28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb focus st 15 Thumb focus st 1 Thumb focus st 70 Thumb focus st 47 Thumb focus st 80 Thumb focus st 84 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb focus st 86 Thumb focus st 91

TEST Ford Focus ST: Duchovný nástupca Focusu RS s predným pohonom

Po Fieste ST prichádza na náš trh ďalší vydarený člen oddelenia Ford Performance – Focus ST. Aj v najnovšej generácii príjemným spôsobom spája rýchlosť s komfortom a rodinou, ale po športovej stránke rúbe tento raz oveľa vyššie. Rovno do prvej ligy na úroveň konkurentov ako Hyundai i30 N, Renault Mégane RS či Volkswagen Golf GTI TCR.

Nie je to paradox, že kategória hot hatch dnes zažíva zlaté obdobie? V čase útokov na automobily kvôli emisiám, kedy sa výrobcovia predbiehajú v predstavovaní elektromobilov a plug-in hybridov je na trhu najširšia ponuka nakoňovaných kompaktov, z ktorých jeden je lepší než druhý.

Z nich charakterovo najširšie portfólio ponúka Ford Focus ST. Stále sa vyrába v dvoch karosárskych verziách, ako 5-dverový hatchback a veľké rodinné kombi (ako jeden z mála). Športovo orientovaní hltači dlhých kilometrov si môžu vybrať naftový dvojliter s výkonom 140 kW/190 a krútiacim momentom 400 Nm. Tradiční petrolheadi ale určite siahnu po výbornom benzínovom štvorvalci 2.3 EcoBoost s výkonom 206 kW/280 k a krútiacim momentom 420 Nm.

Oba sa štandardne dodávajú so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá má o 7% kratšie radenie. Benzín bude od októbra k dispozícii aj so 7-stupňovou automatickou prevodovkou.

Nový Focus ST posúvajú do prvej ligy hot hatchov tri dôležité novinky. V prvom rade motor 2.3 EcoBoost z Fordu Mustang, ktorý je mimoriadne pružný a húževnatý ťahúň. Veľmi z neho cítiť obrovský krútiaci moment. Rovnako presvedčivo a s ľahkosťou zaberá na šiestom rýchlostnom stupni pri 130 km/h na diaľnici, ale aj v kopci pri športovej jazde. Agregát je dopovaný turbodúchadlom Twin Scroll a disponuje jednou špecialitkou, typickou pre pretekárske autá. Funkcia anti-lag necháva otvorenú škrtiacu klapku na 3 sekundy aby turbo aj po uvoľnení plynu ostávalo v otáčkach a pod tlakom a aby ste pri opätovnom stlačení akcelerátora mali okamžite k dispozícii dostatok výkon. V mojej pretekárskej minulosti bolo veľmi dôležité udržiavať turbo v otáčkach najmä pri prejazde zákruty, aby som na výjazde nemusel čakať kým sa turbo opäť nadýchne a preberie. Vtedy sme to riešili dobrzďovaním ľavou nohou. Pravá ostávala na plyne, čiže turbo malo dostatok tlaku a na vyýjazde zo zákruty po uvoľnení brzdy auto doslova vystrelilo vpred. Dnes to rieši elektronika. Podobne ako medziplyny, teda automatické vyrovnávanie otáčok motora pri podraďovaní. Medziplyny podobne ako funkcia anti-lag sú aktívne len v dvoch športových režimoch Sport a Track.

K dispozícii sú 4 jazdné režimy, z nich Sport sa volí priamym tlačidlom. Radenie manuálnej prevodovky je o 7% presnejšie a kratšie.

 

O pokojný a suverénny prenos tejto sily na cestu sa stará ďalšia dôležitá novinka, elektronicky riadený samosvorný diferenciál od firmy Borg Warner. Chválim, že aj na klzkom povrchu dokáže predná náprava vďaka nemu prenášať výkon na cestu bez skákania a vibrovania nápravy, hoci s náporom krútiaceho momentu na vode má čo robiť. Pokiaľ si nedáte pozor na dávkovanie plynu, predok vám bude lietať zo strany na stranu. Svornosť diferenciálu sa citeľne mení v závislosti od zvoleného jazdného režimu. Celkovo sú na výber štyri – pre jazdu na vode, normálnu jazdu a potom dva športové režimy – Sport a Track. Najagresívnejšie nastavený je samozrejme v režime Track, kedy vám pri každom prudkom pridaní plynu doslova trhá volant z ruky. Ten však treba pevne držať aj v štandardnom režime, nielen kvôli samosvoru, ale aj pre ostrý prevod riadenia a tuhý posilňovač. Riadenie aj pri komfortnej jazde je nastavené tak ostro, že celkom sa s volantom v meste narobíte.

Treťou novinkou, ktorá radí Focus ST do prvej ligy hot hatchov sú adaptívne športové tlmiče CCD (kontinuálne kontrolované pruženie), ktorých nastavenie elektronika každé dve milisekundy prispôsobuje povrchu cesty, rýchlosti a štýlu jazdy. V normálnom režime vás vie šokovať úrovňou jazdného komfortu a najmä hltaním nerovností. Akoby tlmiče boli prepojené s kamerou v čelnom skle snímajúcou povrch cesty. Idete po meste, zrazu vbehnete na úsek s hrboľatým povrchom, v ktorého strede vás zaskočí schovaná jama. Auto ju však zhltne tak suverénne, až máte tendenciu obzrieť sa za seba, kde bola tá diera. Jednoducho výborné a určite jedna z predností Focusu v porovnaní napríklad s takým Hyundai i30 N, ktorý je aj v normálnom režime dosť tvrdý.

Samozrejme v športovom a najmä Track režime podvozok potom citeľne stvrdne. Preto tento režim je využiteľný na cestách s kvalitným povrchom.

Vďaka jazdným režimom Focus ST spája niekoľko áut v jednom. Neviem či som už niekedy zažil tak citeľnú zmenu charakteru auta len na základe prelaďovania elektroniky.

Výborné sú aj brzdy. Vydržali dobrzďovanie ľavou nohou hore kopcom aj klasické brzdenie smerom dolu. Predné kotúče majú priemer 330 mm, zadné 302 mm. Mimochom, počas nakrúcania som sa chvíľu ponaháňal aj s posledným predokolkovým Focusom RS, ktorého majiteľ sa prišiel povoziť na Pezinskú Babu. A napriek nižšiemu výkonu a o 100 kg vyššej hmotnosti v technickom preukaze som mu dokázal utekať. Takže, zrejme bude nový Focus ST dobre vyladený. Vôbec si neviem predstaviť, čo ešte navyše môže priniesť nový Focus RS okrem pohonu 4x4, keď ST jazdí a celkovo funguje tak dobre...

Brzdy sú dostatočne výkonné a odolné. Predné kotúče majú priemer 330 mm.

 

Technické parametre
motor  2.3 EcoBoost
zdvihový objem [cm3]  2261
výkon [kW/k]  206/280
pri otáčkach [1/min]  5500
krútiaci moment [Nm]  420
pri otáčkach [1/min]  3000-4000
maximálna rýchlosť [km/h]  250
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  5,7
pohotovostná hmotnosť [kg] 1485
kombin. spotreba [l/100 km] 8,2
batožinový priestor [l] 375
cena testovaného modelu [€]  38 830