nehovorí...

A v súčasnosti ani nevieme, či sa toto auto dostane na európske trhy... Mondeo je však tradičné európske automobilové meno a keďže v Číne už majú nový Ford Evos (veľký crossover s podobným dizajnovým jazykom, náhrada za kombi verziu Mondea), snáď si nové Mondeo značka s modrým oválom nenechá len pre najľudnatejšiu krajinu sveta. Vzhľadovo je nové Mondeo veľmi zaujímavým kúskom. Preberá črty Evosu a taktiež elektrického Mustangu Mach-E, hlavne v zadných partiách. Všimnite si tiež elegantne zapustené kľučky dverí alebo úzke predné svetlá, ktoré tak trochu pripomínajú klasický, spaľovací Mustang. 

Keďže príchod nového Mondea do Európy ešte nie je potvrdený, nepoznáme ani motorizácie a bližšie technické informácie a parametre. Rozmermi karosérie zapadá nové Mondeo už do vyššej strednej triedy, a nie do strednej (ako doteraz). Na dĺžku meria 4935 mm, na šírku 1875 mm a vysoké je 1500 mm. Rázvor osí kolies má hodnotu 2945 mm. A to znamená, že oproti súčasnému Mondeu je novinka o 66 mm dlhšia, s rázvorom natiahnutým o podstatných 95 mm.

V Číne bude Mondeo dostupné s jediným motorom pod kapotou, a to turbobenzínovým štvorvalcom s objemom valcov 2.0 l a výkonom 175 kW (238 k).  Vyrábať ho budú v závode Changan-Ford v Čchung-čchingu.