Thumb jaguar xfr s sportbrake 001 Thumb jaguar xfr s sportbrake 005 650x433 Thumb 44445 large jaguar xfr s sportbrake 002tt Thumb 44444 large jaguar xfr s sportbrake 005 Thumb 44443 large jaguar xfr s sportbrake 004 Thumb 44442 large jaguar xfr s sportbrake 003 Thumb 44441 large jaguar xfr s sportbrake 002 Thumb 44440 large jaguar xfr s sportbrake 001

Tajné: Jaguar vyvinul športové kombi

 Názory na prototyp tohto športového kombi sa rozchádzajú. Jedni tvrdia, že je predchodcom sériového modelu, ktorý bude onedlho debutovať na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom a iní sa zase domnievajú, že z toho nič nebude.

Prvé zdroje hovoria o tom, že po ostrých športových limuzínach Jaguar technici prémiovej britskej značky vyvinuli takúto verziu aj z jediného kombíka svojho modelového radu. Jaguar XF Sportbrake doteraz poháňali iba naftové motory. To sa má však onedlho zmeniť, lebo športové kombi XFR Sportbrake má mať pod prednou kapotou kompresorom prepĺňaný 5.0 l V8 benzínový agregát výkonu 375 kW/510 k. Jeho krútiaci moment 625 Nm bude sa na zadné kolesá prenášať cez 8-stupňovú automatickú prevodovku. Analogicky s limuzínou bude aj najvyššia rýchlosť športového kombíka obmedzená na 250 km/h. Je len pochopiteľné, že zvýšeným parametrom motora prispôsobil výrobca podvozok, brzdovú sústavu aj vizáž auta. Jaguar XFR Sportbrake dostane teda rovnaké predné manžety a bočné prahy ako limuzína a v jeho zadnej časti pribudne difúzor a počet koncoviek výfuku sa zväčší na dvojnásobok. Napriek väčším kolesám a výrazným rysom karosérie zušlachtené kombi nestratí nič zo svojej prirodzenej elegancie.

Ak bude o túto verziu dostatočný záujem, možno do palety pribudne ešte športovejší variant XFR-S Sportbrake s tým istým motorom, ktorého výkon bude však vyladený na 404 kW/550 k a krútiaci moment na 680 Nm. Takto zušlachtené kombi by konkurovalo nemeckým hviezdam Audi RS6 Avant, Mercedes E63 AMG T-Model, BMW Alpina B5 Biturbo aj americkému vozidlu Cadillac CTS-V Sport Wagon a dosahovalo by najvyššiu rýchlosť 300 km/h.

Iní pozorvatelia tvrdia, že z tohto projektu nič nebude. Podľa nich Jaguar v tomto prototype skúša nové technológie ale so sériovou výrobou takéhoto vozidla pre malý záujem verejnosti vôbec nepočíta. Navyše vraj šéf automobilky Adrian Hallmark pri istej príležitosti prehlásil, že by to pre firmu bolo príliš nákladné rekonštruovať podvozok a prispôsobiť ho takémuto motoru. Jaguar vraj teraz všetko investuje do vývoja malého sedana, ktorý má v portfóliu nahradiť už dlhšie nevyrábaný model X-Type a má sa stať priamym konkurentom  Trojkového BMW. Nuž uvidíme už o 6 týždňov, ktorá z týchto alternatív sa ukáže byť pravdivou.