299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 8n Thumb 1n Thumb 3n Thumb 2n Thumb 3n Thumb 4n 1024x597 conti wc8s sk Thumb 5n Thumb 6n Thumb 7n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 11n 1024x597 conti wc8s sk Thumb 12n

Test ukázal, kam sa posunula bezpečnosť áut za 20 rokov

Rover 100 bol jedným z prvých automobilov, ktoré sa podrobili nárazovým skúškam Euro NCAP. Komisári ho proti stene postavili opäť  a výsledky porovnali s moderným malým autom.

Európsky program pre hodnotenie bezpečnosti nových automobilov, známy skôr pod skratkou Euro NCAP, oslavuje 20 rokov existencie. Belgická organizácia v priebehu dvoch dekád otestovala 1800 áut a publikovala 630 výsledkov.

Max Mosley, prvý šéf Euro NCAP spomína, že bariérové skúšky sa spočiatku stretli s veľkým odporom automobiliek. Ako prvá sa proti deformovateľnej prekážke postavila sedmička malých áut. Najlepšie obstáli Ford Fiesta a Volkswagen Polo, keď zhodne získali po tri hviezdičky. Naopak, Rover 100 bol s jednohviezdičkovým vysvedčením najhorší.

Výrobcovia protestovali, že požiadavky hodnotiacich komisárov sú príliš prísne a vraj nie je možné získať maximálny počet hviezdičiek. O päť mesiacov neskôr sa to podarilo Volvu S40. Maximom boli vtedy štyri hviezdičky, piata pribudla až neskôr.

"Dvadsať rokov po odštartovaní projektu, ktorý mnohé automobilky vnímali ako kontroverzný, odmietali ho a bezpečnostné normy považovali za nereálne, je Euro NCAP pevnou súčasťou automobilového priemyslu. Pomohli sme predísť tisícom úmrtí. Dopyt spotrebiteľov po bezpečnosti je dnes veľmi vysoký a jednotlivé značky medzi sebou súperia, takže bezpečnosť áut sa stále zlepšuje," povedal Max Mosley, ktorý momentálne šéfuje sesterskej organizácii Global NCAP.

Pravda, Európsky program pre hodnotenie bezpečnosti nových automobilov aj dnes čelí viacerým otáznikom. Niektorí odborníci upozorňujú, že automobilky dokážu svoje modely na crash-testy Euro NCAP takpovediac naprogramovať. Inak povedané, pripraviť ich presne na tie typy nárazov a rýchlostí, ktoré zodpovedajú testom Euro NCAP. Potom stačí zmeniť niektorý z parametrov, napríklad rýchlosť alebo mieru prekrytia pri čelnom strete s prekážkou, a výsledky môžu byť celkom iné - horšie.

Polemika sa vedie aj ohľadom najnovšej metodiky hodnotenia. Kým donedávna sa hodnotilo najmä to, ako automobil dokáže ochrániť svoju posádku v prípade nehody, teraz majú veľký vplyv na celkový výsledok systémy, ktoré dokážu samotnej zrážke predísť.

Pri príležitosti dvadsiatych narodenín si v Bruseli pripravili netradičný dvojtest. Do deformovateľnej prekážky rýchlosťou 64 km/h čelne narazil Rover 100, teda jedno z prvých testovaných áut. Následne čelný náraz so 40-percentným prekrytím absolvovala aj Honda Jazz, ktorú organizácia Euro NCAP označila za najbezpečnejšie malé auto roka 2015.

"Posádka Rovera by haváriu s najväčšou pravdepodobnosťou neprežila," poznamenal Matthew Avery, šéf výskumného centra Thatcham Researc, v ktorom sa crash-testy Euro NCAP organizujú. Z Hondy by zrejme šofér a spolujazdec vystúpili po vlastných a mali by nanajvýš ľahké zranenia.

Toto porovnanie samozrejme nie je fér, pretože Rover 100 nie je úplne nové auto, zatiaľ čo Honda áno. Karoséria britského hatchbacku mohla medzičasom zmäknúť, navyše konštrukčne ide o ľahko modernizovaný Austin Metro z roku 1980. Lepšie by vyznelo porovnanie so vtedajším Polom či Fiestou.

Napriek tomu nemožno zaprieť fakt, že dnešné autá sú niekoľkonásobne bezpečnejšie než ich predchodcovia.