Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb tesla model s 1 million km e1575107963516 Thumb ekcgtcvwkaekgf9 Thumb tesla najazdila milion kilometrov autozurnal 1

Tesla najazdila milión kilometrov. Toto museli rekordmanke vymeniť

Prvá Tesla Model S, ktorá oficiálne najazdila jeden milión kilometrov, dáva odpovede na mnohé otázky ohľadom servisu, výdrže batérii a elektromotorov. Bez straty kvetiny rekordnú porciu nezvládla. Elektromotor museli meniť celkom trikrát.  

Na jednej strane existuje skupina ľudí, ktorá vidí v elektromobiloch zvýšené servisné náklady s potrebou výmeny elektromotorov a batérii. Tí druhí zasa obhajujú jednoduchosť elektromobilov s odkazom na absenciu technologických dielov, ktoré majú klasické autá so spaľovacími motormi. Nie, na elektromobile nebudete riešiť výmenu prevádzkových kvapalín, pískajúce turbo alebo opotrebované vstrekovače common-rail vstrekovania. Nebude vás trápiť spotreba oleja alebo to, či je olej v prevodovke "doživotný" alebo nie. Je to však výhrou? Čo taká výmena elektromotorov a batérii, na ktorú sa odvoláva tá prvá skupina ľudí z úvodu článku?

Prečítajte si tiež: 
Budú mať elektromobily viacstupňové prevodovky?

Miliónová Tesla 

Aj keď Tesla Model S P85+ určite nepatrí medzi "ľudové" elektromobily, aký-taký pohľad na život s elektromobilom a vysoký kilometrový nájazd nám poskytne. Majiteľ konkrétnej Tesly Model S Hansjörg Gemmingen je entuziastom elektrickej jazdy. Sám sa stavia do pozície búrača mýtov toho, že elektromobily nie sú stavané na dlhé trasy alebo nezvládnu vysoký kilometrový nájazd. Svoju Teslu kúpil v roku 2014 s najazdenými 30 tisícmi kilometrov. Odvtedy najazdil priemerne 600 km (!) denne a nedávno prekročil hranicu 1 milión km. To však nie je všetko, cieľom je nájazd 2 milióny kilometrov, ktorý pri tomto tempe bude na odometri Tesly svietiť o pár rokov.

Zdroj: @gem8mingen/Twitter

Potvrdil alebo vyvrátil mýty a fámy, ktoré sa šíria medzi ľuďmi o (ne)spoľahlivosti elektromobilov? Nič nie je čiernobiele, a ani v tomto prípade nejde o žiadnu senzáciu. Či už na jednej, alebo druhej strane barikády. 

Pôvodná batéria vydržala bezmála 290 tisíc kilometrov. To je úctyhodné číslo. Následne v rámci záruky Tesla zapožičala majiteľovi náhradnú batériu, s ktorou prekročil magickú hranicu 500 tisíc najazdených kilometrov. Na vlastnú batériu musel čakať 6 mesiacov. S poslednou batériou najazdil 470 tisíc kilometrov a stále jazdí... Z hľadiska batérii tak miliónová Tesla obstála.

Elektrický pohon spočiatku netešil

Horšie to bolo s elektromotormi. Celkovo musel Nemec motor meniť trikrát. Spočiatku toho veľa nevydržali, Tesla však problém s pohonom vyriešila a v poradí už štvrtý elektromotor drží solídne - rovných 680 tisíc kilometrov bez poruchy! 

Odporúčame: 

Audi e-tron a Tesla Model X: Koľko spotrebujú na diaľnici?
 

Rekordman sa o auto patrične staral. Nikdy nešiel pod 20 % kapacity a batériu tak zbytočne nežmýkal. Batériu udržiaval v optimálnom stave nabitia v rozmedzí 20 - 80 % kapacity, len pred dlhými cestami nabil na 90 %. Rýchlonabíjanie používal zriedka, rýchlosť na diaľnici udržiaval v rozmedzí 110 - 120 km/h a vyhýbal sa prudkým zmenám zaťaženia a plynovému pedálu na podlahe.

Rekord tejto Tesly nie je univerzálnym kľúčom pre riešenie spoľahlivosti elektromobilov. Tú v praxi zistíme až po ich masovejšom rozšírení. No po prvotných problémoch s motormi Tesla držala viac než statočne. Hansjörg Gemmingen dal za milión kilometrov na opravy len 13 tisíc eur, motory totiž dvakrát vymenili v rámci záruky. V sume za opravy je zarátaná aj výmena procesora spolu so stredovým dotykovým displejom v hodnote 3 tisíc eur. 


zdroj: Automobilwoche.de, thedriven.io