Tajné: Mini Clubman
Tretiu generáciu malého auta odhalili na oslave nedožitých 107. narodenín autora jeho prvej generácie Sira Alexa Issigonisa v novembri 2013. Druhou verziou nového modelového radu bude kombi Mini Clubman, ktorý debutuje už o 3 týždne na autosalóne v Ženeve.
Tak ako na novom hatchbacku ani na novom kombi prevratné dizajnérske zmeny nečakajte. Mini Clubman si zachová pôvodnú siluetu a štýl, aby na prvý pohľad bolo každému jasné, že ide o novodobú interpretáciu kultového britského autíčka. Bude to však očividne väčšie, širšie a vďaka širšiemu použitiu hliníka aj ľahšie vozidlo než bol jeho predchodca. Na rozdiel od neho bude mať klasickú karosériu. Minulý Clubman bola totiž dosť svojská predĺžená verzia základného hatchbacku s jednými dlhými dverami na vodičovej strane a odvážnou konštrukciou 2 krátkych od seba sa otvárajúcich dverí na spolujazdcovej strane. Bolo to netradičné ale aj neúspešné riešenie. Nový Clubman bude mať preto klasickú 5-dverovú karosériu kombi. Veko batožinového priestoru v ňom však aj naďalej nehľadajte. Opäť ho nahradia klasické dvojdielne krídlové dvere.
Nový Mini spočíva na úplne novej platforme koncernu BMW označenej UKL1 (Untere Klasse) vyvinutej pre vozidlá s pohonom predných kolies. Budú z nej dve verzie – s kratším a dlhším rázvorom náprav. Spočinie na nej vedno 23 modelov Mini (11) a BMW (12). Okrem všetkých variantov nového Mini aj prvý van BMW, celá budúca generácia Jednotkového BMW i nové BMW X1. Zatiaľ čo 3-dverový hatchback Mini meria 3.820 mm, kombi bude mať dlhší rázvor náprav a karosériu predĺženú na 4.300 mm.
Mini Clubman bude druhým modelom koncernu, ktorý bude poháňať nová generácia prepĺňaných 3-valcových motorov s vyvažovacími hriadeľmi (3-valcové agregáty majú jeden a 4-valcové dva hriadele rotujúce proti sebe). Tá vnáša do segmentu nové meradlá palivovej spotreby a emisií. Obsahuje zážihové i vznetové agregáty s priamym vstrekovaním paliva. Benzínové majú patentované variabilné časovanie ventilov Valvetronic a naftové zasa turbodúchadlá na výfukové plyny s variabilnou geometriou lopatiek.
Trojvalec zdvihového objemu 1,5 l dáva výkon 100 kW/136 k, odvádza krútiaci moment 220 Nm, autíčku udeľuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7.9 s a najvyššiu rýchlosť 210 km/h a v priemere spotrebuje 4,5 l benzínu na 100 km. Mini Clubman dostane tiež rovnako veľký turbodiesel výkonu 85 kW/116 k s krútiacim momentom 270 Nm a palivovou spotrebou 3,5 l nafty na 100 km aj 2.0 l zážihový štvorvalec výkonu 141 kW/192 k. Tento rok majú pribudnúť aj 3 ďalšie motory. 3-valcový 1,2 l zážihový agregát pre Mini One, výkonnejší turbodiesel pre verzie Mini SD a tiež vyladený benzínový turbomotor pre verziu John Cooper Works.
Kultové britské autíčko bude mať najprv 7 a neskôr až 10 karosárskych verzií. Všetky spočinú na novej platforme UKL1 s pohonom predných kolies. Na podvozku s kratším rázvorom náprav a dĺžkou 3.800 mm bude spočívať 3-dverový hatchback, Cabrio, Coupé a Roadster. Predĺžený podvozok s karosériou dĺžky 4.300 mm je predurčený pre 5-dverový hatchback, Countryman, Clubman, kombi Traveler a pre nový Van a 4-dverový sedan.
Nový Mini má karosériu s optimalizovanou štruktúrou, ktorá pozitívne ovplyvňuje jeho jazdné vlastnosti aj pasívnu bezpečnosť. Kľúčovú úlohu v nej zohrávajú ocele vysokej pevnosti a v triede malých áut po prvý raz širšie použitie zváraných resp. valcovaných plechových spojov. Mini dostal aj tzv. aktívnu motorovú kapotu zvyšujúcu ochranu chodcov pred zranením. V prípade kolízie ju špeciálny systém nadvihne, aby vytvorila deformačnú zónu chrániacu chodca pred nárazom na tvrdšie časti auta.
Predvlani sa z kultového malého auta vyrobilo a predalo rekordných 301.000 ks. Z toho na náš kontinent pripadla asi polovica (158.331). Pritom 41% z európskeho odbytu tvorili autá s naftovými motormi. Na celosvetovom predaji majú však iba 24% podiel.
Nový Mini naďalej vyrábajú v britskom Oxforde a v partnerskej rakúskej firme Magna Steyr v Grazi. Vzhľadom na stále rastúci dopyt produkciu kultového auta ďalej rozšíria. V Oxforde na 240.000 ks a v polovici tohto roka začne Mini vyrábať aj konzorciu VDL patriaci závod Nedcar v holandskom Borne, kde predtým montovali viaceré modely Mitsubishi.