Continental 05 2020 1140x190
Thumb 1a Thumb 2a Thumb 3a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a Continental 05 2020 1024x597 Thumb 7a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a Thumb 11a Thumb 12a Continental 05 2020 1024x597 Thumb 13a Thumb 14a Thumb 15a Thumb 16a Thumb 17a Thumb 18a

Toto je nové auto z Bratislavy. Športové SUV ukazuje nový dizajn Audi

Konkurenta pre BMW X6, Mercedes-Benz GLE Coupé alebo Range Rover Velar začnú predávať už v lete. Vyrábať ho budú v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.

Komu sa Audi Q7 zdá nudné, tomu v Ingolstadte pripravili alternatívu. Volá sa Audi Q8 a ide o dynamicky strihnuté veľké SUV. Na ceste ho zrejme neprehliadneme a pokojne môže mať iný ako oranžový lak. Vďaka masívnej maske chladiča, malej ploche okien či 22-palcovými kolesám pôsobí až drzým dojmom. Svalnaté blatníky sú spomienkou na legendárne Audi Quattro. Zaujímavo pôsobia predné svetlomety. Svieti totiž aj ich spodná čierna časť. Hore sú denné a stretávacie svetlá, dole diaľkové. Audi o Q8 hovorí ako o kupé napriek tomu, že má pätoro dverí. Kvitujeme však bezrámové bočné okná.  

Cestu sériovo osvetľujú reflektory z LED, na želanie s technológiou HD Matrix LED. Vtedy má trojrozmerná grafika denných svetiel digitálny charakter, podobne ako pri koncových svetlách. Svetelný pás po celej šírke karosérie spája zadné svetlá. Rovnako ako pri prvom Audi quattro sú zadné svetlá podložené čiernou plochou. Prostredníctvom aplikácie myAudi App si majitelia Q8 môžu aktivovať mnohé osvetľovacie funkcie zo smartfónu a tým ich zažiť zvonka.

S dĺžkou 4,99 metra, šírkou 2,00 metra a výškou 1,71 metra je toto "SUV-kupé" širšie, kratšie a nižšie ako sesterský model Q7. Pri rázvore približne 3,00 metra poskytuje vnútorný priestor, ktorý prekonáva bezprostredných konkurentov vo väčšine relevantných rozmerov, napríklad pri vnútornej dĺžke kabíny a výške stropu nad sedadlami. Trojmiestne zadné sedadlo sa dá na želanie pozdĺžne posúvať. Batožinový priestor má objem 605 až 1755 litrov.

Palubná doska pripomína vlajkovú loď Audi A8 a obsahuje až tri displeje. Jeden nahradil klasický analógový prístrojový panel, druhý slúži multimediálnemu systému a tretí klimatizácii. Na zobrazovanie základných informácií slúži plne digitálny Audi virtual cockpit. Jeho displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca) sa dá tlačidlami na multifunkčnom volante prepínať do dvoch zobrazení. Na želanie verzia Plus obsahuje ešte tretie, zvlášť športové zobrazenie. Zobrazovanie dopĺňa head-up displej, ktorý premieta dôležité informácie na predné okno, medzi nimi aj detailné zobrazenie križovatky pre navigáciu.

V koncepcii ovládania MMI touch response sa dajú takmer všetky funkcie Audi Q8 vyvolať pomocou dvoch dotykových displejov. Horný s uhlopriečkou 25,7 cm (10,1 palca) slúži na ovládanie infotainmentu a navigácie. Na spodnom displeji s uhlopriečkou  21,8 cm (8,6 palca) vodič ovláda klimatizáciu, komfortné funkcie a zadáva text, pričom si môže zápästie pohodlne a ergonomicky oprieť o volič automatickej prevodovky. Dotykové obrazovky majú haptickú odozvu. To znamená, že na jednotlivé ikonky treba prstom vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite mechanickú odozvu - displej sa v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. 

Audi Q8 dostalo čisto mechanicky pracujúci samosvorný medzinápravový diferenciál, ktorý prenáša krútiaci moment motora štandardne v pomere 40:60 na prednú a zadnú nápravu. V prípade potreby prenesie väčšinu krútiaceho momentu na nápravu s lepšou adhéziou. V kombinácii so svetlou výškou do 254 milimetrov, krátkymi prevismi karosérie a asistentom pre zjazd zo svahu môže Audi Q8 jazdiť ďalej aj tam, kde sa končia spevnené cesty. Podvozok s elektronickou reguláciou tlmičov je štandardom. Na želanie Audi montuje pneumatické pruženie adaptive air suspension s reguláciou tlmičov v komfortnom alebo športovom vyladení. Pneumatické pruženie modifikuje svetlú výšku podľa jazdnej situácie a želania vodiča v rozpätí 90 milimetrov.

Okrem sériového progresívneho riadenia, ktorého prevodový pomer sa so zväčšujúcim sa uhlom natočenia volantu stáva čoraz bezprostrednejším, Audi na želanie ponúka aj riadenie všetkých kolies. Elektromechanický systém natáča zadné kolesá v uhle do 5 stupňov – pri malej rýchlosti proti smeru natočenia predných kolies pre zvýšenie agility, pri vysokej rýchlosti v rovnakom smere pre zvýšenie stability.

Predaj Audi Q8 na domácom nemeckom trhu sa začne v júli tohto roku. K dispozícii spočiatku bude iba naftový šesťvalec 3,0 TDI, dosahujúci výkon 210 kW (286 k). 2145 kilogramov vážiace SUV s ním akceleruje z pokoja na stovku za 6,3 sekundy a vyvinie maximálnu rýchlosť 232 km/h. 

Neskôr ponuku rozšíria ďalšie motory: 3,0 TDI (169 kW /231 k) a 3,0 TFSI (250 kW/340 k). Športové verzie SQ8 a RSQ8 dostanú štvorlitrový benzínový osemvalec biturbo. V Severnej Amerike a Číne bude dostupný aj plug-in hybrid.

Všetky pohonné agregáty sú vďaka novej technológii mild hybrid (MHEV) zvlášť efektívne. Hlavná elektrická sústava vozidla s napätím 48 V prepája dva dôležité technické komponenty: lítiovo-iónovú akumulátorovú batériu a štartovací generátor, pripojený k motoru drážkovaným remeňom. Pri spomaľovaní dokáže rekuperovať výkon až do 12 kW a nabíjať batériu. Technológia MHEV umožňuje dlhé fázy jazdy s deaktivovaným motorom a rozšírenú oblasť režimu štart-stop, ktorá sa začína už pri poklese rýchlosti pod 22 km/h.