Vw limited 1140x190  1
Thumb img 9916 Thumb img 9915 Thumb img 9909 Thumb audi s3 tech. udaje

TEST Audi S3 sedan 2021: Na najkrajšej panoramatickej ceste Európy

Keď sa povie Grossglockner Hochalpenstrasse, tradičným petrolheadom sa roztvoria zreničky a vyčarí úsmev na tvári. Každý hneď vie, že ide o jednu z najkrajších ciest v Európe s úžasnými výhľadmi a množstvom zákrut, doslova motoristický raj. A presne tam sme sa rozhodli začiatkom leta 2021 vyvetrať v rámci testu športovú novinku Audi S3 sedan. 

Grossglockner Hochalpenstrasse je niečo ako Nordschleife na Nurburgringu, len v Alpách. Automobilový Disney Land, ktorý musí navštíviť každý, ktorý má aspoň trochu benzínu v krvi a miluje všetko čo má kolesá. Vstup do automobilového raja samozrejme niečo stojí. Za  celodenný lístok zaplatíte 37,50 eur na jedno auto a hocikedy počas dňa môžete túto cestu opustiť a vrátiť sa späť. Na tejto ceste sa okrem dobrého povozenia dá záťažovo otestovať výkon motora, či v kopcoch a s rednúcim vzduchom neklesá až priveľmi a rovnako viete poriadne preveriť aj brzdy. Nie náhodou si túto trať vyberajú automobilky za svoje testovacie laboratórium na dolaďovanie áut, podobne ako  Nordschleife.

Cyklisti, motorkári aj autičkári si to tu užívajú plnými dúškami, každý po svojom a žijú tu v úžasnej harmónii. Maximálne sa navzájom  rešpektujú a dávajú na seba pozor. Na Slovensku môžeme len závidieť... Nie je lepšie prostredie na vyvetranie športovej novinky Audi S3, ktorá je v dobrom slova zmysle kompaktný hot-hatch (alebo "hotsedan") ako zo starých čias. Auto zábavné, rýchle, výborne ovládateľné a stále príjemné na každý deň. Detailnými úpravami sa šoférsky posúva na vyšší level v porovnaní s klasickou A3, čo cítiť na ostrejších reakciách riadenia, športovejšom, istejšom preladení pruženia a celkovom pocite z jazdy.

Pruženie je v porovnaní so štandardnou verziou znížené o 15 mm, v prípade klasického mechanického pruženia aj adaptívnych tlmičov a  posilnené boli aj brzdy. Pod prednou kapotou je tradičné koncernové zlato, preplňovaný dvojliter 2.0 TFSI s výkonom 228 kW/ 310 k a krútiacim momentom 400 Nm, ktorý nová S3 kompletne prevzala od predošlej generácie. Paradoxom ale je, že novinka s ním zrýchľuje z 0 a 100 km/h o desatinku pomalšie než predchodca, čo pripisujem na adresu vyššej pohotovostnej hmotnosti + 10 kg. Predchodca to dával za 4,7 s, novinka potrebuje 4,8 sekundy. Stále však trpí aj neduhmi ako je podtáčanie motora prevodovkou kvôli emisiám a nízkej spotrebe a  oneskorenými reakciami na kickdown, čo je škoda. Dočasne to viete vyriešiť aktivovaním športového režimu prevodovky.

Silnou stránkou koncernového dvojlitra okrem energického ťahu a nadpriemernej pružnosti v tejto objemovej triede je aj extrémne nízka náročnosť na apetít. Na ceste do Rakúska a späť sme dosiahli spotrebu 7,4 až 7,6 l/100 km. Pri dynamickej jazde treba počítať so spotrebou okolo 10 l/100 km. Verzia S3 kvôli zadnému diferenciálu a štandardnému pohonu 4x4 quattro (Haldex), ale aj presunutiu 12V batérie do kufra kvôli ideálnemu rozloženiu hmotnosti, ukrajuje niečo z batožinového priestoru. Zatiaľ čo hatchback má objem 380 a sedan 425 litrov, vo verzii S3 sa objemovo vyrovnávajú na 325 litrov, čo je v prípade sedanu o nezanedbateľných 100 litrov menej.

Video: