Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 11 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 5 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 6 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 7 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 9 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 10 Ceed 09 2021 1024x597 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 11 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 12 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 4 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 13 Thumb bmw ivision circular autozurnal.com 14

Toto je mestské BMW z roku 2040. Privítajte "recyklovateľné" BMW i Vision Circular

Štvormiestna štúdia BMW i Vision Circular je pohľadom na budúcnosť kompaktných elektrických vozidiel v roku 2040, pričom sa zameriava predovšetkým na trvalú udržateľnosť a luxus. Poďme sa pozrieť na hlavné body toho, ako si BMW predstavuje mestské auto roka 2040.

Vision Circular vzniklo v súlade so všeobecnými zásadami obehového hospodárstva. Cieľom je dosiahnuť použitie 100 % recyklovaných materiálov ako aj následná 100 % recyklovateľnosť. Batéria typu solid-state v BMW i Vision Circular je taktiež 100 percentne recyklovateľná a vyrobená takmer výlučne z materiálov z recyklačnej slučky. Dosiahne oveľa vyššiu energetickú hustotu a zároveň výrazne zníži využívanie najcennejších zdrojov.

Jedným z hlavných cieľov BMW je znížiť emisie COpočas celého životného cyklu vozidla. Okrem elektrifikácie produktového portfólia a prechodu na obnoviteľnú energiu vo výrobe, sa spoločnosť zameriava najmä na princípy obehového hospodárstva a na využívanie druhotných materiálov.

Pokiaľ ide o použité materiály, BMW i Vision Circular sa zameriavalo na využívanie recyklovaných materiálov (princíp druhotné najprv), ktoré sa na konci životného cyklu výrobku môžu rýchlo a ľahko rozobrať.

Dômyselné zameranie na demontáž je preto dôležitým aspektom - rýchloupínacie mechanizmy na kolesách, sedadlách a prístrojovej doske ako aj sťahovacia šnúra na lavici zadných sedadiel. 

Na prednom nárazníku sa nachádzajú obličky a svetlomety po novom spracované ako digitálny povrch. V budúcnosti by digitálny dizajn mohol odstrániť geometrické zmeny svetlometov a nárazníkov ako nadbytočné, čo pomôže znížiť množstvo potrebného materiálu a nástrojov. Namiesto doplnkových ozdobných prvkov alebo označenia modelu, ktoré sa v súčasnosti používajú na zvýraznenie kvality, je logo značky vyryté na prednej časti a označenie vozidla je vytvorené laserom, aby sa odstránilo použitie ďalších dielov.

Spodná časť nárazníka je vyrobená z recyklovaného plastu s mramorovým povrchom. Povrchy sa namiesto lakovania dodávajú zo svetlo-zlatého eloxovaného druhotného hliníka.

Mierne priehľadné pneumatiky sú vyrobené z certifikovaného, udržateľným spôsobom pestovaného prírodného kaučuku. Do pneumatiky sa pridávajú farebné, recyklované častice gumovej zmesi na jej zosilnenie a vytvorenie efektu, ktorý zámerne zdôrazňuje opätovné použitie materiálov.

Disky kolies sú navrhnuté tak, aby používali minimum materiálov. Stredy ráfika s maximálnou priepustnosťou poskytujú dostatočné chladenie bŕzd, zatiaľ čo uzavretejšie povrchy smerom k vonkajším častiam diskov kolies zaisťujú čo najväčšiu aerodynamickú účinnosť.

Všetky zobrazovacie plochy a svetelné funkcie na zadnej časti sú neviditeľne integrované do tmavých sklenených dverí batožinového priestoru, kopírujúc prístup použitý vpredu. Keď je auto vypnuté, viditeľne sa na jeho tmavom sklenenom povrchu zobrazuje iba dvojrozmerné logo BMW.

Mono-materiály a nové smart techniky spájania, ktoré sa vyhýbajú použitiu lepidla, zaistia optimálne vhodné podmienky pre neskoršiu demontáž a etapu triedenia. Aby sa minimalizovalo množstvo odpadu a odrezkov, všetky komponenty a materiály budú vyrobené tak, aby presne zodpovedali použitím procesom, ako je napríklad aj 3D tlač. Akýkoľvek prebytočný materiál bude systematicky vrátený späť do obehového cyklu materiálov.

Zadná časť tenkých škrupinových predných sedadiel je vyrobená z recyklovaných plastov s povrchovou úpravou terrazzo. Rýchloupínací zips cirkulárnej radostnej fúzie umožňuje ľahké oddelenie a následné triedenie kovu a tkaniny ako aj ich vhodnosť na opätovné použitie.

Informačná oblasť, ktorú za normálnych okolností možno očakávať na stredovom informačnom displeji, sa nachádza nad prístrojovým panelom v spodnej časti čelného skla. Existujúce čelné sklo sa zmení na zdroj informácií a eliminuje potrebu akýchkoľvek ďalších displejov v interiéri.

Veniec volantu vytlačili 3D z dreveného prášku. Netradične, centrálne umiestnené zvislé rameno v zlato-bronzovej farby mu dodáva moderný nádych. Obsahuje ďalšiu oblasť krištáľového rozhrania s podsvietením a s displejmi podobnými tým na prístrojovom paneli.

Veľká, mierne zdvihnutá lavica zadného sedadla ponúka pohodlie pre dvoch cestujúcich s mäkko čalúnenými bočnými opierkami. Opierky hlavy vyzerajú ako vankúše a reproduktory umiestnené pod nimi vytvárajú pocit, že každé sedadlo má svoju vlastnú vyhradenú zvukovú zónu.

Vlnená tkanina pre zadné sedadlá je vyrobená zo 100 percent recyklovaného materiálu. Zadné sedadlo ohraničuje rám z eloxovaného hliníka v zlato-bronzovej farbe. Látka a rám sú navzájom spojené šnúrou, ktorú možno v momente, keď treba demontovať sedadlo, opäť ľahko uvoľniť. Hlboký koberec použitý v celom vozidle je vyrobený zo 100 % recyklovaného plastu.

Ďalšie kľúčové opatrenie na ceste k trvalo udržateľnej mestskej mobilite predstavuje inteligentné využívanie dostupných údajov z premávky v reálnom čase a taktiež aj dlhodobých údajov s cieľom maximalizovať účinnosť. Ak sa údaje a informácie zo snímačov zhromaždených jednotlivými vozidlami následne zdieľajú s celou flotilou automobilov (so súhlasom používateľov), všetky vozidlá budú ťažiť z výslednej inteligencie roja.

Odporúčania rýchlosti by mohli byť optimalizované tak, aby lepšie využívali fázy semaforov (zelená vlna), toky dopravy sa predpovedajú presnejšie a doby preťaženia sa minimalizujú v dôsledku komunikácie vozidiel spolu navzájom a so svojim okolím. Emisie CO2 spôsobené štartujúcou a zastavujúcou dopravou, alebo dokonca hľadaním parkovacieho miesta, by sa medzi veľkým počtom používateľov výrazne obmedzili.