Ceed 09 2021 1140x190
Thumb 01  man tgx truck of the year 2021 Thumb 02 man tgx truck of the year 2021

Titul Truck of theYear 2021 získal MAN TGX

Čerstvým majiteľom trofeje „International Truck of the Year 2021“ je spoločnosť MAN Truck & Bus – ocenenie získala za model TGX novej generácie. Výsledok volieb oznámila medzinárodná porota 23. novembra na poludnie.

Tento titul patrí k najprestížnejším oceneniam na trhu úžitkových vozidiel. Medzinárodná porota International Truck of theYear (ITOY), ktorú tvorí 24 novinárov z 24 významných európskych časopisov špecializovaných na úžitkové vozidlá, došla k záveru, že nový MAN TGX je mimoriadne vyspelý truck z hľadiska jazdného komfortu, podmienok pre prácu a život na palube, bezpečnosti, úspor paliva, konektivity, ale tiež v oblasti inovatívnych služieb a filozofie zobrazovania informácií.

Počas virtuálneho ceremoniálu Andreas Tostmann, generálny riaditeľ spoločnosti MAN Truck &Bus, prevzal prestížnu cenu od Gianenrica Griffiniho, prezidenta jury ITOY. „Titul International Truck of theYear je obrovským uznaním za vynikajúcu prácu, ktorú vynaložil náš tím v MAN. Viac ako 5 rokov pracoval s jediným cieľom: vyvinúť najlepšie nákladné vozidlo pre vodičov a našich zákazníkov a vyslať ho na cesty. A táto vytúžená cena práve demonštruje: Dokázali sme to,“ povedal počas virtuálneho slávnostného odovzdávania trofeje Andreas Tostmann, generálny riaditeľ MAN Truck &Bus.

Na členov poroty ITOY zapôsobilo v prvom rade pracovisko vodiča, ktoré popri jazdnom komforte charakterizuje prehľadné usporiadanie plne digitálnych prístrojov, intuitívne ovládanie prevádzkových a multimediálnych funkcií zakomponované do nového, veľkoryso nastaviteľného multifunkčného volantu a inovatívne ovládanie systému MAN SmartSelect, ktoré neodpútava pozornosť od riadenia. Porotcovia rovnako pozitívne hodnotili interiér v novej kabíne vodiča. Počas testovacích jázd im tiež imponovala výborná účinnosť pohonnej sústavy Euro 6d nového vozidla MAN TGX, ktorá v porovnaní s predchádzajúcou verziou ponúka úsporu paliva až 8,2 %. Na hospodárnej prevádzke sa podieľajú aj aerodynamické vylepšenia kabíny a GPS tempomat MAN EfficientCruise, ktorý teraz využíva ešte väčšiu mieru predvídania. Jury vyzdvihla i vysokú úroveň bezpečnosti. Systémy na báze radaru, ako asistent pre odbočovanie a zmeny jazdného pruhu, asistent pre návrat do jazdného pruhu a pre jazdu v dopravných zápchach nielenže odbremeňujú vodiča, ale významne prispievajú aj k bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky. V neposlednom rade nový MAN TGX expertov z ITOY presvedčil vysokou mierou konektivity poskytovanej elektronickou architektúrou, ktorá je prvá svojho druhu v sektore úžitkových vozidiel a celým radom s tým súvisiacich digitálnych služieb.

„Nový MAN TGX reprezentuje veľký krok vpred v oblasti pohodlia vodiča, palivovej efektívnosti, konektivity a rozhrania človek-stroj. Takže niet pochybností, prečo bol nový MAN TGX zvolený za Truck of theYear 2021. Je to truck orientovaný na budúcnosť, ktorý spĺňa dnešné aj zajtrajšie potreby dopravy,“ povedal Gianenrico Griffini, prezident ITOY, keď pri odovzdávaní trofeje zosumarizoval verdikt členov poroty.

Novinka z produkcie mníchovského výrobcu nákladných vozidiel zvíťazila so ziskom 155 hlasov a v súboji o titul predstihla silného konkurenta, ktorým bol nový rad FH od Volvo Trucks.