29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb tarquini hyundai Thumb tarquini hyundai zozadu Thumb tarquini portret Thumb tarquini portret1 Thumb tarquini vhelme Thumb vernay audi 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb bennani vw Thumb bjork hyundai1 Thumb bjork hyundai zozadu Thumb comte peugeot zozadu Thumb comte peugeot1 Thumb ehrlacher honda1 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb homola comte Thumb homola marakes  a Thumb homola marakes  c Thumb huff vw1 Thumb nagy cupra Thumb szabo cupra zozadu

Tarquini a Hyundai sa zapísali do histórie

Prvé preteky nového seriálu o Svetový pohár cestovných vozidiel v marockom Marakeši sa skončili obrovskou senzáciou.

Zvíťazil v nich totiž najstarší pretekár v najmladšom vozidle. 56-ročný Talian Gabriele Tarquini, ktorého už nežičlivci posielali do penzie, triumfoval v novučičkom aute Hyundai i30 N TCR. Za sebou nechal aj značkového kolegu Theda Björka, ktorý vyštartoval v rovnakom aute z prvej pozície. Pódiovú trojicu uzavrel niekdajší majster sveta Rob Huff, ktorý sa kvôli chorobe na minulotýždňovom prvom testovaní vozidiel v Barcelone nezúčastnil.

Tarquini najlepšie vyštartoval a hneď predbehol Švéda, ktorý si vedúcu pozíciu neudržal. Lenže už v prvej zákrute sa stali viaceré hromadné kolízie. Obeťou jednej z nich bol aj náš Maťo Homola. Dostal sa medzi 2 vozidlá, ktoré jeho auto vážne poškodili. Po 3 kolách organizátori preteky prerušili. Mechanici Maťovho tímu sa snažili auto opraviť. Riadenie bolo však natoľko poškodené, že po reštarte sa Maťo musel vrátiť do boxov.

„Je to veľká škoda, snažil som sa prekľučkovať pomedzi autá, ale žiaľ, dve z nich ma trafili. Nedá sa hádzať vina na nikoho, lebo na mestských okruhoch to už tak býva. Nie je tam veľa miesta. Zajtra je však nový deň, nová kvalifikácia a dvoje preteky. Urobím všetko pre to, aby som v Marakéši získal čo najviac bodov,“ povedal Maťo po smolnom dni.

Nehody neobišli ani ďalších. Lokálny matador Mehdi Bennani v aute Volkswagen narazil do Hondy Estebana Guerrieriho. Frederic Vervisch nedobrzdil svoje Audi a vrazil do Hondy Civic Jamesa Thompsona. Vervisch nabúral ešte aj do Holanďana Toma Coronela. Po havárii musel Francúz svoje auto odstaviť pri trati a kým ho neodtiahli, viali po okruhu červené zástavy.

Reštart sa opäť najlepšie vydaril Tarquinimu, ktorý sa znova ujal vedenia a v priebehu ďalších kôl získal náskok 1 s. Razom ho však stratil keď jeho tímový kolega Norbert Michelisz ostal stáť na trati kvôli uvoľnenému kolesu. Maďar musel kvôli výmene motora štartovať až z posledného miesta. Pritom v kvalifikačnom tréningu dosiahol druhý najlepší čas.

Aj po poslednom reštarte sa vedenia ujal Tarquini. Björk nedokázal Talianovi vzdorovať a tak sa odstup medzi pilotmi Hyundai zväčšil na vyše 1 s. V záverečnej fáze pretekov ho síce Björk zmenšil ale Tarquiniho nedokázal vážnejšie ohroziť. Do cieľa prišiel s náskokom 0,729 s. Tretí na pódiu mal stratu 2,823 s ale za sebou nechal šampióna TCR Jean-Karl Vernaya v Audi. Šiesty v poradí bol Gordon Shedden tiež v Audi. Najúspešnejší pilot Hondy - Esteban Guerrieri – obsadil 7. miesto, jeho tímový kolega Yann Ehrlacher skončil tesne za ním. Stajňový kolega Maťa Homolu – Aurelien Comte – dokončil preteky ako deviaty. Pritom najrýchlejší v prvom oficiálnom testovaní nových áut v Barcelone – John Filippi vo vozidle Cupra TCR – skončil až na 10. mieste. Tesne za ním prišiel do cieľa viacnásobný majster sveta Yvan Muller v štvrtom aute Hyundai.