28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 2019 mazda mx 5 miata 30th anniversary 79 1600x1200 Thumb manualne prevodovky  top 5 zlepsovakov autozurnal 2 Thumb manualne prevodovky automaticky revmatching

TOP 5 zlepšovákov manuálnych prevodoviek. Poznáte ich?

Súčasný trend na poli prevodoviek je jasný. Manuálne prevodovky budú čoraz väčšou raritou, najmä v autách, ktoré nepatria cenou k najlacnejším. Už dávno neplatí, že športové auto musí mať manuál. Dnešné automaty sú na tak vysokej úrovni, že s manuálom prosto rýchlejší nebudete. Väčšiu charizmu však majú manuálne prevodovky, tak si vyberte : )


Aj keď ide o veľmi dlhú debatu pri pive, realitou je vyšší každodenný komfort, ktorý sa snúbi s automatickou prevodovkou. Mám rád staré dobré manuálne prevodovky, ale aj moderné rýchle automaty. Pre prvé menované výrobcovia a konštruktéri pripravili niekoľko zlepšovákov, ktoré pomáhajú komfortu a tiež šetria techniku pod kapotou (okrem jedného, a tým je asistent preradenia zameraný na čo najnižšiu spotrebu). Ktoré to sú a čím prispievajú k lepšej jazde?

Asistent preradenia

Pre mnohých “zlepšovák”, pre mňa mimoriadne otravná vec. Poznáte dobrý systém, ktorý indikuje preradenie v „rozumnom“ otáčkovom spektre? Bavme sa o bežných autách na každý deň. Výnimky sa samozrejme nájdu, v minulosti potešil ma testovací Nissan Qashqai 1,6 dCi, ktorý vám motor nekázal podtáčať. Väčšina z nich však káže preradiť pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré nesvedčia motoru, dvojhmotovému zotrvačníku a ani bezpečnosti. Máte pri 1300 ot/min dosť krútiaceho momentu na bezpečné „opustenie“ krízovej situácie? Nemyslím si…

Iné je napr. signalizovanie preradenia v športových autách ledkami vedľa otáčkomera, ktoré má opäť napr. Hyundai i30 N alebo modely BMW M. To sa v zápale boja so stopkami na okruhu hodí. Oproti asistentom preradenia z úvodu odseku však ide princípom o niečo iné. Pozrite si video.

Automatický "revmatching"

Presné medziplyny sú pre petrolheadov a fanúšikov techniky návyková vec. Okrem pohladenia ega ide hlavne o praktický postup pri rýchlej jazde. Prospieva stabilite auta a šetríte aj techniku pod kapotou. Trvá určitý čas, kým dostanete techniku „do rúk“. Automatický revmatching pri podradení mal premiéru v Nissane 370 Z a razom za vás všetko vyriešila elektronika. V súčasnosti automatický revmatching majú aj iné autá a do mnohých sa postupne dostáva. Môžem spomenúť napríklad brutálnu Hondu Civic Type-R a fenomenálny Hyundai i30 N, na ktorom funguje perfektne. Ak by vám náhodou pri jazde prekážal, dá sa vypnúť. Manuálna forma zvládnutia tejto techniky však bude stále to pravé orechové, ale aj automatický revmatching je skvelá vec.

 

Uzamknutie prevodových stupňov

Čo sa stane, ak netrafíte správny stupeň, a namiesto štvorky tam hodíte dvojku a pustíte spojku? To záleží od otáčok. Ak to spravíte v 130 km/h, motor to neprežije. Jednoducho ho „pretočíte“. Výsledkom bude potreba nového motora alebo aspoň rozsiahlej GO. Je jasné, že schválne tam dvojku namiesto štvorky nehodíte, ale pri rýchlej jazde a rýchlej manipulácii s radiacou pákou sa to môže stať. Aj preto majú niektoré moderné manuály uzamknutie prevodových stupňov. Mazda MX-5 pri pokuse o podradenie do smrteľných otáčok použije silný odpor v radiacej páke na to, aby vás upozornila, že jej motor chcete poslať na druhý svet. Šikovné.

Asistent plynulých rozjazdov

Určite sa vám stalo, že motor vám pri rozjazde zdochol. Nepríjemná situácia sa občas prihodí každému, najmä, ak nie ste zvyknutý na záber spojky. O to náročnejšie je to pre neskúsenejších vodičov alebo pre tých bez citu. Čoraz viac motorov, a najmä tých s menším objemom a počtom valcov, si pri rozjazde samo pridá otáčky a vám motor nezdochne. Keďže v najnižšom spektre tieto motory veľa krútiaceho momentu nemajú, ide o vážne príjemnú vychytávku. Ak si dobre pamätám, ako jeden z prvých motorov túto vychytávku adoptoval trojvalcový koncernový motor 1,0 TSI spriahnutý s manuálnou prevodovkou.

Asistent rozjazdu do kopca

Asistent rozjazdu do kopca poznáme najmä z automatických prevodoviek, dostáva sa však aj do manuálov. Toto sa hodí každému, či už vyklepanému novovodičovi, ktorý pred pár dňami vyšiel z autoškoly, alebo aj skúsenému harcovníkovi. Pre prvého menovaného ide o spasenie v prvých stresových dňoch reálnej premávky bez inštruktora, pre ostatných príjemný komfort navyše. A dokáže aj šetriť spojku pri nesprávnom návyku. Ako? Mnoho vodičov pri rozjazde v kopci nepoužíva ručnú brzdu. Auto tak trocha cúvne a spojka dostane zabrať viac, ako pri plynulom rozjazde „z miesta“ pri zabrzdenom aute.

Advertisement