Vw vypredaj skladov 1140x190

Takto dopadol motor Toyoty Prius po 500 000 km. Je pred smrťou alebo zvládne ešte raz toľko? (VIDEO)

Japonské atmosférické benzínové motory si držia status mimoriadne spoľahlivého a mechanicky skvele vypracovaného stroja. Aj ako jazdené si zachovávajú veľmi slušnú zostatkovú hodnotu a dokážu solídne fungovať aj po stovkách tisícoch najazdených kilometrov. Dnes tu máme motor hybridnej Toyoty Prius s nájazdom 500 000 km. 

Štvorvalcový spaľovací benzínový motor 1NZ-FXE pochádza konkrétne z hybridnej Toyoty Prius z roku 2004. Má objem 1.5 l, atmosférické plnenie valcov, nepriame vstrekovanie paliva do sacieho potrubia a pracuje v Atkinsonovom cykle. To znamená, že pred maximálnym výkonom uprednostňuje skôr efektivitu a účinnosť. Koniec koncov, pri hybridných sústavách ide o najčastejšie využívaný obeh motora. 

Video:


Konkrétny motor má za sebou poriadnu porciu kilometrov. Prius s ním najazdil 500 tisíc kilometrov. Samotný motor však má najazdených o čosi menej, keďže hybridný systém Toyoty dokáže na veľmi krátke trasy jazdiť aj čisto na elektrinu. No pre zjednodušenie povedzme, že jeho nájazd sa blíži k 500 tisíc kilometrom. Podľa mechanika motor fungoval až do rozborky v poriadku a Prius každodenne jazdil.

Po rozborke motora chlapík z kanálu speedkar99 nezistil nič závažné, čo by ukazovalo na vážne problémy. Motor aj po takejto porcii kilometrov dokázal fungovať dobre. Zvnútra však badať jemné nánosy a kaly. Niektoré výmeny pravdepodobne majiteľ "natiahol" do štádia, kedy už olej nemal v sebe dostatok čistiacich aditív. Okrem toho však vrch motora vyzerá "zachovalo". Na vačkových hriadeľoch nebadať nadmerné opotrebenie, zapaľovacie sviečky neprezrádzajú žiadne problémy so spaľovaním. Rozvodová reťaz už je voľnejšia, no podľa mechanika z videa ešte stále v norme. Pre optimálnu funkciu by to chcelo vyčistiť škrtiacu klapku a sacie zvody. V oboch prípadoch badať zreteľné karbónové úsady. Tie sú vo výraznej miere aj na hlavách piestoch a čiastočne aj na vrchu stien valcov. Po pohľade do olejovej vane s mäkkým nánosom kalov sa potvrdzuje predpoklad, že majiteľ nemenil olej pravidelne.

Prečítajte si tiež:

Táto Honda CR-X najazdila 1,6 milióna kilometrov. S pôvodným motorom a prevodovkou!

Vysoký nájazd (a pravdepodobne aj dlhšie intervaly výmeny oleja) sa podpísal na kondícii stieracích olejových krúžkov. Tie sú "zapečené" a neplnia svoju funkciu. To znamená, že pri pohybe piesta nezachytávajú olej. Mazivo tak ostáva vo valci a horí spolu s benzínom. Motor tak bude mať zvýšenú spotrebu oleja, čo je však pri tomto nájazde skôr pravidlom ako výnimkou. Kompresné piestne krúžky sú však v poriadku a pôvodnú funkciu zachovania kompresie vo valcoch spĺňajú aj po pol milióne kilometrov.

Suma sumárum, motor 1NZ-FXE zjavne nemá žiadne konštrukčné nedostatky. Po 500 000 km sa prejavilo iba štandardné opotrebenie, aj to len v minimálnej miere. Nánosy a možno aj horšiu kondíciu stieracích olejových piestnych krúžkov možno pripísať na vrub nepravidelnej výmene oleja. Ak by tento Prius používal kvalitnejší olej a majiteľ ho aj často menil (pri krátkych trasách je ideálny interval výmeny 10 000 km), motoru by po poriadnej porcii kilometrov prakticky nebolo čo vytknúť.