Thumb img 1147 Thumb img 1165 Thumb img 1185 Thumb img 1153 Thumb img 1224 Thumb img 1247 Thumb img 1217

TEST Lexus RC-F Track Edition: S veľkým srdcom

Atmosférický osemvalec je aj medzi rýchlymi kupé strednej triedy raritou. Lexus vám ho dá, ale rátajte aj s vyššou hmotnosťou.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sme v Autožurnáli prepadli tuningu. Áno aj nie. Lexus RC-F Track Edition síce vznikol ako úprava štandardného kupé RC-F, ale na svedomí ju má samotná japonská automobilka, teda žiadna externá firma. O čom je Track Edition? Predovšetkým o exkluzivite a nižšej hmotnosti. Kapota motora, „lízatko“ na nárazníku i strecha pozostávajú z uhlíkových vlákien. Karbónové je aj veľké zadné krídlo, ktoré nahradilo pôvodný elektricky výsuvný spojler. Kontrast čierneho karbónu s bielym lakom karosérie pôsobí, akoby tento Lexus ušiel z nakrúcania ďalšieho pokračovania filmu Rýchlo a zbesilo. Karbón- keramické brzdy umožnili znížiť neodpruženú hmotnosť o 21 kilogramov, ďalšie ubrali kované disky BBS s priemerom 19 palcov. Celkovo auto zhodilo až 80 kg. Bolo z čoho chudnúť, veď sériový Lexus RC-F váži ohromných 1860 kilogramov, Track Edition 1780. Ani toto nie je malé číslo, zvlášť, ak ho porovnáme s priamymi konkurentmi, napríklad s BMW M4. Lenže ani jeden zo súperov si pod kapotou nezachoval poctivý atmosférický osemvalec. Všetci medzičasom prešli na prepĺňané šesťvalce, iba Lexus a Ford Mustang zostali pri vé-osmičkách.

Kokpit je mimoriadne luxusný a kvalitný. Červená mu svedčí.

Skôr než vyrazíme na cestu, pozrime si interiér. Kabína udrie do očí hlavne červeným čalúnením (ďalší kontrast k čiernobielej karosérii) a mimoriadne kvalitným vypracovaním. Nie všetko je dokonalé. Na neintuitívne ovládanie multimediálneho systému akoby kurzorom počítačovej myši si skrátka treba zvyknúť. Ťažšie sa zvyká na prekvapivo vysoký posed za volantom. Verzia Track Edition by si rozhodne zaslúžila nižší posed, ale to by musela nanovo absolvovať všetky crash- testy, čo je samozrejme drahé. Postavy s výškou nad 1,9 metra môžu pociťovať nedostatok miesta na hlavu. S vysokým posedom paradoxne súvisí aj menej pohodlné nastupovanie. Strecha je realtívne nízka a sedadlo umiestnené vysoko, takže sa musíte viac zohnúť. Samotné sedačky sú perfektné – podržia trup v zákrutách a podporia stehná na dlhej ceste. Sú veľmi pohodlné.

Štartovacie tlačidlo prebúdza plnokrvný päťlitrový atmosférický osemvalec. Má priame vstrekovanie benzínu a dosahuje výkon 341 kW (464 k) v rozsahu 6400 až 7100 otáčok za minútu. Charakterizuje ho nádherný zvuk, ktorý je pri rýchlejšom tempe okorenený hlasným nasávacím traktom. Naopak výfuk znie veľmi decentne. Duša auta sa mení ruka v ruke so zmenou jazdného režimu. V základnom to vie byť celkom príjemné vozenie aj na dlhé cesty. Karoséria je tuhá, adaptívne tlmiče v nej majú dostatočnú oporu, takže môžu odvádzať dobrú prácu. A to napriek nízkym pneumatikám 255/ 35 vpredu a 275/35 vzadu.