Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Fiat 500e: Môj nový favorit mestskej mobility
Nádherná malá lentilka robí veľkú radosť už svojim vzhľadom, ale ešte viac jazdou.
Fiat Nuova 500 interne označovaný ako projekt 332 (alebo 500e) nemá nič spoločné s prvým elektrickým Cinquecentom, ktoré vzniklo ako limitka pre americký trh a celkom úspešne sa ujala ako individuálny dovoz aj u nás. Zatiaľ čo táto elektrická Päťstovka vychádzala z klasickej verzie so spaľovacími motormi, novinka je postavená na úplne novom základe a s novou platformou vyvinutou v Taliansku pre autá na čisto elektrický pohon.
V porovnaní s klasickou Päťstovkou, na ktorú sa nový Fiat 500e dizajnovo veľmi ponáša je novinka dlhšia o 61 mm, rázvor má natiahnutý o 20 mm a zásadne je aj širšia o 56 mm a tiež vyššia o 29 mm. Vyzerá byť teda veľmi podobná, ale v skutočnosti je väčšia, nafúknutejšia, akoby o číslo väčšia, čo cítiť aj v interiéri. Nehovoriac o tom, že elektrické autá umožňujú inak pristupovať k architektúre interiéru, čo sa prejavuje na väčšom priestorovom komforte nielen na šírku a vylepšenej ergonómii.
Prvé čo ma upútalo je lepší posed za volantom. V klasickej Päťstovke mi vadil vysoký posed, pretože aj ja malého vzrastu som sa cítil byť hlavou vtláčaný do stropu. V novinke sa podľa mňa sedí o niečo nižšie, lepšie je ukotvený volant a v kombinácii s jeho širokým rozsahom nastavenia si viem ľahšie nájsť pozíciu za volantom a mám aj viac miesta nad hlavou.
Interiér má nápad aj štýl, ako sa na Talianov patrí. Ponúka veľmi atraktívnu kombináciu retro a moderných prvkov.
Interiér je dokonalou kombináciou retro prvkov s modernou. Už po prvom usadnutí dnu som sa cítil akoby som sa preniesol v čase do Felliniho filmov, len modernom poňatí. V strede palubnej dosky máte veľký dotykový displej infotainment systému (inak hárdverovo aj logikou veľký posun vpred), digitálny je aj prístrojový panel, ktorý vie zobrazovať navigáciu, veľké bočné dvere otvárate tlačidlom, alebo poistným mechanickým madlom v spodnej časti dverí a na palube máte množstvo asistenčnej elektroniky, ktorá sa v najnovšej generácii posunula výrazne dopredu.
Tou najpodstatnejšou novinkou je ale elektrický pohon. Na výber sú dve výkonové verzie elektromotora aj dve rôzne batérie. Menšia batéria má kapacitu 23,8 kWh (využiteľných 21,3 kWh) a spojená je s elektromotorom výkonu 70 kW/ 95 k. Pozostáva z menšieho počtu článkov zapojených len sériovo, zatiaľ čo väčšia ich má zapojené paralelne, ale je aj o 110 kg ťažšia. Väčšia batéria má kapacitu 42 kWh (využiteľných 37,3 kWh) a väčší je aj výkon elektromotora 87 kW/ 117 k. Túto verziu sme testovali aj my. Slabšej výrobca
píše dojazd 180 km, výkonnejšej 320 km.
Keďže ide o auto s limitovaným dojazdom, testoval hlavne dojazd v meste. Rovnakú trasu som absolvoval vo všetkých troch režimoch – Normal, Range a Sherpa. V režime Normal je rekuperácia minimálna a auto veľa plachtí, čo sa v konečnom dôsledku javí ako efektívnejšie než prepnúť auto to režimu Range s výraznou rekuperáciou, kedy auto ovládate len plynom a auto vie v tomto režime pomocou rekuperácie aj úplne zastaviť. V Normal som mal spotrebu 14,3 a v Range 14,9 kWh/ 100 km, čo predstavuje dojazd 200 až 230 km z pôvodných 260 ako vypísal palubný počítač. A to je výborná hodnota na zimné podmienky. V režime Sherpa sa vypína kúrenie, preto spotreba bola len 12,0 kWh/100 km, ale v zime sa bez kúrenia jazdiť nedá.
Solídny je tiež výkon nabíjania, ktorý začína pri 85 kW a až do 70% berie ešte 50 kW, vďaka čomu sa z 8% na 80% viete dobiť cca za pol hodinu. Doma z klasickej zásuvky 2,8 kW berie zase 13A a celých 2,8 kW. A hoci auto pôsobí tuhším dojmom, aj napriek batériám v podlahe sa mi nová 500e zdá byť komfortnejšia a hlavne je veľmi zábavná. Vďaka širokým nápravám a ťažisku tlačenému k zemi sedí perfektne na ceste a príkladne sa s ňou manévruje. V porovnaní s Hondou e, s ktorou ju všetci budú porovnávať má hlavne tuhšiu karosériu a menej sa otriasa na nerovnostiach.